Zavrieť

Porady

diaľničná známka

Dobrý deň,

chcem sa spýtať ohľadom účtovania diaľničnej známky. Predseda dozornej rady bol na rokovaní v Prahe a kúpil cestou diaľ.známku ČR ročnú na firemné auto. Mám doklad z čerpacej stanice, kde je uvedená známka ako volný základ, spodnú časť diaľ.známky nemám. Mám účtovať 538 alebo 512?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DZ účtujeme na 518AE.
0 0
48912 48912

48912 je offline (nepripojený) 48912

na účte služieb?
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Predpokladám, že bude robiť vyúčtovanie pracovnej cesty, kde by som to dal priamo do cesťáku a účtoval celé cez 512 AE.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Ja účtujem ročné dialničné nálepky na 538. V prípade že sa len prechádza (je to súčasť SC) danou krajinou a kúpi sa 1,3,7 alebo 10- dňová tak dávam 512.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

48912 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem sa spýtať ohľadom účtovania diaľničnej známky. Predseda dozornej rady bol na rokovaní v Prahe a kúpil cestou diaľ.známku ČR ročnú na firemné auto. Mám doklad z čerpacej stanice, kde je uvedená známka ako volný základ, spodnú časť diaľ.známky nemám. Mám účtovať 538 alebo 512?
Podkladová časť nálepky slúži ako doklad na uplatnenie DPH, takže v tomto prípade ju vôbec nepotrebuješ.
0 0
48912 48912

48912 je offline (nepripojený) 48912

Ja by som to tiež najradšej zaúčtovala na 538 AE.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Príjem z predaja dialničných známok je príjmom Národnej dialničnej spoločnosti za správu, údržbu a rozvoj dialníic, z čoho vyplýva, že sa nákup DZ účtuje ako prijatá služba na účet 518.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Dnes mi došlo PU podnikateľov od Cenogovej máj/2007 a ona píše, citujem:
Na účte 538 sa neúčtujú DN, ktorými sa preukazuje zaplatenie úhrady za uživanie diaľnic. Tieto sa účtujú na 518-ostatné služby.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Diaľničné známky sa účtujú na 518. Diaľničná spoločnosť u nás je už akciovou spoločnosťou, takže nejde o poplatok štátu ale o poplatok platený súkromnej spoločnosti. Nejedná sa teda už o daň alebo poplatok, ale o poskytnutú službu. Kedysi som tiež účtovala tento poplatok na 538, auditor ma však upozornil, že by som ju mala účtovať na 518.
Zahraničné diaľničné známky tiež účtujem na 518, ak nie sú súčasťou vypísaného "cesťáku", ale vydokladované zvlášť.
0 0
48912 48912

48912 je offline (nepripojený) 48912

Cenigovú mám objednanú tiež. Ale ďakujem za vaše názory.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

je na to stanovisko DRSR, ktoré neviem nájsť ale je to určite 518.
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

Peterka Pozri príspevok
je na to stanovisko DRSR, ktoré neviem nájsť ale je to určite 518.
..... tak hľadaj .....
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

K tejto teme otazka.

ak si chcem uplatnit DPH, pri dial. znamke na slov. komunikacie, tak potrebujem dolozit aj tu podkladovu cast nalepky? Ako, ked ho potrebujem mat v aute pri pripadnej kontrole policiou.
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

DZ majú DPH ?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

brikina Pozri príspevok
K tejto teme otazka.

ak si chcem uplatnit DPH, pri dial. znamke na slov. komunikacie, tak potrebujem dolozit aj tu podkladovu cast nalepky? Ako, ked ho potrebujem mat v aute pri pripadnej kontrole policiou.
Nie ústrižok... Prikladáš podkladovú časť, t.j. časť, kde je diaľničná známka nalepená. Tam je na druhej strane rozpísaný základ dane a DPH...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ľuba Pozri príspevok
DZ majú DPH ?
Áno, majú. Pozri môj predchádzajúci príspevok.
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Dík za poučenie, ja som sa doteraz vždy stretla len s pokladničným bločkom, kde nikdy nebola rozpísaná DPH, ale duhú stranu nálepky ma nenapadlo pozerať.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ľuba Pozri príspevok
DZ majú DPH ?
§71 Zákon o DPH
(4) Za faktúru sa považuje aj
...
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby, cenu vrátane dane a sumu dane.
0 0
anes anes

anes je offline (nepripojený) anes

Ja by som chcela k tejto téme pridat, ze v knihe Uctovne suvztaznosti 2007 od Kaletovej a Turociovej sa poplatky za pouzitie dialnic v zahranici a v tuzemsku uctuju na 538.
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

Johanka Pozri príspevok
§71 Zákon o DPH
(4) Za faktúru sa považuje aj
...
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby, cenu vrátane dane a sumu dane.
a co ked tu podkladovu cast potrebujem pre policajtov? Staci zatial fotokopia?
0 0
Načítať ďalšie