Zavrieť

Porady

Odpočet DPH pri nájme nehnuteľnosti

Chcem Vás poprosiť o radu, ako postupovať v prípade ak prenajíma FI inej FI priestory ktoré nie sú ešte skolaudované. Nájomca robí zmeny potrebné na prevádzku dokončenie elektriky, maľovanie, staveb.práce. Kto si má uplatniť odpočet DPH z uvedených prác nájomca alebo prenajímateľ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Na koho znie FA? Ak na nájomcu a financuje to, tak nárok na odpočítanie má nájomca, ak to financuje prenajímateľ a FA je na neho, tak prenajímateľ. V NZ treba špecifikovať, čo platí nájomca, aby v budúcnosti nedošlo k sporom...

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    V prípade že sa rozhodne nájomca dokončiť budovu aj s kolaudáciou budú ďalšie výdavky u neho daňovo uznateľné. Túto čiastku bude aj odpisovať? Prenajímateľ už preinvestoval istú sumu z ktorej si uplatnil DPH niekoľko rokov to stálo a teraz to prenajal na iné účely. Ako to účtovne najlepšie rozdeliť. Prenajímateľ je otec a nájomca je syn. Čo s tým?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Chápem tie vzťahy. Tým financovaním sa to zamotáva, lebo je to v rodine. Problém je v tom, že nie je ešte urobená kolaudácia, a financuje raz jeden stavbu, raz druhý.
    Vlastníkom nehnuteľnosti je otec, všetky výdavky, kt. zaplatil a súvisia so stavbou budú jeho OC, keď bude prenajímať môže si uplatniť buď paušálne alebo skutočné výdavky, ak si dá skutočné, zaradí nehnuteľ. do používania vo výške OC a eviduje hu. Má nárok na uplatnenie odpisov, z jeho vytvorenej OC.
    Nedá mi tá kolaudácia, keď raz financuje jeden a raz druhý, uplatniť odpisy môže vlastník.
    Nájomca môže uplatniť odpisy s TZ. TZ sa vykonáva až vtedy, keď je budova zaradená do používania.
    Zamotané .... Rada by som počuť i názor iných.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Podľa všetkého sú prenajímateľ i nájomca podnikateľské subjekty a súčasne platcovia DPH. Keďže ide o investície do zatiaľ neskolaudovanej stavby, ja by som postupoval kvôli minimalizovaniu daňových a účtovných komplikácií asi nasledovne:
    - do doby skolaudovania budovy by som zatiaľ nehnuteľnosť neprenajímal. Všetky práce a náklady, ktoré na dokončenie resp. zmenu účelu stavby do doby kolaudácie vynaloží (budúci) nájomca, by som v plnej výške prefakturoval vlastníkovi - budúcemu prenajímateľovi. Náklady by sa stali súčasťou obstarávacích nákladov, ani s uplatnením DPH by nemal byť žiadny problém.
    - vystavené faktúry by sa buď riadne uhradili, alebo by sa zmluvne dohodlo, že sa po kolaudácii a prenajatí priestorov budú postupne započítavať s nájomným.
    - po kolaudácii sa uzavrie bežná nájomná zmluva vrátane s písomným súhlasom prenajímateľa o financovaní a odpisovaní prípadného TZ nájomcom, vyčíslené nájomné sa bude kompenzovať s neuhradeným zostatkom "investičných" faktúr, vystavovaných nájomcom pred kolaudáciou.
    Keďže ide o blízke osoby, kvôli lepšej transparentnosti by bolo vhodné spôsob spolufinancovania stavby, fakturovania a započítavania faktúr s budúcim nájomným zmluvne ošetriť - napr. zmluvou o budúcej zmluve podľa § 289-292 Obchodného zákonníka.
    Poznámke o nutnosti nejakého rozdelenia DPH v súvislosti so zmenou účelu budovy nie celkom rozumiem. Pokiaľ bola rozostavaná nehnuteľnosť v obchodnom majetku firmy, počas výstavby sa uplatňovala DPH a po dokončení sa bude prenajímať platcovi DPH (s uplatňovaním DPH na výstupe), nejde podľa mňa o zmenu účelu stavby pre účely DPH (z podnikateľskej na nepodnikateľskú) a nie je potrebné upravovať daň podľa § 54 ods. 1 ZDPH.
    Naposledy upravil andrej_rv : 25.04.07 at 21:03

    Odpočet DPH pri nájme nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.