Zavrieť

Porady

Správne zaúčtovanie

Dobrý deň.
Zdravím všetkých poraďákov a obraciam sa s prosbou o radu, ako správne zaúčtovať v JU program Alfa:
1. mzdy vyplácané zamestnancom na osobný účet, čiže v mesačnom výpise z BU mám uvedenú celú sumu poukázanú na osobný účet zamestnanca?
2. ako zaúčtovať, z tejto poukázanej mzdy zamestnanca, už zrazenú sumu za stravné poukážky?
Ak by to bolo možné, poprosila by som aj o prípadný príklad správneho zaúčtovania.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vera34 je offline (nepripojený) vera34

    vera34
    Podľa mňa celá suma aj tá zrážka -výdaj OVZ-mzdy, zrazená suma za stravné lístky od zamestnancov-príjem OVZ, pokiaľ sa celá faktúra za strav.lístky od dodávateľa zaúčtovala do nákladov.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    fileva Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Zdravím všetkých poraďákov a obraciam sa s prosbou o radu, ako správne zaúčtovať v JU program Alfa:
    1. mzdy vyplácané zamestnancom na osobný účet, čiže v mesačnom výpise z BU mám uvedenú celú sumu poukázanú na osobný účet zamestnanca?
    2. ako zaúčtovať, z tejto poukázanej mzdy zamestnanca, už zrazenú sumu za stravné poukážky?
    Ak by to bolo možné, poprosila by som aj o prípadný príklad správneho zaúčtovania.
    1. mzdy zaúčtovať ako VOZD - mzdy
    2. zrazenú sumu pomocou ID (nepeňažná operácia) zaúčtovať ako VOZD - mzdy a ako príjem NZD - ostatný.

    P.S. Celá faktúra za SL pre zamestnancov by sa nemala nikdy účtovať ako celá VOZD

    vera34 je offline (nepripojený) vera34

    vera34
    Aj tak sa to dá, ale my účtujeme faktúru za SL do nákladov, mali sme aj kontrolu z DÚ a nič nenamietali.

    fileva je offline (nepripojený) fileva

    fileva
    ekopo Pozri príspevok
    1. mzdy zaúčtovať ako VOZD - mzdy
    2. zrazenú sumu pomocou ID (nepeňažná operácia) zaúčtovať ako VOZD - mzdy a ako príjem NZD - ostatný.

    P.S. Celá faktúra za SL pre zamestnancov by sa nemala nikdy účtovať ako celá VOZD
    Ekopo, rozumiem tomu správne, keď účtujem:
    (Mesačný výpis z BU, 5 zamestnancov, každý výplatu na účet)
    1. r. VBU-05/10/11,Janko Mrkvička, 12 000,- Sk, VOZD člen. mzdy
    2. r. ID-002, 10.05.2007, Mzdy-stravné, 600,- Sk, PNZD člen. ostatné
    otázka: takto každému zamestnancovi zvlášť?
    A ešte jedna otázka: výdaj stravných lístkov môžem účtovať ID súhrnom za všetkých zamestnancov na začiatku mesiaca a priložiť rozúštovanie?
    Ak to nie je správne, môžete mi poradiť ako postupovať?

    fileva je offline (nepripojený) fileva

    fileva
    Ekopo, ďakujem za príspevok, ale nevidím tam žiadne odpovede na moje otázky. Tomu, čo je tam v príspevkoch uvedené rozumiem, ako účtovať Fa za stravné poukážky, tomu tiež rozumiem, ale mne ide o to, ako zaúčtovať úhradu poukážok od zamestnancom, ktorým je suma za stravné poukážky zrážaná zo mzdy. Mzdy dostávajú na účet. Ako to zaúčtovať do PD, keď mi príde výpis z účtu a v ňom je uvedená už čistá mzda aj po zrážke za stravné poukážky. Ide o to, aby som neporušila postupy účtovanaia v JU. Výpis účtujem ako VOZD - mzdy s dátumom posledného dňa v mesiaci, výdaj za mzdy na výpise je začiatkom mesiaca. Suma výdaja za mzdy je vo výpise už so zrazenou výškou za poukážky a ID - PNZD/ostatné mám zaúčtovať s akým dátumom, tiež posledný deň daného mesiaca, alebo s dátumom kedy bol výdaj za mzdy z BU a nakoniec, keď máme viac zamestnancov to za každého zvlášt alebo ako. Pri výdaji poukážok zamestnancom na začiatku mesiaca by mi to malo byť jasné, ale ani tu neviem, či to robím správne - (VOZD - členenie prevádzková réžia a sumu tvorí 55% z poukážky krát počet poukážok vydaných zamestnancom).
    Neviem, stále mi v tom nie je jasno a nemôžem sa pohnúť z miesta. Môžete mi volajako pomôcť, poradiť?
    Naposledy upravil fileva : 11.06.07 at 18:54 Dôvod: oprava chyby

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mne síce zamestnanci platia za stravenky v hotovosti, ak ak by som ich strhávala zrážkou zo mzdy, účtovala by som to jedným interným dokladom k posl. dňu v mesiaci, ku ktorému by som priložila zoznam zamestnancov :
    55 % z ceny strav.lístkov - VoZD - členenie prev.réžia
    45 % z ceny strav.lístkov - VoZD - členenie mzdy,

    Ide v podstate o zrážku, ktorou si ponížila vyplatenú mzdu

    -------
    Veronika
    Naposledy upravil veronikasad : 11.06.07 at 19:21

    fileva je offline (nepripojený) fileva

    fileva
    veronikasad Pozri príspevok
    Mne síce zamestnanci platia za stravenky v hotovosti, ak ak by som ich strhávala zrážkou zo mzdy, účtovala by som to interným dokladom k posl. dňu v mesiaci :
    55 % z ceny strav.lístkov - VoZD - členenie prev.réžia
    45 % z ceny strav.lístkov - VoZD - členenie mzdy,

    Ide v podstate o zrážku, ktorou si ponížila vyplatenú mzdu

    -------
    Veronika
    No neviem, či je to takto správne.
    45% z ceny stravného lístka, súhrnne za všetky vydané lístky, zamestnacovi ja síce zrazím zo mzdy, ale on dostane na účet mzdu už poníženú o sumu za stravné lístky, tak si myslím, že by to mal byť PNZD. Ak sa mýlim, opravte ma.
    A pri 10-tich zamestnancoch to musím účtovať ID u každého zamestnanca zvlásť na dvoch riadkoch v peňažnom denníku? Čiže jeden riadok ako ID-VOZD/prevádzková réžia a druhý riadok ID-PNZD/ostatné?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Prave zato, že si mu to zrazila zo mzdy, to nie je cez ID príjem, ale výdavok. Inak ti nebude sedieť v učto hrubá mzda. Prečo potrebuješ evidovať každého zamestnanca samostatne? Veď keď k tomu priložiť zoznam zamestnancov, musí to byť pre daniarov OK.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Myslím si, že v príspevku č. 3 som to napísal dosť jasne. ID môže byť samozrejme súhrnný za všetkých pracovníkov za mesiac.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.