Zavrieť

Porady

nenárokovateľná DPH/osobný automobil

Prosím o radu, čo s nenárokovateľnou DPH za osobný automobil ? Dať to do nákladov / účet 548 / v tom roku, kedy sme automobil obstarali / obdržali faktúru /, alebo to treba časovo rozlíšiť po dobu odpisovania / 4 roky /alebo trvania úveru / 3 roky / ? Už som dostal aj takú radu, že v tomto prípade DPH spolu so základom tvoria obstarávaciu cenu automobilu.
Podľa §19 Zák.o dani z príjmov je nenárokovateľná DPH daňovým výdavkom, ale len v prípade leasingu ? Mám skúsenosti len s leasingom, kde nenárokovateľnú DPH z osob.automobilov účtujem na účet 548 z každej mesačnej splátky.
Pri splátkovom úvere, v mesačných splátkach DPH nie je, tá je vyčíslená vo faktúre.
Ďakujem vopred za skorú radu /stačí mi aj odvolávka na nejaký paragraf atď... /, ktorý mi asi "ušiel".
Pozdravujem a príjemný deň všetkým
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila je offline (nepripojený) Mila

    Mila
    548 určite rozpustiť po dobu odpisovania alebo úveru - dávate to do nákladov cez 381 - budúce obdobia

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pre stanovenie vstupnej ceny majetku je potrebné postupovať podľa § 25 Zákona o dani z príjmov:

    (5) Súčasťou vstupnej ceny je aj

    a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
    b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo
    c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu,6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.

    (6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.


    Z týchto ustanovení vyplýva, že ak sa nejedná o nákup osobného automobilu formou finančného prenájmu, súčasťou vstupnej ceny je aj DPH a preto táto DPH nemôže byť daňovým výdavkom ...

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Prosím Vás ako zaúčtovať ak PO kúpila od PO z EU osobný automobil ojazdený bez DPH. Je mi jasné, že na Slovensku odvedieme DPH, keďže je to osobný automobil a právo na odpočet nám tým pádom nevzniká, len neviem či DPH potom zaradiť do OC auta a odpisovať spolu s ním?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Mikolajova Pozri príspevok
    Prosím Vás ako zaúčtovať ak PO kúpila od PO z EU osobný automobil ojazdený bez DPH. Je mi jasné, že na Slovensku odvedieme DPH, keďže je to osobný automobil a právo na odpočet nám tým pádom nevzniká, len neviem či DPH potom zaradiť do OC auta a odpisovať spolu s ním?
    Áno, DPH je súčasťou OC a odpisuje sa...

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Mikolajova Pozri príspevok
    Alebo tak sa opýtam, v ktorom riadku daňového priznania uvádzať túto DPH?
    DPH z nadobudnutého tovaru z EU uvedieš v riadku 7 a 8... DPH zaúčtuješ 042/343 AE...

    nenárokovateľná DPH/osobný automobil

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.