Zavrieť

Porady

Nákup terénneho automobilu v inom ČŠ

Dobré ránko, vedel by mi tu niekto poradiť, ako je to s nákupom ojazdeného terénneho automobilu v inom ČŠ? Ide mi hlavne o to, či by sme to mohli kúpiť nejakým spôsobom bez DPH, resp. s možnosťou odpočtu. Sme reg. pre daň v tuzemsku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Nárok na odpočet nebudete budete mať ak je vozidlo registrované v kategórii M1 § 49/7.
    Ak ste obaja platiteľia tak aj v prípade nového §11/12 aj ojazdeného nakúpite bez DPH a robíte samozdanenie.
    Naposledy upravil ALBO : 15.05.07 at 12:58
    Ta odpoved je uplne presna. Nakupite to bez DPH a ak je to N1 tak robite samozdanenie ako pri beznom tovare

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Príspevok č.1. Albo trošku v rýchlosti napísal M1, ale myslel v kategorii N, pričom nárok na odpočítanie nie je pri M1 podľa podľa par.49/7

    signal je offline (nepripojený) signal

    signal
    A kto mi poradí v takom prípade, ak nadobudnem vozidlo z ČŠ EÚ ako občan neregistrovaný platiteľ DPH v hodnote 500 tis. Sk. Aké povinnosti vyplývajú pre mň ako občana ? Ako mám postupovať a čo mám robiť na Slovensku s tým vozidlom ?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    signal Pozri príspevok
    A kto mi poradí v takom prípade, ak nadobudnem vozidlo z ČŠ EÚ ako občan neregistrovaný platiteľ DPH v hodnote 500 tis. Sk. Aké povinnosti vyplývajú pre mň ako občana ? Ako mám postupovať a čo mám robiť na Slovensku s tým vozidlom ?
    Ak kúpite nové vozidlo ( def je v §11/12 zák o DPH) tak ho kupujete bez DPH a musíte odviesť DPH a tiež do 7 dní podať daňové priznanie( §78/4 a 5).
    Ak kúpite staré , tak z pohľadu zákona o DPH nič.

    signal je offline (nepripojený) signal

    signal
    Ale v zmysle zákona o DPH, ak nadobudnem tovar z EÚ, ide oojazdené motorové vozidlo a prekroším limit 420 000,-sk v zmysle § 7 zákona o DPH stávam sa zdaniteľnou osobou a musím sa registrovať na DÚ na DPh a odviesť štátu 19% DPH a nemám nárok na žiadne odpočítanie dane na vstupe. Je to naozaj tak a musím sa registrovať na DÚ podľa §7 ?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    signal Pozri príspevok
    A kto mi poradí v takom prípade, ak nadobudnem vozidlo z ČŠ EÚ ako občan neregistrovaný platiteľ DPH v hodnote 500 tis. Sk. Aké povinnosti vyplývajú pre mň ako občana ? Ako mám postupovať a čo mám robiť na Slovensku s tým vozidlom ?
    signal Pozri príspevok
    Ale v zmysle zákona o DPH, ak nadobudnem tovar z EÚ, ide oojazdené motorové vozidlo a prekroším limit 420 000,-sk v zmysle § 7 zákona o DPH stávam sa zdaniteľnou osobou a musím sa registrovať na DÚ na DPh a odviesť štátu 19% DPH a nemám nárok na žiadne odpočítanie dane na vstupe. Je to naozaj tak a musím sa registrovať na DÚ podľa §7 ?
    Nie.
    Zdaniteľnou osobou sa nestanete z titulu kúpy. Čo je zdaniteľná osoba definuje § 2 ZDPH. Vy ako občan nenadobudnete tovar. Ten môže nadobudnúť iba zdaniteľná osoba. Občan ňou nie je, ani sa ňou nestane z titulu Vami uvádzanej kúpy. To že nakupuje ako občan je signál pre predávajúceho v inom ČŠ, že Vám predá ojazdené auto bez oslobodenia, ale vrátane dane z pridanej hodnoty v sadzbe platnej v krajine predávajúceho.

    Vami uvádzaný § 7 sa týka napríklad podnikateľa - neplatiteľa dane z pridanej hodnoty. Ak by tento nadobúdal tovar z iného ČŠ EÚ, nestane sa zdaniteľnou osobou, lebo ňou už je, nestane sa ani platiteľom dane ... ak o to nepožiada alebo nesplní podmienky pre povinnú registráciu podľa § 4 (obrat) ... v zmysle § 7 sa stane osobou registrovanou pre daň bez práva na odpočítanie dane. To je osobitný režim vyžadujúci si obšírnejšie vysvetlenie, v každom prípade, občana, ktorý nakupuje súkromne tovar v inom členskom štáte sa § 7 netýka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.