Zavrieť

Porady

správne zaúčtovanie

Dobrý deň,
potrebujem sa poradiť - UPS-kou ktorá má s našou firmou zmluvné ceny si dal zamestnanec previesť súkromnú vec- aby získal lepšiu cenu -
teraz mi prišla faktúra na firmu - ale nechcem to dať do nákladov.
Mám túto faktúru dať medzi prijaté faktúry? Určite ju dám ako VNZD a nebudem riešiť ani dph-čku tak neviem či ju vôbec mám dávať do účtovníctva..

Ako by ste postupovali?
Ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Faktúru by som riadne zaevidovala a zaúčtovala na firmu s odpočtom DPH a službu vyfakturovala zamestnancovi - s DPH, ak ste platcom.

----------
Veronika
0 0
luluhaha luluhaha

luluhaha je offline (nepripojený) luluhaha

A prípad ak by to bolo samotného majitela firmy - ale osobná vec prepravovaná?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
AK tá faktúra bola platená v hotovosti, tak by som o nej ani neúčtoval. Ale ak sa platí cez účet tak postupujem, ako v predchádzajúcom príspevku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ide o živnostníka alebo s.r.o.?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Ide o živnostníka alebo s.r.o.?
Je to JÚ, takže szčo.
0 0
luluhaha luluhaha

luluhaha je offline (nepripojený) luluhaha

živnostníka.
práveže cez účet - len najradšej by som tú faktúru ani nedávala medzi prijaté faktúry len do peňažného denníka ako VNZD..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

smith Pozri príspevok
AK tá faktúra bola platená v hotovosti, tak by som o nej ani neúčtoval. Ale ak sa platí cez účet tak postupujem, ako v predchádzajúcom príspevku.
Čiastočne s tebou súhlasím, ale pokiaľ je to faktúra, ktorá bola u dodávateľa zaevidovaná, asi by bolo lepšie o nej účtovať. Iné by bolo, keby to bol len príjmový doklad z UPS - ten by som neúčtovala.
0 0
irma1 irma1

irma1 je offline (nepripojený) irma1

veronikasad Pozri príspevok
Čiastočne s tebou súhlasím, ale pokiaľ je to faktúra, ktorá bola u dodávateľa zaevidovaná, asi by bolo lepšie o nej účtovať. Iné by bolo, keby to bol len príjmový doklad z UPS - ten by som neúčtovala.
Nikde nie je napísané, že si náklad uplatniť musíš. Takže by ma evidencia u dodávateľa netrápila. Neúčtovala by som o faktúre dokonca ani vtedy, keď bola platená z účtu. Stotožňujem sa s názorom, že ide o náklad neovplyvňujúci základ dane. Refakturáciou zamestnancovi by som si život nekomplikovala. Peniaze mi môže dať aj tak a bude to príjem neovplyvňujúci základ dane. A ak ide o majiteľa, tak ten mi asi ani nič nezaplatí.
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
Dobrý večer
1-SZČO - vykonáva stavebné práce pre Fo nepodnikateľa ,ktoré mu faktúruje. 1-SZČO si objedná stavebné práce u inej SZČO.
1-SZČO príde faktúra za vykonané stavebné práce od inej SZČO . Otázka je: je to výdaj : prevádzková réžia alebo materiál v peňažnom deníku. Ďakujem za odpovede.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Katka22 Pozri príspevok
Dobrý večer
1-SZČO - vykonáva stavebné práce pre Fo nepodnikateľa ,ktoré mu faktúruje. 1-SZČO si objedná stavebné práce u inej SZČO.
1-SZČO príde faktúra za vykonané stavebné práce od inej SZČO . Otázka je: je to výdaj : prevádzková réžia alebo materiál v peňažnom deníku. Ďakujem za odpovede.

Ja by som účtovala výdavok OVZD - iný .
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
Zitka 5 Ďakujem za odpoved
Pekný večer prajem
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Nakoniec sa to i tak prejavý vo Výkaze o Príjmoch a výdavkoch, v PD v prevádzkovej réžii. Ak účtujete cez soft, urobte si analytiku napr s názvom Stavebné práce,..
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
Dobrý večer Betka .
Ďakujem za upresnenie.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Ja by som to účtovala asi takto:
-ak by sa jednalo o stavebné práce ...len práce bez použitého materiálu, tak by som to zahrnula ako PR
-ak by sa jednalo o stavebné práce , práce spojené s použitým materiálom, tak by som to zahrnula ako materiál.

Je na Szčo ako bude posudzovať vykonané alebo prevedené stavebné práce iným szčo. Bolo by namieste a správne ak by si szčo jej rozhodnutie o účtovaní stanovila aj do internej smernici.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Stavebné práce sa vačšinou vždy účtuju spolu s materiálom. Ak dodava firma stavebné práce, spolu s nimi dodáva i materiál.
Neviem si predstaviť situáciu, že by som si zavolala stavebnú firmu, aby mi niečo prerábala na dome a musela by som jej da´t do ruky cement, kladivá, lepidlá, tehly........ takú firmu by som si nevolala. Musela by som celý deň lietať okolo nich. A účtujem tieto práce ako VOZD- v členení stavebné práce, kt. mi koniec koncou idú do réžie...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ešte dodám. v Ju sa účtuje v členení materiál: skladovaný materiál (suroviny, pomocné látky a prevádzkové latky, náhradné dielce....
Stavebné práce sú vždy službou aj s dodaním materiálu, t.j. prevádzková réžia..
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Ja som sa s takými firmami stretla. Záleží na zmluvnej dohode ako sa dohodne dodávateľ s odberateľom alebo szčo s ďalším szčo ( u ktorej si objedná práce), ktorý z nich bude znášať a kupovať materiál k stavebným prácam.....
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

renča1 Pozri príspevok
Ja som sa s takými firmami stretla. Záleží na zmluvnej dohode ako sa dohodne dodávateľ s odberateľom alebo szčo s ďalším szčo ( u ktorej si objedná práce), ktorý z nich bude znášať a kupovať materiál k stavebným prácam.....
Súhlasím, a ja s týmito stavebnými firmami robím
ak sa jedná o konkrétne stavebné práce:
1. napr. idem obložiť kúpeľnu a ja si kúpim obklad, listela, lepidla, sparovačku.. Dodavateľ mi to len spraví a Fa na hodinu. VOZD-prev. réžia.
2. Ak by fakturoval za m2, v tomto m2 je zahrnutá dodávka a montáž stavebných materiálov-obklad, sparovacka, lepidlo, ... (tu si konkrétny zákazník vyberie konkrétny typ obkladov, dlažby a stavebná firma mu to dodá spolu s prácami) opat ide o prev. réžiu.

Prvotná stavebná firma, kt. ide robiť túto kúpeľňu, má i predajňu a tu predáva obklady a dlažby, z kt. časť slúži na predaj a nákup si učtuje ako VOZD-tovar a časť, kt. jej slúži na stavebné práce, účtuje ako nákup materiálu. (rozdeľuje sa to vacšinou ako uz.upr. účtovania na konci obdobia .... ale toto nie je predmetom temy...)
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Katka22 Pozri príspevok
Dobrý večer
1-SZČO - vykonáva stavebné práce pre Fo nepodnikateľa ,ktoré mu faktúruje. 1-SZČO si objedná stavebné práce u inej SZČO.
1-SZČO príde faktúra za vykonané stavebné práce od inej SZČO . Otázka je: je to výdaj : prevádzková réžia alebo materiál v peňažnom deníku. Ďakujem za odpovede.
..................
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
renča1 Pozri príspevok
Ja by som to účtovala asi takto:
-ak by sa jednalo o stavebné práce ...len práce bez použitého materiálu, tak by som to zahrnula ako PR
-ak by sa jednalo o stavebné práce , práce spojené s použitým materiálom, tak by som to zahrnula ako materiál.

Je na Szčo ako bude posudzovať vykonané alebo prevedené stavebné práce iným szčo. Bolo by namieste a správne ak by si szčo jej rozhodnutie o účtovaní stanovila aj do internej smernici.
Svoju odpoveď som myslela ako všeobecnú, čo sa týka odpovedi k otázke, tak by išlo o PR. Preto som necitovala otázku, ale ak vám vadí moja odpoveď tak to vymažem, stačí povedať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať