Zavrieť

Porady

čo s takou faktúrou

Prosím, podnikateľ založil v polovici marca s.r.o., predtým mal živnosť, čiže postupne začína presúvať pohľadávky, aj záväžky zo živnosti do s.r.o.

čo v prípade, ak mu obchodný partner vystavil faktúru za služby už na s.r.o., ale v období od 1.2.-30.4. ?
neviem čo s tým, veď 1.2. nemal ešte ani s.ro. založenú...

a tiež mám ďalšiu faktúru, ktorá je od 1.októbra 06 do 30.4. 07

poraďte, prosím, ako postupovať?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Mickya Pozri príspevok
    Prosím, podnikateľ založil v polovici marca s.r.o., predtým mal živnosť, čiže postupne začína presúvať pohľadávky, aj záväžky zo živnosti do s.r.o.

    čo v prípade, ak mu obchodný partner vystavil faktúru za služby už na s.r.o., ale v období od 1.2.-30.4. ?
    neviem čo s tým, veď 1.2. nemal ešte ani s.ro. založenú...

    a tiež mám ďalšiu faktúru, ktorá je od 1.októbra 06 do 30.4. 07

    poraďte, prosím, ako postupovať?
    ďakujem
    Určite by som vrátil dodávateľovi na prepracovanie, práve z dôvodu neexistencie firmy v uvedenom období. Urob si kópie tých faktúr, originál s listom vráť.

    tanmat je offline (nepripojený) tanmat

    tanmat
    Nakolko z Vasej otazky jasne nevyplyva, za ake sluzby bola faktura vystavena, nemozno ani presne a jasne odpovedat, nakolko moze ist o zriadovacie vydavky, a potom je to v poriadku. Mozte presnejsie popisat obchodny pripad z pravneho, danoveho a uctovneho hladiska - o aku sluzbu ide, ako su podpisane zmluvy, kedy doslo k vzniku sro, a pod? *Urcite sa najde potom viacej mudrych hlaviciek, ktore Vam dokazu pomoct. a poradit ........

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Ide o sprostredkovanie. Sprostredkovateľ pošikoval ďalších ľudí, ktorí si u nás objednali služby a preto mu náležia nejaké tie peniažky. Faktúru prostredkovateľ vystaví našej firme, až keď provízia sprostredkovateľ prekročí určitú sumu...
    A keďže prekročila až teraz, preto tam dal to nešťastné obdobie.

    tanmat je offline (nepripojený) tanmat

    tanmat
    Z mojho osobneho pohladu tu pojde o nasledovne:
    " vysvetlime si Vas sucasny pravny stav":
    SZCO - pokracuje v cinnosti, cinnosti neprerusila, ani nezrusila
    - nakolko chce tuto cinnost ukoncit, rozhodla sa zalozit sro ( sro vznikla v polovici marca 2007)

    tanmat je offline (nepripojený) tanmat

    tanmat
    - ma podpisane zmluvy so svojimi odberatelmi a dodavatelmi, ktore ju zavazuju

    sro - vznik v polovici marca 2007

    tanmat je offline (nepripojený) tanmat

    tanmat
    - postupne preberanie zavazkov a pohladavok zo SZCO

    V pripade, ze SZCO existuje, nepristupila v ramci svojich obchodnych vztahov a z toho vyplyvajucich zmluvnych vztahov k ziadnym zmenam, aj vystavene doklady by mali byt v sucinnosti s pravnym stavom / nakolko kontrolny urad vzdy preveruje zmluvy a pravny stav a z neho odvodi, co sa vlastne malo diat a co sa v skutocnosti dialo/

    Je vsak na uctovnej jednotke, ako sa rozhodne, ak som spravne pochopila, SZCO chce uvedene sprostredkovatelske sluzby previest uz na sro. Preto by som postupovala nasledovne:
    - upravila zmluvy medzi sprostredkovatelskou spolocnostou a SZCO a sro, t.j. vymedzila v zmluvach dokedy trva vztah so SZCO (tj dokedy treba fakturovat na SZCO) a odkedy trva vztah s sro ( tj odkedy treba fakturovat na sro), ak vsak ide o sluzbu, z ktorej jednoznacne vyplyva, ze v ramci pravneho vztahu mala byt vykonana jedine pre pravny subjekt SZCO, nemozno miesat jablka z hruskami, a len Vy najlepsie viete, aky tento Vas stav vlastne je. Suhlasim, ze majitelom a spolocnikom v jednej osobe sa tazko tieto skutocnosti vysvetluju, ze uctovnici vyvijaju mnohokrat nadludske usilie k vysvetlenie a k tomu, aby to ten, komu sa vysvetluje, aj prijal, nuz drzim Vam palce....... skuste si pripravit fakty, moznosti riesenia a uvidite, ako sa k celej veci Vas majitel, konatel, spolocnik v jednej osobe postavi. Drzim palce

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Mickya Pozri príspevok
    Prosím, podpredtým mal živnosťnikateľ založil v polovici marca s.r.o., , čiže postupne začína presúvať pohľadávky, aj záväžky zo živnosti do s.r.o.

    čo v prípade, ak mu obchodný partner vystavil faktúru za služby už na s.r.o., ale v období od 1.2.-30.4. ?
    neviem čo s tým, veď 1.2. nemal ešte ani s.ro. založenú...

    a tiež mám ďalšiu faktúru, ktorá je od 1.októbra 06 do 30.4. 07

    poraďte, prosím, ako postupovať?
    ďakujem
    Z tejto citácie mám za to, že ide o transformáciu FO na s.r.o. formou predaja podniku. Účinnosťou zmluvy o predaji podniku predávajúci odovzdá kupujúcemu majetkové veci, prevedie práva a iné majetkové hodnoty a záväzky na kupujúceho a je nevyhnutné k tomu dňu účtovať o predaji podniku na základe zmluvy o predaji podniku. Pri účtovaní úbytku záväzkov 3...4.../688, je dôležité aj z hľadiska daňového posúdiť, či bolo všetko vysporiadané v zmysle príslušných ustanovení. A tu mi tá čiastková fakturácia zo strany sprostredkovateľa za obdobie do dňa účtovania o predaji podniku chýba. Ale treba posúdiť existujúci stav pre hľadanie riešenia.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Tak už som z toho inak nešťastná.... Keď som podnikateľovi povedala, že to mám byť ešte na FO, tak mi na to povedal, že on tým sprostredkovateľom kázal fakturovať na s.r.o.

    keď som mu povedala, že to teda prefakturujem medzi s.r.o. a živnosťou, tak on na to, nech si nekomplikujem život...
    ...takže asi s ním nepohnem... a neviem čo mám robiť...

    s predajom podniku som sa ešte nestretla, takže neviem čo ďalej

    živnosť bude končiť asi za 2 mesiace a potom nechá len s.r.o.

    -----------
    A tiež... tomu podnikateľovi je to úplne jedno, križuje mi s.r.o. so živnosťou. Zákazníci mu uhradia do živnosti, jeho sprostredkovatelia do s.r.o.
    sú to malé sumy a je ich pár tisíc.... tak čo s tým???
    nemôžem predsa len nad tým sedieť... keď je ešte veľa ďalšej inej roboty...
    ----
    Naposledy upravil Mickya : 09.05.07 at 07:34

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Podľa môjho názoru, "s.r.o." nie je "F.O.!!! Je to úplne nová novovzniknutá účtovná jednotka . Čiže "s.r.o." začína riadne od "nuly" upísaním vkladov spoločníkov. Ja by som im tie faktúry každopádne vrátila na prepracovanie, nie je to miešanie jahôd s malinami. Je to podvojné účtovníctvo, a keďže F.O. ešte existuje tak riadne účtuješ v F.O. aj v "s.r.o." nie však miešanie jedného s druhým.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Lenka1979 Pozri príspevok
    Podľa môjho názoru, "s.r.o." nie je "F.O.!!! Je to úplne nová novovzniknutá účtovná jednotka . Čiže "s.r.o." začína riadne od "nuly" upísaním vkladov spoločníkov. Ja by som im tie faktúry každopádne vrátila na prepracovanie, nie je to miešanie jahôd s malinami. Je to podvojné účtovníctvo, a keďže F.O. ešte existuje tak riadne účtuješ v F.O. aj v "s.r.o." nie však miešanie jedného s druhým.
    to si myslím aj ja, len neviem ako to mám vysvetliť tomu konateľovi, keď on všetkým bez poradenia sa nakázal, aby to vystavili na s.r.o. a ja teraz môžem zblázneť.. a ešte tobôž keď začínam s P.Ú.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Mickya Pozri príspevok
    to si myslím aj ja, len neviem ako to mám vysvetliť tomu konateľovi, keď on všetkým bez poradenia sa nakázal, aby to vystavili na s.r.o. a ja teraz môžem zblázneť.. a ešte tobôž keď začínam s P.Ú.
    Za účtovníctvo je zodpovedný konateľ. Ty to zúčtuj a všetko si daj podpísať. A pri kontrole nech sa teda radšej zblázni konateľ.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Danila Pozri príspevok
    Za účtovníctvo je zodpovedný konateľ. Ty to zúčtuj a všetko si daj podpísať. A pri kontrole nech sa teda radšej zblázni konateľ.
    robím mu to na živnosť a v zmluve mám uvedené, že som zodpovedná ja, o to je to horšie!!!!!!!

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Mickya Pozri príspevok
    robím mu to na živnosť a v zmluve mám uvedené, že som zodpovedná ja, o to je to horšie!!!!!!!
    Za účtovníctvo zodpovedá účtovná jednotka, a v tejto časti je tvoja zmluva neplatná. Navyše ak účtuješ o tejto s.r.o. od začiatku, tak si zisti akým spôsobom bola tá trtansformácia FO na s.r.o. realizovaná. Lebo to je pre začiatok účtovania veľmi dôležité.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Danila Pozri príspevok
    Za účtovníctvo zodpovedá účtovná jednotka, a v tejto časti je tvoja zmluva neplatná. Navyše ak účtuješ o tejto s.r.o. od začiatku, tak si zisti akým spôsobom bola tá trtansformácia FO na s.r.o. realizovaná. Lebo to je pre začiatok účtovania veľmi dôležité.
    ...ale potom mi to môže dať k náhrade..
    hmm... majetok predá s.r.o... pohľadávky a záväzky som sa snažila zaradiť tam, kam patria, ale podnikateľ všetko hrká do s.ro. ...

    tanmat je offline (nepripojený) tanmat

    tanmat
    Napiste si formalny list na sro a FO, a vzdy, ked dojde ku skutocnosti, ze Vam pridu omylom vystavene faktury, ziadajte spolocnosti o opravu dokladu, viem, ze budete mat vela prace, ale ja som vzdy vsetko riesila listom - lebo v pripade sporu budete mat PREUKAZATELNY DOKAZ, ze ste dane riesila, a keby Vas chcel konatel obvinit z "neprofesionalneho" pristupu, ba dokonca zo sposobenia skody (ktoru v konecnom dosledku zavinil on) Vy budete mat listy ( a prosim, vsetko si prefotte, faktury, listy, ku ktorym sa dane tykalo, potvrdzovaci ustrizok z posty, odpovede od klientov ) - a Vy budete kryta a budete mat dusu na mieste - OPATRNOSTI NIKDY NIE JE DOST. Tak hor sa do pisania oznamovacich listov so ziadostou o zmenu adresy, dovod uvedte .......... Zelam vela stastia a HLAVNE SA KRYTE VY, lebo s "niektorymi ludmi" sa naozaj "rozumne" komunikovat neda.............

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.