Zavrieť

Porady

Vrátenie DPH z roku 2004

Účtujeme v PÚ. Po daňovej kontrole DPH roku 2004 sme obdržali protokol o vrátení DPH do štátneho rozpočtu / konkrétne rozdiel dane na vstupe/. Prrosímako to máme zaúčtovať ?
Hľadali sme v príručke podvoj.účtov.podnikateľov a tam sme našli takýto prípad: úhrada daňového záväzku 345/221
domeranie dane 538/345 ??????


Prosíme o radu.
Ďakujeme.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Ak ide o domeranie dane za predch. zdaň. obdobie, potom 538/343xx....úhrada 343xx/221.

    Takto som našla ja.

    detektív je offline (nepripojený) detektív

    detektív
    Prosím, vie mi niekto ešte poradiť, či uvedené zaúčtovanie domerania daní je daňovo uznateľný náklad.

    detektív je offline (nepripojený) detektív

    detektív
    Prosím, vie mi niekto ešte poradiť, či uvedené zaúčtovanie domerania daní je daňovo uznateľný náklad.

    detektív je offline (nepripojený) detektív

    detektív
    Prosím, vie mi niekto ešte poradiť, či uvedené zaúčtovanie domerania daní je daňovo uznateľný náklad.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Nie je. Jedná sa o opravu chyby. T.j. predpokladám, že Vám neuznali niečo na vstupe ... mali by ste vedieť prečo ... a či by to bol v prípade správneho uplatnenia odpočítania daňový výdavok. Ak áno ... tak DDP. V roku 2007 to podľa môjho názoru daňový výdavok nie je.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    A nepáči sa mi veľmi ani účet 538. Skúste uviesť dôvod, prečo Vám DPH na vstupe neuznali. Aspoň teda chápem to tak, že k dorubku došlo z dôvodu nesprávneho odpočítania dane.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    A čo § 21 Zákona o dani z príjmov ?

    (2) Daňovými výdavkami nie sú tiež

    i) daň z pridanej hodnoty u platiteľov tejto dane s výnimkou prípadov uvedených v § 19 ods. 3 písm. k) a s výnimkou dodatočne vyrubenej dane z pridanej hodnoty za minulé zdaňovacie obdobia účtovanej ako náklad,

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Jana Acsová Pozri príspevok
    A nepáči sa mi veľmi ani účet 538. Skúste uviesť dôvod, prečo Vám DPH na vstupe neuznali. Aspoň teda chápem to tak, že k dorubku došlo z dôvodu nesprávneho odpočítania dane.
    § 67 Postupov účtovania
    (2) Na účte 538 - Ostatné dane a poplatky sa účtujú aj dodatočné vyrubenia týchto daní za minulé roky vrátane dane z pridanej hodnoty za minulé roky , ak o túto daň už nemožno zvýšiť hodnotu dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku, zásob a pohľadávok. Na tomto účte sa účtujú dodatočné vyrubenia spotrebných daní vzťahujúce sa k vlastnej spotrebe výrobkov.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Johanka Pozri príspevok
    A čo § 21 Zákona o dani z príjmov ?

    (2) Daňovými výdavkami nie sú tiež

    i) daň z pridanej hodnoty u platiteľov tejto dane s výnimkou prípadov uvedených v § 19 ods. 3 písm. k) a s výnimkou dodatočne vyrubenej dane z pridanej hodnoty za minulé zdaňovacie obdobia účtovanej ako náklad,
    Netvrdím, že nie sú vôbec ... otázne kedy. Hovorím o DDP ... a zároveň dozistiť za čo, t.j. či by to bol náklad keby uplatnili DPH správne.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Johanka Pozri príspevok
    § 67 Postupov účtovania
    (2) Na účte 538 - Ostatné dane a poplatky sa účtujú aj ...
    No veď dobre, ale neznamená to, že sa mi musí páčiť

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Netvrdím, že nie sú vôbec ... otázne kedy. Hovorím o DDP ... a zároveň dozistiť za čo, t.j. či by to bol náklad keby uplatnili DPH správne.
    DDP je dodatočné DP? Aké? Ani tomu za bodkami nerozumiem .
    Z praxe - pri kontrole DPH neuznali jednu faktúru " na vstupe", odpočet DPH, lebo išlo o firmu, ktorej bola zrušená registrácia pre daň správcom dane. Samozrejme to odberateľovi nepovedali. Celú dorúbenú DPH sme zaúčtovali do nákladov na 538 a dali do daňových výdavkov bežného zdaňovacieho obdobia na základe citovaného ustanovenia. Cenu zásob sme navýšiť nemohli, lebo boli dávno predané.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Johanka Pozri príspevok
    DDP je dodatočné DP? Aké? Ani tomu za bodkami nerozumiem .
    Áno dodatočné.
    Johanka Pozri príspevok
    Z praxe - pri kontrole DPH neuznali jednu faktúru " na vstupe", odpočet DPH, lebo išlo o firmu, ktorej bola zrušená registrácia pre daň správcom dane. Samozrejme to odberateľovi nepovedali. Celú dorúbenú DPH sme zaúčtovali do nákladov na 538 a dali do daňových výdavkov bežného zdaňovacieho obdobia na základe citovaného ustanovenia. Cenu zásob sme navýšiť nemohli, lebo boli dávno predané.
    Tiež z praxe ... mali sme daňovú kontrolu, dorubok DPH ... účtovali sme 538 AE nedaňová.
    Prikláňam sa k názoru, že je potrebné určiť časovú súvislosť tohto výdavku a ten súvisí s kontrolovaným obdobím a nie s obdobím, kedy došlo zisteniu nesprávnosti. Priznám sa, že inak ma ani nenapadlo rozmýšľať.

    No a daňový výdavok by to bol ... keby sa úprava dane na vstupe účtovala na daňový výdavok napríklad pri leasingu - splátky z osobného automobilu, ale ak som napríklad 2x uplatnila odpočítanie dane z toho istého a preto mi dorubili DPH, tak by som to do daňových výdavkov nedávala. Preto hovorím aj o dôvodoch dorubkov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.