Zavrieť

Porady

DPH a poškodený tovar

Prosím o rýchlu radu ako sa vysporiadať s DPH v prípade, že sme predali svoje výrobky odberateľovi z USA za dohodnutých dodacích podmienok FCA (... riziko prechádza na kupujúceho odovzdaním tovaru na dohodnutom mieste - v našom prípade v sídle našej firmy pri naložení tovaru do kamióna - 28.5.2007) Prepravu si obstaral aj platí odberateľ. Kamión však havaroval ešte na území Slovenska a časť tovaru je značne poškodená a nepoužiteľná. Musíme dodaniť uvedenú dodávku ešte do mája 2007 a celú? Škody posúdia naši pracovníci a po dohode bude zrejme zaslaná nová dodávka. Ako si potom vysporiadam DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    Prvom rade nechápem prečo vy preberáte zodpovednosť za niečo čo si bol odberateľ povinný zabezpečiť a znášať riziká...a podľa mňa škoda nemá vplyv na DPH...iba krádež...

    kleopa je offline (nepripojený) kleopa

    kleopa
    škoda ako taká vplyv na DPH síce nemá, ale ja som vystavila odberateľskú faktúru, ktorá je oslobodená od dane (keďže som predpokladala, že to bude vývoz), ale nebudem mať o vývoze doklad (potvrdené JCD), pretože tovar neopustí územie Slovenska. Preto ma zaujíma či musím túto dodávku dodaniť?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    kleopa Pozri príspevok
    škoda ako taká vplyv na DPH síce nemá, ale ja som vystavila odberateľskú faktúru, ktorá je oslobodená od dane (keďže som predpokladala, že to bude vývoz), ale nebudem mať o vývoze doklad (potvrdené JCD), pretože tovar neopustí územie Slovenska. Preto ma zaujíma či musím túto dodávku dodaniť?
    Dobropisom - zrejme z dôvodu zrušenia dodávky. K dodaniu nedošlo.

    kleopa je offline (nepripojený) kleopa

    kleopa
    Asi Vám celkom nerozumiem, dobropisom by som si vrátila tovar späť do vlastných zásob a v DPH by mi to odišlo iba ako základ z riadku 8 DP, ale daň by som neodviedla, chápem to správne? Dobropis však vystavovať nechcem, predaný tovaru už nie je mojim majetkom.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no čo dostatnete ho naspäť a cez nejaký zápis o škode ho vylúčite zo skladu ako nedaňový výdavok s tým že škoda nepodlieha DPH...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    kleopa Pozri príspevok
    Asi Vám celkom nerozumiem, dobropisom by som si vrátila tovar späť do vlastných zásob a v DPH by mi to odišlo iba ako základ z riadku 8 DP, ale daň by som neodviedla, chápem to správne? Dobropis však vystavovať nechcem, predaný tovaru už nie je mojim majetkom.
    A máte potvrdenie ... JCD ... o zrealizovanom vývoze?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Narážam na § 47 ZDPH ods. 3):

    (3) Odoslanie alebo prepravenie tovaru do miesta určenia na území tretieho štátu podľa odsekov 1 a 2 je platiteľ povinný preukázať písomným colným vyhlásením o prepustení tovaru do colného režimu vývoz, v ktorom je potvrdený colným orgánom výstup tovaru z územia Európskych spoločenstiev, a dokladom o odoslaní alebo preprave tovaru. Platiteľ musí mať k dispozícii písomné colné vyhlásenie o prepustení tovaru do colného režimu vývoz najneskôr do konca šiesteho mesiaca nasledujúceho po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom uplatnil oslobodenie od dane pri vývoze tovaru.

    kleopa je offline (nepripojený) kleopa

    kleopa
    Práve preto, že nebudem mať potvrdené JCD - pretože sa vývoz neuskutočnil, bola moja pôvodná otázka, či nemusím túto dodávku dodaniť. Kamión totiž havaroval s tovarom ešte na Slovensku a tovar územie nášho štátu neopustil a keďže je značne poškodený, asi ani neopustí. Odviedla by som DPH, ktorú by som si zrejme mohla nárokovať od odberateľa.

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Ja si myslím, že kleopa uvažuje správne. Následky havárie znáša odberateľ (momentom nakládky), je na ňom, aby si škodu vymáhal na prepravcovi. DPH treba odviesť (bude súčasťou škody u US odberateľa), pretože vývoz nebude preukázaný.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Áno ... predpokladám, že riešenie závisí od toho, či k dodaniu došlo, alebo nie, teda či prešlo na odberateľa vlastnícke právo, komu vznikla škoda a kto ju bude vymáhať. Vzhľadom k neočakávanej situácii predpokladám, že to môže byť riešené aj dohodou partnerov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.