Zavrieť

Porady

Urobiť dohad na účet 042 ??

Ahojte,

mám správu od nášho audítora, ktorý mi napísal, že mám robiť dohad (rezervu) na jedného dodávateľa, ktorý nám faktúruje na základe Zmluvy o dielo nejaké projektantské práce atď. Vždy každý mesiac to účtujeme ako obstaranie - teda na účet 042.
Viem, že dohady aj rezevy sa tvoria kvôli nákladovým /príp. výnosovým/ účtom.

Teraz som na pochybách ako to audítor myslel... (či si nevšimol, že sa nejedná o náklad alebo .... no neviem)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Podľa mňa uvažuješ správne.

    Pokiaľ tieto projektantské práce zbieraš na 042 a zaraďovať a odpisovať budeš až v ďalšom ÚO, nie je načo tvoriť rezervu, žiaden náklad Ti v r.2004 nevznikol.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Veri, myslím, že som prišla na to, čo po Tebe audítor chce:

    V §19 ods.4 "Postupov účtovania" sa pojednáva o tvorbe rezerv, ktorá súvisí s obstaraním majetku. Vychádza mi z toho, že ak si v zmysle zmluvy mala mať zrealizovanú ďalšiu dodávku a neprišla Ti faktúra do 31.12.2004, máš účtovať o rezerve zápisom 042/323 a v roku 2005 jej použitie zápisom 323/321.

    Účtovanie závisí aj od toho, ako máš uzávierkové operácie a tvorbu rezerv ošetrené v smernici, ale podľa všetkého audítor bazíruje na tvorbe rezerv.

    Urobiť dohad na účet 042 ??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.