Zavrieť

Porady

Nezmluvné penále podľa Obch.zákonníka...?

Ahojte,
prosím vás na aký účet mám zaúčtovať penále ktoré sme na základe §369 OZ fakturovali nášmu odberateľovi za neuhradenú faktúru?
Na účet 644 alebo 645? zmluvu s ním nemáme...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    olmoj je offline (nepripojený) olmoj

    olmoj
    Ja by som to dala na 645 t.j. vyúčtovanie pokuty, penále a úroky z omeškania okrem zmluvných.
    Ak by bola zmluva tak na 644.

    Aisha je offline (nepripojený) Aisha

    Aisha
    Ostatní poraďáci súhlasite s 645 keďže nie je zmluva iba podľa OZ?
    prosím vyjadrite svoje názory...ďakujem

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Podľa mňa je to zmluvná pokuta, čiže na 644. Ide tu o to že máte medzi sebou zmluvný vzťah a nie o to či je naozaj zmluva napísaná.
    Podľa Cenigovej sa napr. na účte 544 "....účtujú namä úroky z omeškania za noneskorené plnenie peňažného záväzku voči veriteľovi podľa par. 369 OZ."
    Nezmluvné sú vždy penále voči štátnym inštitúciam: DU, SP, Colný úrad a pod.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jozef I Pozri príspevok
    Podľa mňa je to zmluvná pokuta, čiže na 644. Ide tu o to že máte medzi sebou zmluvný vzťah a nie o to či je naozaj zmluva napísaná.
    Podľa Cenigovej sa napr. na účte 544 "....účtujú namä úroky z omeškania za noneskorené plnenie peňažného záväzku voči veriteľovi podľa par. 369 OZ."
    Nezmluvné sú vždy penále voči štátnym inštitúciam: DU, SP, Colný úrad a pod.
    Vystavenie faktúry je tiež úrčitý zmluvný vzťah, na základe čoho odberateľ uznáva svoj dlh voči dodávateľovi.

    Aisha je offline (nepripojený) Aisha

    Aisha
    Ďakujem Vám všetkým, áno do základu dane DzP PO to pôjde iba ak budú zaplatené, inak je to odpočítateľná položka...pekný deň

    Nezmluvné penále podľa Obch.zákonníka...?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.