Zavrieť

Porady

Dovoz auta z Nemecka

Dobrý večer, chcela by som poradiť, ak niekto viete a môžte:
Platca DPH - živnostník kúpil osobný automobil M1 z nemecka-tiež platca DPH, faktúra je vystavená bez DPH - predpokladám, že ojazdený, zaradili sme ho do majetku firmy.
Čo s DPH tu na Slovensku?
Zdaniť bez nároku na odpočet?
Alebo sa zdaňuje len pri novom motorovom vozidle, či pri nákupe auta za účelom ďalšieho predaja a pri zaradení do HIM zdanenie nerobím-ani nemám nárok na odpočet? Poraďte prosíííííííííím, ďakujem veľmi pekne.l
Naposledy upravil Ninamária : 01.06.07 at 19:26
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nie celkom tak.

Auto z Nemecka tu:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=289809&postcount=96
0 0
Ninamária Ninamária

Ninamária je offline (nepripojený) Ninamária

No, prečítala som si všetko možné, ale aj tak som z toho na dne.
Predajca v Nemecku sa zaoberá predajom motorových vozidiel. Zistila som, že Nemecko má nárok na odpočet pri M1.
Osobné auto nám predala za 13 656 eur + 2594 Mwst Depot - to bude asi DPH, faktúru ešte nevystavili, nakoľko máme doložiť výpis zo živnostenského a lebo IČ DPH - neviem a vystavia nám faktúru na 13 656 eur a 2594 nám vrátia. Sme platcami DPH a auto sme kúpili ako majetok firmy.
Takže predpokladám, že na Slovensku prepočítam kurzom NBS 13 656, vypočítam DPH 19 %, odvediem a nárok na odpočet nemám. Hovorím to správne?
Ak by to kúpil majiteľ na seba ako súkromnú osobu? DPH by neplatil, ale zaplatil by 16 250 eur celkovú sumu?Poraďte ešte raz prosím.Faktúru nemám, lebo ju ešte nevystavili a neviem ani odvolávku na oslobodenie. Ďakujem vopred.
0 0
Ninamária Ninamária

Ninamária je offline (nepripojený) Ninamária

A keby to auto ďalej neskôr chceli predať, vystavili by faktúru s DPH a znova odviedli? Predpokladám, že nie, keď nemali nárok ani na odpočet.
Nedá sa vyhnúť tomu, aby sa DPH na Slovensku neplatila?
0 0
Ninamária Ninamária

Ninamária je offline (nepripojený) Ninamária

Ešte jeden dotaz, keby nám nemecká firma vystavila faktúru taká aká je na celých 16 250 eur a nedoniesli by sme to IČ, potom by čo pre nás nasledovalo, keď už sme uhradili celú čiastku, a tých 2594 eur by nám nevrátili?
Nedávali by to do súhrného výkazu a my by sme to tiež neuvádzali v DPH?
Ďakujem za skoré odpovede.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ninamária Pozri príspevok
Predajca v Nemecku sa zaoberá predajom motorových vozidiel. Zistila som, že Nemecko má nárok na odpočet pri M1.
Osobné auto nám predala za 13 656 eur + 2594 Mwst Depot - to bude asi DPH, faktúru ešte nevystavili, nakoľko máme doložiť výpis zo živnostenského a lebo IČ DPH - neviem a vystavia nám faktúru na 13 656 eur a 2594 nám vrátia. Sme platcami DPH a auto sme kúpili ako majetok firmy.
Ak ste platiteľmi dane a predložíte svoju objednávku pod Vaším IČ DPH s tým, že vozidlo prepravíte na Slovensko, mal by nemecký dodávateľ a platiteľ dane uplatniť oslobodenie od dane a predať Vám automobil s oslobodením.
Ninamária Pozri príspevok
Sme platcami DPH a auto sme kúpili ako majetok firmy. Takže predpokladám, že na Slovensku prepočítam kurzom NBS 13 656, vypočítam DPH 19 %, odvediem a nárok na odpočet nemám. Hovorím to správne?
Hovoríte správne, prepočítate faktúru pri vzniku daňovej povinnosti kurzom NBS. Právo na odpočítanie nevzniká, ak automobil kupujete za účelom vlastných potrieb - obchodný majetok (nie na ďalší prenájom).
Ninamária Pozri príspevok
Ak by to kúpil majiteľ na seba ako súkromnú osobu? DPH by neplatil, ale zaplatil by 16 250 eur celkovú sumu?
Áno. Vozidlo by Nemec predal s nemeckou daňou, ak by kupoval ako súkromná osoba a jednalo by sa o ojazdené vozidlo (nie so štatútom nového pozemného motorového vozidla).
Ninamária Pozri príspevok
Poraďte ešte raz prosím. Faktúru nemám, lebo ju ešte nevystavili a neviem ani odvolávku na oslobodenie. Ďakujem vopred.
Tak radím ešte raz .-) Ak chcete odvolávku na oslobodenie v nemčine, je uvedená vo vypracovaných otázkach ... texty k faktúram. Pozrite si to tam.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Odvolávky nájdete napríklad tu:
http://www.porada.sk/t28758-najpouiv...rach-z-eu.html
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Keď budete mať v ruke faktúru, dobre si všimnite, ako bude dodávateľ postupovať, t.j. či uplatní oslobodenie od dane, alebo osobitnú úpravu. Nakoľko v zadaní ste doplnili, že dodávateľ sa zaoberá kúpou a predajom automobilov, mohlo by sa jednať o oba prípady.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A ešte úplný záver:
V prípade uplatnenia osobitnej úpravy nemeckým dodávateľom, nejednalo by sa o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru ani v prípade, že si automobil objednáte pod IČ DPH. Vtedy daňová povinnosť z nadobudnutia nevznikne.

Preto predchádzajúcim príspevkom pre istotu upozorňujem na to, aby ste si všimli podmienky dodania.
0 0
Ninamária Ninamária

Ninamária je offline (nepripojený) Ninamária

Ďakujem veľmi pekne, ste zlatučká.
A keby to auto kúpil na firmu ako majetok a firma by nebola platcom DPH, predpokladám, že by tiež uhradil celú čiastku aj s daňou v Nemecku, tých 16 250 eur a tu by tiež nemusel na dú nahlasovať kúpu vozidla a odvádzať daň.
To je dúfam posledné, čo chcem vedieť.Ešte raz veľmi pekne Ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ninamária Pozri príspevok
A keby to auto kúpil na firmu ako majetok a firma by nebola platcom DPH, predpokladám, že by tiež uhradil celú čiastku aj s daňou v Nemecku, tých 16 250 eur a tu by tiež nemusel na dú nahlasovať kúpu vozidla a odvádzať daň.
Záleží na režime ... s Nemeckom vznikne zaujímavá situácia. Keby sa jednalo o predaj, ktorý by bolo možné u Slováka považovať za intrakomunitárne nadobudnutie, tak platí § 7 ZDPH a povinná registrácia vopred (vzhľadom k sume je toto podstatná informácia):

§ 7
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.
(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 420 000 Sk.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň
0 0
alex501105 alex501105

alex501105 je offline (nepripojený) alex501105

Dobry den,
dovazam auto z Nemecka. Chcem sa opytat, ci je mozne vozidlo doviezt na zltych prepravnych znackach? Ide o kratkodobe znacky, kt. v niektorych krajinach nie su uznavane.Prosim vas, mozme poradit ako je to u nas a CZ? Okrem toho som niekde citala, ze COC certifikat by sa onedlho nemal vyzadovat.Ak by niekto nieco vedel k tejto teme velmi budem vdacna.
Dakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
alex501105 Pozri príspevok
Dobry den,
dovazam auto z Nemecka. Chcem sa opytat, ci je mozne vozidlo doviezt na zltych prepravnych znackach? Ide o kratkodobe znacky, kt. v niektorych krajinach nie su uznavane.Prosim vas, mozme poradit ako je to u nas a CZ? Okrem toho som niekde citala, ze COC certifikat by sa onedlho nemal vyzadovat.Ak by niekto nieco vedel k tejto teme velmi budem vdacna.
Dakujem
Možno bude. Ale zákon o DPH o tom nehovorí. Tu ste Zaraďte si otázku do správnej porady.
0 0
Levizub Levizub

Levizub je offline (nepripojený) Levizub

Dobry den.
Ja by som sa chcela spytat - doviezli sme osobne auto, nove, z Nemecka od predajcu a platitela DPH. Chceme ho zaradit do majetku firmy. Co vsetko bude tvorit cenu obstarania, z coho mozem a z coho nie odpocitat DPH?

1. Fakturovana cena + DPH (samozdanenie bez naroku na odpocet)
2. Dialnicna znamka, PHM, cestovne zamestnanca, ktory bol po auto, + docasne pridelena SPZ v Nemecku
3. Prispevok do recyklacneho fondu
4. Preklad faktury a technickeho preukazu - mozem odpocitat DPH? (Myslim si, ze ano) kvoli prihlaseniu auta na Úrade pre cestnú dopravu.
5. Splnomocnenie zamestnanca na prihlasenie auta - odpocitam DPH.
6. STK - technická kontrola - odpocitam DPH
7. Dodavka a montaz autofolii - bez odpoctu DPH - DPH ide do vstupnej ceny.
8. Dodavka a montaz tazneho zariadenia - odpocitam DPH
9. Montaz alarmu - bez odpoctu DPH a DPH ide do vstupnej ceny

Je to tak spravne? Dakujem za odpoved.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Prečítala som už toho toľko, že mám dojem, že neviem ani to, čo som vedela... Poraďte mi, prosím, termín sa blíži...
Kupujúci: slovenský platiteľ DPH - živnostník, na slovenské IČ DPH
Predávajúci: nemecký platiteľ DPH - živnostník, (nie predajcu áut), s nemeckým IČ DPH
Predmet: ojazdený automobil FIAT DUCATO, (136 000 km)
Kúpna zmluva: bez DPH, ale aj bez odvolávky na §, podľa ktorého je predaj oslobodený od DPH
Do TP mu zapísali: osobný automobil M1
Živnostník ho zaradil do obchodného majetku.
Uvažujem správne, že musí automobil na Slovensku zdaniť, bez nároku na odpočet DPH? Alebo sa mýlim?
0 0
JankaV JankaV

JankaV je offline (nepripojený) JankaV

Uvažuješ správne. Ale môžeš sa pozrieť aj na §49 bod 8 zákona o DPH.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ďakujem, JankaV. Len ma pletie to, že sa podľa mňa jedná o automobil N1, (FIAT DUCATO) a v TP mu zapísali M1. A tiež ma prekvapuje, že v kúpnej zmluve nie je odvolávka na žiadny §, iba je tam napísané čosi v zmysle: "Predaj bez DPH".
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zadanie zaujímavé, ale nie neobvyklé. Už som sa s podobným prípadom stretla. Riešila som to rovnako. V Nemecku sa na osobné aj úžitkové autá vzťahuje možnosť odpočítania DPH v prípade, že sa používajú v súvislosti s podnikaním a na zdaňované činnosti. Bolo by veľmi vhodné potvrdiť si intrakomunitárne dodanie od nemeckého dodávateľa. Ak je teda vozidlo dodané v režime intrakomunitárneho dodania - oslobodenie v krajine predávajúceho, zdanenie v krajine prijímateľa, pri kategórii vozidla M1 v tuzemsku nevznikne právo na odpočítanie dane uplatnenej kupujúcim.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jana Acsová Pozri príspevok
Zadanie zaujímavé, ale nie neobvyklé. Už som sa s podobným prípadom stretla. Riešila som to rovnako. V Nemecku sa na osobné aj úžitkové autá vzťahuje možnosť odpočítania DPH v prípade, že sa používajú v súvislosti s podnikaním a na zdaňované činnosti. Bolo by veľmi vhodné potvrdiť si intrakomunitárne dodanie od nemeckého dodávateľa. Ak je teda vozidlo dodané v režime intrakomunitárneho dodania - oslobodenie v krajine predávajúceho, zdanenie v krajine prijímateľa, pri kategórii vozidla M1 v tuzemsku nevznikne právo na odpočítanie dane uplatnenej kupujúcim.
Ďakujem za odsúhlasenie a len tak mimo témy: nielenže mi to všetko priniesol na poslednú chvíľu (včera večer), ale ešte aj orginál kúpnej zmluvy zostal u policajtov! Náhodou si ju dal odfotiť a do účtovníctva chce dať túto fotokopiu...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pozrite aj:
http://www.porada.sk/t52748-nakup-au...n-qashqai.html
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Anja111 Pozri príspevok
Prečítala som už toho toľko, že mám dojem, že neviem ani to, čo som vedela... Poraďte mi, prosím, termín sa blíži...
Kupujúci: slovenský platiteľ DPH - živnostník, na slovenské IČ DPH
Predávajúci: nemecký platiteľ DPH - živnostník, (nie predajcu áut), s nemeckým IČ DPH
Predmet: ojazdený automobil FIAT DUCATO, (136 000 km)
Kúpna zmluva: bez DPH, ale aj bez odvolávky na §, podľa ktorého je predaj oslobodený od DPH
Do TP mu zapísali: osobný automobil M1
Živnostník ho zaradil do obchodného majetku.
Uvažujem správne, že musí automobil na Slovensku zdaniť, bez nároku na odpočet DPH? Alebo sa mýlim?
Nadväzujem na citované, lebo tento môj nový klient mi podáva informácie po častiach...
Teraz ešte vysvitlo, že predajca áut z Nemecka je autobazár a je možné, že pri oslobodení postupoval podľa osobitnej úpravy... Ak by odvolávku na §
Nemecko:
"Differenzbesteuert nach § 25a USTG", alebo "Kein Umsatzsteuer lt. §25a USTG"
uplatnenie osobitnej úpravy,
dodatočne uviedol kupujúcemu, napr. dodatkom ku kúpnej zmluve,
znamenalo by to, že klient môže v nasledujúcom zdaňovacom období urobiť DDP, aby mu vrátili uhradenú DPH?
Vychádzam zo skutočnosti, že pri kúpe auta od obchodníka, ktorý použije osobitnú úpravu, neuplatňuje DPH, lebo v zmysle § 66, odst. 14 Zákona o DPH sa nadobudnutie použitého tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, nepovažuje za nadobudnutie tovaru.
Uvažujem správne?
0 0
Načítať ďalšie