Zavrieť

Porady

Účtovanie v zahraničnej mene

Zaujímalo by ma aký je správny postup pri vyplňovaní pokladničných dokladov pri platbe hotovosti v zahraničnej mene - či suma v zahraničnej mene má byť číslicou a slovom uvedená na pokl.doklade a len účt.predpis v Sk alebo opačne.
Ďalej som dostala rôzne vysvetlenia k zúčtovaniu v zahraničnej mene napr.: mám devízový účet napr. CZK, vyberám hotovosť napr.10000 CZK ale mám doklad, že mi banka vyplatila uvedenú čiastku v Sk napr. SK 12900,-. V takomto prípade účtujem v slov. pokladni príjem 12900,- a na
dev. účte tiež, kurz.rozdiel mi nevzniká. Avšak ostatné položky na dev. účte ku ktorým nemám podklad o hodnote prepočtu na Sk napr. uhradím
došlú faktúru - účtujem podľa kurzu NBS. Je to správne aby som na výpise
účtovala niektoré položky kurzom NBS, niektoré kurzom komerčnej banky na základe existuj. potvrdenia.
Taktiež som sa stretla s niekoľkými vysvetl. na termín zúčtovania zahranič.faktúry.Došlú faktúru účtujem kurzom NBS ku dňu vystavenia.
V prípade že sa nezhoduje termín zdan.plnenia a termín vystavenia môžem používať jednoznačne dátum vystavenia, prípadne to ošetriť v internej smernici?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anna1974 je offline (nepripojený) Anna1974

    Anna1974
    Takže : Pri platbe v hotovosti z devízovej pokladne samozrejme na výdavkovom pokladničnom doklade uvádzaš sumu a menu takú,akú si v skutočnosti vyplatila,napr. 50 EUR. Len do predkontácie dole ja dávam v tomto prípade na účet 512 už sumu vyjadrenú v SKK.
    Keď vyberáš hotovosť z devízového účtu a dotuješ pokladňu, samozrejme ti žiadny kurzový rozdiel na 261 nevzniká a robíš to dobre.Ked uhrádzaš z devízového účtu zahraničnú faktúru tak správne používaš kurz NBS stred a hned súčasne účtuj kurzový rozdiel - zisk,stratu.
    Čo sa týka došlej zahraničnej faktúry a dátum prijatia, ja uvádzam vždy dátum dodania tovaru, pretože to je pre teba deň zdaniteľného plnenia - resp. samozdanenia ak kupuješ tovar v rámci EU.
    Dúfam,že som ti odpovedala na všetko, kludne mi prípadne napíš správu, inak o tejto téme bolo už veľa rozprávané, prípadne si daj vyhľadávanie. Ahoj

    Betka 495 je offline (nepripojený) Betka 495

    Betka 495
    Potešila si ma lebo som k tejto téme počula veľa rôznych názorov. Hlavne mi išlo o účtovanie na výpise či nevadí že nepoužívam jednotne NBS ale kde je
    jasná protihodnota v Sk napr.pri prevode medzi účtami ale výbere z BU kurz kom.banky a pri ostatných položkách NBS. Podľa toho čo mi píšeš je to asi OK. Ďakujem. Betka

    Betka 495 je offline (nepripojený) Betka 495

    Betka 495
    Anka možne ešte toľko by som sa rada spýtala, že pokiaľ bol v minulom roku použitý postup, že sa prij.fa zahradničné - sú bez DPH väčšinou- účtovali prepočtom kurzu NBS dňom vystavenia, či to zachráni interná smernica kde si
    stanoví PO že bude účtovať takto. Dík

    Anna1974 je offline (nepripojený) Anna1974

    Anna1974
    Vnútorné prevody medzi účtami,ked dotuješ SKK účet z devízového účtu a späť, sa používa vždy daný kurz banky, nie NBS, takže to robíš dobre.To je len vnútorný prevod finančného majetku, len vyjadrený v inej mene,to nemá s NBS stred nič spoločné..ok? :-) A čo sa týka tej internej smernice, hmm...ťažko povedať, pretože zákon o DPH je v tomto smere jednoznačný a definuje, kedy je zdaniteľné plnenie. Neviem ti na to jednoznačne odpovedať, ale na tvojom mieste by som to nechala tak a nešpárala do toho. Ale to je len môj názor a možem sa mýliť..;-)

    Účtovanie v zahraničnej mene

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.