Zavrieť

Porady

DPH

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Keď kúpim nehnuteľnosť na podnikanie, môžem si odpočítať celú DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    iiiii Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Keď kúpim nehnuteľnosť na podnikanie, môžem si odpočítať celú DPH?
    Ak ju budeš používať skutočne len na podnikanie, tak áno...

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    iiiii Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Keď kúpim nehnuteľnosť na podnikanie, môžem si odpočítať celú DPH?
    Keďže si napísala málo informácii, odpoviem citátom zákona:

    § 49
    Odpočítanie dane platiteľom


    (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

    (2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

    a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
    b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
    c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
    d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

    (3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.

    ..........................

    Má to viac súvislosti.

    Lenka510 je offline (nepripojený) Lenka510

    Lenka510
    Dobrý deň, dosť súrne by som potrebovala poradiť. naša firma sa zaoberáme dovozom jazdených automobilov , ale výnimočne sme doviezli nový automobil z CZ a na polícii od nás pýtajú potvrdenie o tom, že sme platcami DPH. Musí ho vystaviť DÚ, alebo ja si ho napíšem a oni mi ho potvrdenia, pretože na DU im to bude trvať nekonečne dlho Neviete kde by som našla nejaký vzor toho tlačiva? Vopred ďakujem.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Lenka510 Pozri príspevok
    Dobrý deň, dosť súrne by som potrebovala poradiť. naša firma sa zaoberáme dovozom jazdených automobilov , ale výnimočne sme doviezli nový automobil z CZ a na polícii od nás pýtajú potvrdenie o tom, že sme platcami DPH. Musí ho vystaviť DÚ, alebo ja si ho napíšem a oni mi ho potvrdenia, pretože na DU im to bude trvať nekonečne dlho Neviete kde by som našla nejaký vzor toho tlačiva? Vopred ďakujem.
    Stačí Váš hlavičkový papier, napísať krátky oznam a ktomu priložiť kópiu prefotenej kartičky, ktorú Vám vydal DU pri registrácii za platcu DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.