Zavrieť

Porady

Poistná udalosť - zníženie plnenia

Ahojte, poraďáci, doteraz som tu iba šmírovala, ale k tomu, čo ma momentálne trápi, som nevyšmírovala nič, preto help me, please:

oprava havarovaného vozidla = 147 000 Sk
DPH = 27 930 Sk
celková faktúra = 174 930 Sk

K poistnej udalosti nebola privolaná polícia, takže okrem dohodnutej spoluúčasti 5 000 Sk poisťovňa krátila plnenie o 30%, čiže na účet nám poukázala 147000 - 44100-5000 Sk = 97 900 Sk.

A teraz 2 otázky:
1. dobre si myslím, ak si myslím, že 30% postih (44100 Sk) je z hľadiska dane z príjmov nedaňový náklad?
2. ak je pravda to, čo si myslím v bode č.1., máme nárok na odpočet celej DPH, alebo iba časti, prislúchajúcej k základu 102900 Sk ( 147000-44100)??

Vopred vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Čo znamená pojem oprava?
    Opravou sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebenie alebo poškodenie za účelom uvedenia do prevádzkyschopného stavu.

    Oprava poškodeného majetku pri havárii automobilu: 511,343/321 (VOZD, prev.réžia)
    Nárok na náhradu škody od poisťovne: 378/648 (POZD, iné príjmy).

    z opravy auta mám nárok na odpočítanie DPH.

    V prípade Vášho automobili nedošlo k totálnej škode, kedy by vozidlo nemohlo byť opraviteľné, a uvedené do prevádzkyschopného stavu. V tom prípade by som účtovala, ako uvádzate.

    Daňovými výdavkami sú:par. 19/3
    g) škody nezavinené daňovníkom
    1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku,
    2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou,

    (2) Daňovými výdavkami nie sú tiež (par.21/2)
    e) manká a škody1) presahujúce prijaté náhrady s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. g), stratného v maloobchodnom predaji na základe ekonomicky odôvodnených noriem úbytkov tovaru určených daňovníkom a s výnimkou nezavinených úhynov zvierat, ktoré nie sú na účely tohto zákona hmotným majetkom; škodou nie je preukázaný úhyn alebo nutná porážka zvieraťa zo základného stáda,

    Poistná udalosť - zníženie plnenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.