Zavrieť

Porady

fyz.osoba-ako vystaviť potvrdenku?

ahojte,chcem sa s vami poradit:
som zamestnana-tzn.platim dan zo zavislej činnosti.
idem na školenie "ročne zučtovanie zdravotneho poistenia" a potom mam zopar živnostnikov, ktorym idem robiť ročne zučtovanie.
problem je však v tom,že kvoli takejto kratkodobej činnosti si živnosť nechcem vybavovať (kvoli prijmu kt.mi z toho vyplynie)
stačilo by,keby som im dala ako potvrdenku,kde bude prijemca uvedeny fyz.osoba-občan,tj moje meno priezvisko adresa..? samozrejme by som si všetko spočitala a uviedla do daň priznania B,kde dam prijem zo zav.činnosti+ost.prijmy (tu uvediem prijem za vystavene zdravotne ročn.zučtovania).
Nepredpokladam vysoky prijem,cca len okolo 2000 sk,len aby som to mala v poriadku..
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    margaretka100 Pozri príspevok
    ahojte,chcem sa s vami poradit:
    som zamestnana-tzn.platim dan zo zavislej činnosti.
    idem na školenie "ročne zučtovanie zdravotneho poistenia" a potom mam zopar živnostnikov, ktorym idem robiť ročne zučtovanie.
    problem je však v tom,že kvoli takejto kratkodobej činnosti si živnosť nechcem vybavovať (kvoli prijmu kt.mi z toho vyplynie)
    stačilo by,keby som im dala ako potvrdenku,kde bude prijemca uvedeny fyz.osoba-občan,tj moje meno priezvisko adresa..? samozrejme by som si všetko spočitala a uviedla do daň priznania B,kde dam prijem zo zav.činnosti+ost.prijmy (tu uvediem prijem za vystavene zdravotne ročn.zučtovania).
    Nepredpokladam vysoky prijem,cca len okolo 2000 sk,len aby som to mala v poriadku..
    ďakujem
    No takýmto spôsobom to v poriadku nebudeš mať. Najlepšíe by bolo keby si uzavrela s tými živnostníkmi dohodu o vykonaní práce. Tým pádom bude všetko v poriadku. Vykonanie RZ ZP - ako vykonaná práce sa nemôže kvalifikovať ako ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov.
    margaretka100
    smith Pozri príspevok
    No takýmto spôsobom to v poriadku nebudeš mať. Najlepšíe by bolo keby si uzavrela s tými živnostníkmi dohodu o vykonaní práce. Tým pádom bude všetko v poriadku. Vykonanie RZ ZP - ako vykonaná práce sa nemôže kvalifikovať ako ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov.
    mysliš že s každym jednym,napr. ich bude 5,uzatvorim dohodu o vyk.prace-za jedno RZ zoberiem napr. 300,- Sk..
    ?
    v dohode dam ako predmet "vykonanie ročneho zučtovania zdravotneho poistenia za r. 2006", ďalej tam uvediem: učastnici,cena,datum,podpisy...
    potom to prosim ta kam zaradim-do kt. § ?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    margaretka100 Pozri príspevok
    mysliš že s každym jednym,napr. ich bude 5,uzatvorim dohodu o vyk.prace-za jedno RZ zoberiem napr. 300,- Sk..
    ?
    v dohode dam ako predmet "vykonanie ročneho zučtovania zdravotneho poistenia za r. 2006", ďalej tam uvediem: učastnici,cena,datum,podpisy...
    potom to prosim ta kam zaradim-do kt. § ?
    Príjem z dohody o vykonaní práce je príjem podľa §5 zákona o dani z príjmov, teda zo závislej činnosti.
    margaretka100
    smith Pozri príspevok
    Príjem z dohody o vykonaní práce je príjem podľa §5 zákona o dani z príjmov, teda zo závislej činnosti.
    no a ku každej dohode o vykonani prace priložim tu potvrdenku,s udajmi občana fyz.osoby. ok?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Prikláňam sa k Smithovi, jednoznačne by som to riešila dohodou o vykonaní práce.

    Možete si preštudovať aj toto, ale......nie vo Vašom prípade
    Ešte by som si pozrela príkaznú zmluvu, kt. nezakladá prac-právny vzťah, pričom nie je potrebné odviesť preddavkovú alebo zrážkovú daň. Vysporiadam si to v DP podľa par. 8/a/1 a to v prípade, že príjem prekročí 5.nas. ŽM.

    Eštebpozrite sem.
    http://www.porada.sk/t11012-p2-zmluv...ch-sluieb.html

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    margaretka100 Pozri príspevok
    no a ku každej dohode o vykonani prace priložim tu potvrdenku,s udajmi občana fyz.osoby. ok?
    Ak budeš mať tie DoVP potom od tvojho "dočaného" zamestnávateľa dostaneš výplatnú pásku. On ťa totiž musí prihlásiť do SP ako dohodára, zaplatiť GP a UP.
    margaretka100
    hm.. to je trochu inak ako som si predstavovala..
    1) mam jednu znamu,ona ma s.r.o.,pripadne by som mohla vystaviť fakturu na jej meno,len ona tam ma v predmete činnosti uvedene:
    "činnosť ekonomických a organizačných poradcov"
    tj. mohla by som do faktury za RZ ZP uviesť: "fakturujeme vam ekonomicke poradenstvo"??

    2) pripadne da sapod takýmto názvom živnosti viesť aj účtovníctvo? si myslim,že skôr nie..
    pod akým názvom to prosim vas vedie živnostenský úrad? účtovnícke a ekonomicke poradenstvo?
    dik

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Začína to zaváňať porušením bodu 14 poraďáckej etikety .
    Chceš robiť RZ ZP, nie celkom na čierno, ale nevieš ako tieto príjmy "obieliť"?
    Dohoda o vykonaní práce je najčistejšie , aj keď nie práve najjednoduchšie riešenie.
    Ak si nechceš zakladať živnosť a znášať všetky dôsledky (odvody, atď)kvôli tejto "náhodnej" činnosti, urob RZ ZP zadarmo a máš svedomie čisté .
    margaretka100
    Johanka Pozri príspevok
    Začína to zaváňať porušením bodu 14 poraďáckej etikety .
    Chceš robiť RZ ZP, nie celkom na čierno, ale nevieš ako tieto príjmy "obieliť"?
    Dohoda o vykonaní práce je najčistejšie , aj keď nie práve najjednoduchšie riešenie.
    Ak si nechceš zakladať živnosť a znášať všetky dôsledky (odvody, atď)kvôli tejto "náhodnej" činnosti, urob RZ ZP zadarmo a máš svedomie čisté .
    sorry johanka ale nezaváňa to ničím!(teda porušením bodu 14-veď som to chcela zdaniť buď ja ako občan,alebo ta s.r.o...)
    praveže to chcem robiť lacno (ale nie zadarmo,z toho sa nenajem
    ta dohoda o vykonani prace mi sedela dovtedy,kym som si neuvedomila,že ten živnostnik sa musi prihlasiť ako zamestnavateľ do poisťovni+ DU (si mysliš že budu toto všetko podstupovať?? nebudu..)

    prosim ta,k tomu mojmu predch.bodu 2) (to je uplne mimo RZ ZP-kvoli učtovnictvu,vieš mi k tomu poradiť prosim?
    dakujem

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nemôžem nájsť tému, v ktorej sme búrlivo preberali takéto príležitostné príjmy - x daňových príznaní na príkazné alebo iné zmluvy.
    Je to ešte príležitostný príjem, ak spracuje x RZ ZP a bude mať uzatvorených x zmlúv?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    margaretka100 Pozri príspevok
    hm.. to je trochu inak ako som si predstavovala..
    1) mam jednu znamu,ona ma s.r.o.,pripadne by som mohla vystaviť fakturu na jej meno,len ona tam ma v predmete činnosti uvedene:
    "činnosť ekonomických a organizačných poradcov"
    tj. mohla by som do faktury za RZ ZP uviesť: "fakturujeme vam ekonomicke poradenstvo"??

    2) pripadne da sapod takýmto názvom živnosti viesť aj účtovníctvo? si myslim,že skôr nie..
    pod akým názvom to prosim vas vedie živnostenský úrad? účtovnícke a ekonomicke poradenstvo?
    dik
    Rada odpoviem, len tej otázke nerozumiem.
    Chceš vedieť aký je predmet činnosti živnostníka, ktorý spracúva účtovníctvo ? VEDENIE ÚČTOVNÍCTVA.
    margaretka100
    Johanka Pozri príspevok
    Rada odpoviem, len tej otázke nerozumiem.
    Chceš vedieť aký je predmet činnosti živnostníka, ktorý spracúva účtovníctvo ? VEDENIE ÚČTOVNÍCTVA.
    ona ma v predmete činnosti uvedene:
    "činnosť ekonomických a organizačných poradcov"
    tzn. že môže fakturovať ekonomické poradenstvo napriklad?? len teraz neviem,čo zahrnuť pod pojem -ekonomicke poradenstvo.. žeby všetko čo súvisí s podnikaním? nejaké také všeobecné rady napríklad?

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    smith Pozri príspevok
    Ak budeš mať tie DoVP potom od tvojho "dočasného" zamestnávateľa dostaneš výplatnú pásku. On ťa totiž musí prihlásiť do SP ako dohodára, zaplatiť GP a UP.
    Nie je to pre margaretku 100 príliš komplikované? 5 rôznych zamestnávateľov? No ja neviem . Môj názor je taký ,že RZZP môže vykonať aj na príkaznú zmluvu a do DP jej to vstúpi iba pri presiahnutí sumy 5 násobku ŽM.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Áno, aj všeobecné rady, niektoré spoločnosti ponúkajú v rámci ekonomického poradenstva veľké spektrum činností od založenia firmy až po jej likvidáciu ....
    margaretka100
    Melnick Pozri príspevok
    Nie je to pre margaretku 100 príliš komplikované? 5 rôznych zamestnávateľov? No ja neviem . Môj názor je taký ,že RZZP môže vykonať aj na príkaznú zmluvu a do DP jej to vstúpi iba pri presiahnutí sumy 5 násobku ŽM.
    aj mne sa to zda priliš komplikovane s tymi dohodami..
    nemate niekto prosim vzor prikaznej zmluvy?
    alebo kde to môžem najsť?
    ďakujem vam všetkym že mi s tymto problemom pomahate

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.