Zavrieť

Porady

Fa roku 2006

Teraz mi prišli fa ešte z novembra 2006 ich hodnota je 11000,- sk
Môžem ich útovať v tomto roku, alebo musím podať opravné daňové priznanie.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

    Kačena I.
    Opravné daňové určite nemusíš podávať. Keď sú to nízke náklady vzhľadom k obratu firmy, tak to daš rovno do nákladov firmy na prislušný účet.

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Môžete účtovať v tomto roku ako opravu chyby minulých účtovných období a to buď do prevádzkových nákladov alebo oproti účtom 42x. Spôsob účtovania si stanovíte podľa hladiny významnosti chyby. Ak je malá ( pod 4 % z obratu )tak na 548 nedaňová, ak je významná tak oproti 428 alebo 429 podľa toho aký HV ste v minulom roku dosiahli. Ďalej postupujete podľa §17 a upravujete základ dane v tom období ktorého sa táto chyba týka. Vzhľadom k tomu, že v tomto prípade sa Vám zníži daňová povinnosť v roku 2006, nevzniká Vám povinnosť podať dodatočné DP za rok 2006, iba vaša dobrovoľná možnosť. Ak to však zaúčtujete v roku 2007 do nákladov je to pripočítateľná položka k základu dane.

    ivako je offline (nepripojený) ivako

    ivako
    Opravy významných chýb min.období sa účtujú na 428 alebo 429. Nevýznamné na príslušný nákladový účet /pripočítateľná položka na konci roka/

    bendo je offline (nepripojený) bendo

    účtovník-začiatočník bendo
    Mam podobny problem, ale neviem co s DPH? Vedeli by ste mi niekto poradit? Ďakujem

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    DPH uplatníte v tom období v ktorom ste faktúru obdržal teda kľudne aj v roku 2007.( § 49 z.o DPH). Neviažte v tomto prípade DPH na daň z príjmu.

    bendo je offline (nepripojený) bendo

    účtovník-začiatočník bendo
    Ako preukážem, že faktúra došla až v apríli 2007. Jedná sa o malú firmu, ktorá neeviduje došlú poštu, je to zaevidované len v knihe došlých faktúr. Navyše faktúra nebola ani doručená poštou, ale prinesená osobne. Nebude s tým problém?
    Ďakujem za každú radu.

    ivako je offline (nepripojený) ivako

    ivako
    Dnes som bola na školení o DPH a tam bola tiež debata o takýchto fa. Školiteľka hovorila, že dôkazné bremeno je na daňovníkovi. On musí dokázať, že fa mu prišla neskoro. Tiež som si myslela, že ak ju mám zaúčtovanú v knihe došlých fa s určitým dátumom, tak to stačí. Fa vraj mohla byť založená aj u mňa v šuplíku. Čiže bolo by dobré ak by firma, ktorá posiela fa, napísala, že je to opis fa, vystavený vtedy a vtedy, alebo pripnuť obálku/na razítku je dátum/

    bendo je offline (nepripojený) bendo

    účtovník-začiatočník bendo
    Ďakujem za odpovede. Tiež som bola včera na školení, kde sa to spomínalo a bolo to ukončené tým, že dôkazné bremeno je na daňovníkovi. No nič, bude im musieť stačiť Kniha došlých faktúr, maximálne môžem požiadať dodávateľa, aby mi k nej dopísal, že bola doručená (osobne, nie poštou) až v apríli 2007. Nevyplývajú mu z nedoručenia faktúry aj nejaké sankcie? (Ak by sa náhodou zdráhal to podpísať....)

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak máš pochybnosti, uplatni si právo na odpočet dane podaním dodatočného DP DPH za obdobie , do ktorého faktúry skutočne patria.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.