Zavrieť

Porady

Kúpa ojazdeného auta

Dobrý večer, prosím Vás pekne o radu. Chcem kúpiť tento týždeň 5-ročný ojazdený osobný automobil (od súkromnej osoby z inzerátu), ktorý budem využívať aj na súkromné účely. Ako mám postupovať, aby som si mohla zahrnúť do nákladov PHL a údržbu? Musím hneď po zakúpení auta oznámiť na daňovom úrade, že ho budem využívať aj pracovne? Alebo ho mám kúpiť hneď na moju živnosť? Zrejme budem platiť daň z motorových vozidiel..a odpisy? Má už päť rokov, takže tie sa ma už zrejme netýkajú. Ďakujem pekne za všetky názory.(Som platiteľ DPH)
Naposledy upravil dorotka26 : 28.04.07 at 19:56
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Keď budeš auto využívať aj na súkromné účely, bude asi lepšie, keď ho nezaradíš do majetku firmy, ale budeš uplatňovať len za odjazdené km na firemné účely základnú sadzbu náhrady 6,20 sk/km + spotrebu PHM. Do 15 kal. dní od začiatku používania auta na fir.účely musíš podať na DU Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a zaplatiť DzMV.
    Keby si sa rozhodla zaradiť ho do majetku, odpisy sa ťa týkajú, pretože nie je dôležitý fyzický vek mot. vozidla, ale doba po ktorú ho vlastníš. PHM. odpisy a náklady na údržbu však budeš musieť krátiť pomerom, akým ho využívaš na súkromné účely.

    --------
    Veronika

    dorotka26 je offline (nepripojený) dorotka26

    dorotka26
    Pozdravujem Veronika, a veľmi pekne ďakujem za radu, si zlatá :-)... Keď budem viesť knihu jázd a počítať cestovné náhrady - môže nakoniec aj vyjsť, že je auto viac využívané na služobné ako na súkromné účely, nie? Dá sa to takto riešiť kvôli zvyšovaniu nákladov? Jednoznačne sa ale zrejme oplatí to auto prihlásiť na DÚ, že ho budem využívať aj služobne, však? Podám len DP DzMV alebo vyplním aj iný formulár? S tým, že ho nezaradím do majetku firmy. Je to výhodnejšie? Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Na DU podavaš len Daňové priznanie... Či je výhodnejšie auto na firmu alebo ako súkromné, záleží aj od obstaravacej ceny, technického stavu vozidla, počtu najazdených km. Ak sa jedná o platiteľa DPH, úlohu tu zohráva aj možnosť odpočtu DPH z PHM a príp.opráv.
    Vypočítaj si odpisy, predpokl.náklady na údržbu + spotrebu PHM a porovnaj či je pre teba výhodnejšia náhrada alebo odpisy.
    Auto môžeš zaradiť do majetku aj na budúci rok, stratíš len odpisy za prvý rok odpisovania.

    --------------
    Veronika

    dorotka26 je offline (nepripojený) dorotka26

    dorotka26
    A ešte niečo: Ak by vyšla vosoká DzMV, dá sa splatiť aj na viackrát, alebo je splatná jednorazovo a k akému dňu? Ak by som auto začala využívať na služobné účely neskôr (za dva mesiace), stačí ho ísť nahlásiť na DÚ až vtedy? Samozrejme dokvtedy by som neuplatňovala náklady (PHL, údržbu ...)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Daň musíš zaplatiť jednorázovo, do 15 dní od začiatku využívania na podnikanie - teda pri podaní DP.Tlačivo si môžeš stiahnúť www.dr.sr.sk
    Jej výška závisí od objemu valcov a sadzby v jednotlivých krajoch.
    Doporučujem nezapisovať IČO do tech.preukazu, auto môžeš vložiť aj bez neho na základe zaraďovacieho protokolu aj v neskoršom termíme. Pozor na lehotu 15 dní na podanie DP - za nedodržanie je pokuta 2000,-sk.
    Termín začiatku využívania uvedieš v DP.

    --------
    Veronika

    dorotka26 je offline (nepripojený) dorotka26

    dorotka26
    Ďakujem Ti veľmi pekne, Veronika. Na základe Tvojej rady som sa nakoniec rozhodla takto: auto kúpim ako súkromná osoba. Služobne ho začnem využívať až od 1. júla 2007 a daňové priznanie k DzMV podám do 15. júla 2007. Myslím, že to bude v súlade s legislatívou.

    Kúpa ojazdeného auta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.