Zavrieť

Porady

Prenajatá garáž - náklady a DPH

Ahojte,

mám takýto problém, SZČO si chce otvoriť na vidieku autoservis. Dohodol sa, že v jednom rodinnom dome, ktorého súčasťou je aj prístavba garáže, mu túto garáž dajú do prenájmu.
Táto garáž však nie je celkom prispôsobená na podnikanie, preto budú nutné nejaké stavebné úpravy / napr. prebúrať priečky, upraviť podlahy, zaviesť vodu, vymaľovať a pod. /. Majitelia, keďže túto garáž nevyužívajú súhlasia s tým, že si tam môže tieto úpravy kľudne zrealizovať.
Zaujíma ma, či si SZČO môže uplatniť v nákladoch a zároveň aj odpočet DPH z materiálu, napr. cement, vápno, farby, dlažba a pod., príp, stavebné úpravy, ktoré urobí nejaká firma. Všetko je podchytené v zmluve o prenájme.

Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    uctoeva je offline (nepripojený) uctoeva

    uctoeva
    Úpravy garáže, ktoré sú vymenované (prebúranie priečky, zavedenie vody,úprava podlahy ) by som si nedávala vôbec do nákladov- podľa mňa sa jedná o zhodnotenie majetku.Tieto náklady by som si dala po dohode s majitelom preplatiť a ten by mi ich premietol do nájomného a tým by som ich dostala do nákladov.Samozrejme odpočet DPH by nebol. Drobné úpravy, ktoré nebudú mať charakter zhotnotenia majetku by som si dala do nákladov a odpočítala DPH.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Pozrite i tu:
    http://wwww.porada.sk/showthread.php...589#post463589

    DPH:
    Ak ste plátca DPH, môžete si uplatniť odpočítanie DPH, na horeuvedené materiály, služby..

    Zákon o daniach z príjmov :
    Maľovanie by som považovala za opravy a údržbu garáže.
    Upravenie podlahy: môžem to chápať rozne. Ak je to betonová podlaha a bola v zlom stave, prípadne tam boli nejaké jamy a bol potrebný nejaký poter, vyliali ste tam novú podlahu, má to charakter opravy.
    Ak ste si tam dali niečo špeciálne, že by ste si to zmodernizovali, nejaký beton zameníte za nejaký mramor (samozrejme, že je to blbosť, ale v takej nejakej súvislosti), vtedy by išlo o TZ

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Na základe písomnej dohody s prenajímateľom sa dá uplatniť TZ prenajatého majetku. A to formou odpisu (treba súhlas majiteľa). Z techn.zhodnotenia sa dá uplatniť dph, ak to financuje nájomca.

    Prenajatá garáž - náklady a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.