Zavrieť

Porady

Opravné DP - práca v zahraničí


Rada by som Vás požiadala o váš názor ohľadom podania daňového priznania - opravného. Rozmýšľam či vôbec je potrebné ho podávať v takomto prípade :

Kamarát žije už štvrtý rok v U.S.A a do konca októbra tam dosahoval prijmy, ktoré podľa medzinárodnej zmluvy boli oslobodené od dane. Takže daňové priznanie bolo nulové (takto som ho podala v termíne do konca marca).

V novembri a decembri však začal pracovať v inom odbore a dosiahlol príjmy zo závislej činnosti, ktoré zdanil v U.S.A. Okrem toho mal príjem v U.S.A na základe „Dohody“, tento však zdanený v USA nebol. (O tom ma informoval až neskôr, preto asi musim podať opravne daňové a uviesť tieto prijmy?)

Žije s celou rodinou v štátoch už štvrtý rok, deti tam chodia riadne do školy a na Slovensko prichádza len v lete na návštevu. Ináč má stály byt v zahraničí čo nemá v pláne meniť ani v najbližších rokoch. Trvalý pobyt na Slovensku má stále registrovaný.

Ak je povinný podať daňové priznanie, chcela by som Vás požiadať o radu, pretože podľa zmluvy 74/1994 Z.z. patrí pod článok 21 – Študenti, stážisti, učitelia a výskumní pracovníci a týka sa ho bod b) iii) – že je oslobodený od zdanenia 5000 USD na obdobie 5 rokov. Túto sumu zrejme odpočítam od jeho príjmu, ale neviem v ktorom riadku DP to mám uviesť?

DP bude po uplatnení odpočítateľných položiek a daňových bonusov na deti vystavené na nulu.

Ďakujem.

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Opravné DP - práca v zahraničí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.