Zavrieť

Porady

predaj DHM a odpisy

Prosím Vás, ked predám v strede mája DHM, ktorý ešte nie je odpísany (zrýchlené odpisovanie), aký daňový a účtovný odpis môžem uplatniť na tento DHM?
Môžem si v smernici určiť, že bez ohladu na to kedy sa tento majetok predá v danom roku, tak uplatním polovicu danoveho odpisu na dany rok?
Prosím poradte mi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Polovica odpisu už nie je možná do nákladov ide iba zostatková cena § 19 ods.3 písm.b.)

    Janka P je offline (nepripojený) Janka P

    žena - čo viac si želať ? Janka P
    Daňový odpis za daný rok neuplatníš, je však správne ak účtovne zaúčtuješ odpisy po celú dobu používania stoja. Rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi, resp. účtovnou a daňovou ZC upravíš v daňovom priznaní.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    brikina Pozri príspevok
    Prosím Vás, ked predám v strede mája DHM, ktorý ešte nie je odpísany (zrýchlené odpisovanie), aký daňový a účtovný odpis môžem uplatniť na tento DHM?
    Môžem si v smernici určiť, že bez ohladu na to kedy sa tento majetok predá v danom roku, tak uplatním polovicu danoveho odpisu na dany rok?
    Prosím poradte mi.
    Daňový odpis za rok žiaden- pretože HM nebudeš mať v evidencii k 31.12., účtovný iba do mesiaca vyradenia.

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    Tweety Pozri príspevok
    Daňový odpis za rok žiaden- pretože HM nebudeš mať v evidencii k 31.12., účtovný iba do mesiaca vyradenia.
    ak je to predane v strede mesiaca, berie sa do uvahy pre ucely uctovneho odpisu aj ten mesiac?

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    vikinka Pozri príspevok
    Polovica odpisu už nie je možná do nákladov ide iba zostatková cena § 19 ods.3 písm.b.)
    takze zostatková cena ide do danovych vydavkov a prijem za predaj toho majetku ide do dan.prijmov..

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    Janka P Pozri príspevok
    Daňový odpis za daný rok neuplatníš, je však správne ak účtovne zaúčtuješ odpisy po celú dobu používania stoja. Rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi, resp. účtovnou a daňovou ZC upravíš v daňovom priznaní.
    ok, rozdiel vzniknuty medzi uctovnymi a danovymi odpismi mam upravit v DP - ako?

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    brikina Pozri príspevok
    takze zostatková cena ide do danovych vydavkov a prijem za predaj toho majetku ide do dan.prijmov..
    Áno zostat.cena celá do náklad.a príjem do príjmov.

    Janka P je offline (nepripojený) Janka P

    žena - čo viac si želať ? Janka P
    brikina Pozri príspevok
    ok, rozdiel vzniknuty medzi uctovnymi a danovymi odpismi mam upravit v DP - ako?
    Rozdiel uviesť v III. časti pism B Tabuľky pomocných výpočtov ( pozor je to zároveň aj rozdiel zostatkových cien ) a zároveň na riadku 150 ak účtovný odpis je vyšší ako daňový alebo na riadku 250 ak učtovný odpis je nižší ako daňový.
    Ešte dopĺňam - ak je tento rozdiel iba z jediného dôvodu, ktorý je uvedený v Tvojom prvom príspevku, tak je v konečnom dôsleku nulový.
    Naposledy upravil Janka P : 24.04.07 at 06:26

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    Ďakujem, a ešte jedna otázočka:

    Pracujem v PU. Zaradim dlhodoby nehmotny majetok do majetku firmy v 4.mesiaci. uz za tento mesiac ratam uctovne odpisy a zvolila som dobu odpisovania 5 rokov. Mozem urcit, ze danove odpisy na tento DNM sa budu rovnat uctovnym?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Daňový odpis na 5 rokov Zákon o dani z príjmov nepozná, máme iba 4,6,12 a 20r. pre 1.-4. OS.

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    Tweety Pozri príspevok
    Daňový odpis na 5 rokov Zákon o dani z príjmov nepozná, máme iba 4,6,12 a 20r. pre 1.-4. OS.
    Ano Tweety, ale ja hovorim o Dlhodobom NEHMOTNOM majetku

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    V príspevku nemáš, že je to Nehmotný.
    V roku, v ktorom majetok predáš, nemáš nárok na daňový odpis.

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    Tweety Pozri príspevok
    V príspevku nemáš, že je to Nehmotný.
    V roku, v ktorom majetok predáš, nemáš nárok na daňový odpis.
    teraz neviem, na co si reagovala, ja rozpravam o mojom prispevku č. 10

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ospravedlňujem sa ti , neviem ako sa to stalo, ale pri odpovedaní sa mi podhodil tvoj prvý príspevok. Takže ešte raz, NM môžeš odpísať v súlade s účtovnými predpismi.§ 22 odst.8 Zákona o daniach z príjmov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.