Zavrieť

Porady

SZČO a stravné poukážky.

Môžem zaúčtovať výdaj stravných poukážok pre SZČO súhrnom za tri mesiaca.
Živnostník zakúpil stravné poukážky ešte v januári na pol roka. JU mu robím od apríla ale so spätným účtovaním od januára. Čerpanie stravných poukážok za neho /od januára/ mi oznámil až v máji, pri spracovaní miezd zamestnancov za apríl.
Ďakujem za radu.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Stravenky má, tak nevidím problém.
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Ahojte,
je mi jasné, že v prípade, že si živnostník zakúpi stravné lístky, môže si dať do nákladov celú sumu, napr lístky po 80,- Sk.
Ako má postupovať v prípade, že si stravenky nekúpi a chce si dať stravné do nákladov? Má nárok iba na tie dni, keď si napíše cesťák?
Ďakujem
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ak si nekúpi stravné lístky, mal by mať iný doklad preukazujúci, že sa stravoval. Napr. bloček z reštaurácie (nemôže mať ale doklad z potravín, že si napr. kúpil 10 rožkov a šalát), stravné sa nedá uplatňovať paušálne.
0 0
scary scary

scary je offline (nepripojený) scary

ZuzanaP Pozri príspevok
Ak si nekúpi stravné lístky, mal by mať iný doklad preukazujúci, že sa stravoval. Napr. bloček z reštaurácie (nemôže mať ale doklad z potravín, že si napr. kúpil 10 rožkov a šalát), stravné sa nedá uplatňovať paušálne.
Ak mám bločky z reštaurácie ako ich mám zaučtovať? Ďakujem za radu.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Do výšky 89 Sk ako prevádzkovú réžiu.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Ešte na doplnenie z bločkov z rešaurácie nemá nárok na odpočet DPH ake sa jedná o stravu pre SZČO
0 0
mary1 mary1

mary1 je offline (nepripojený) mary1

Zo zákona je jednoznačné, že SZČO má nárok na stravné vo výške max. 89,- Sk, aj keby bol služobne viac ako 12 hod. Otázka ale znie, môže si uplatňovať stravné aj za soboty a nedele? V zákone je uvedené: "...za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku..." To by znamenalo, že ak niekto tvrdí, že dať do daňovo uznateľných výdavkov iba 5 dní v týždni, je hranie sa na "istotu", ale ak preukážem, že skutočne pracujem aj So a Ne, môžem si uznať aj tieto dni (alebo sa mýlim? ). Ide o to, že ja napr. fakturujem tak, že sa urobí rozpis prác, ktoré sa vykonali, kde je presne uvedený počet kalendárnych dní a tak sa stáva, že hoci je napr. 20 kalendárnych dní, pracovala som 23. Dali by ste do nákladov celých 23 x 89,- Sk?
0 0
mary1 mary1

mary1 je offline (nepripojený) mary1

Nikto na môj príspevok nereagoval. Znamená to, že všetci podnikatelia v skutočnosti pracujú iba 20 kalendárnych dní v mesiaci ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
mary1 Pozri príspevok
Nikto na môj príspevok nereagoval. Znamená to, že všetci podnikatelia v skutočnosti pracujú iba 20 kalendárnych dní v mesiaci ?

Ohľadom So a Ne pripájam odpoveď z DU ........


http://www.porada.sk/t25087-odpoved-...s-so-a-ne.html


Ak bude potrebné hľadajte na Porade , je tu toho dosť o SL
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

v príspevku č.8 je uvedené, že SZČO si može uplatniť stravné max 89 SK aj keby bol na ceste viac ako 12 hod. Je to správne?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Nie je to správne,
http://www.porada.sk/t38857-diety.html
ak je na služobnej ceste SZČO, spraví si cesťák a má nárok na stravné podľa počtu hodín strávených na služobnej ceste.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

ZoDP
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

ZuzanaP Pozri príspevok
Nie je to správne,
http://www.porada.sk/t38857-diety.html
ak je na služobnej ceste SZČO, spraví si cesťák a má nárok na stravné podľa počtu hodín strávených na služobnej ceste.
Tak to chápem aj ja .
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Tak to chápeš dobre.
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Mám len jednu ozázku. Niekde na porade sa písalo , že sa spätne nemôžu dať stravné šeky do účtovníctva. Mám podnikateľa, ktorý si ich tam chce dať za kaťdú cenu. Potrebujem vedieť , o čo sa mám oprieť a ako mu to mám vyysvetliť, že to nejde.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

bredikova Pozri príspevok
Mám len jednu ozázku. Niekde na porade sa písalo , že sa spätne nemôžu dať stravné šeky do účtovníctva. Mám podnikateľa, ktorý si ich tam chce dať za kaťdú cenu. Potrebujem vedieť , o čo sa mám oprieť a ako mu to mám vyysvetliť, že to nejde.

Môj obvyklý návod: nech Ti vlastnoručne napíše na faktúru o nákupe SL, že si ju žiada zaúčtovať do výdavkov za dni minulé . A podpísať samozrejme nech nezabudne svoju požiadavku.
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Paula Pozri príspevok
Môj obvyklý návod: nech Ti vlastnoručne napíše na faktúru o nákupe SL, že si ju žiada zaúčtovať do výdavkov za dni minulé . A podpísať samozrejme nech nezabudne svoju požiadavku.
Díky. Asi to tak spravím.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bredikova Pozri príspevok
Mám len jednu ozázku. Niekde na porade sa písalo , že sa spätne nemôžu dať stravné šeky do účtovníctva. Mám podnikateľa, ktorý si ich tam chce dať za kaťdú cenu. Potrebujem vedieť , o čo sa mám oprieť a ako mu to mám vyysvetliť, že to nejde.
Pokiaľ to chápem tak, že strav.poukážky boli kúpené a len neboli zaúčtované, to môžeš. Ak však chce teraz podnikateľ kupovať poukážky za spätné obdobie, napr. od januára, zákon mu to neumožňuje.

---------
Veronika
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
veronikasad Pozri príspevok
Pokiaľ to chápem tak, že strav.poukážky boli kúpené a len neboli zaúčtované, to môžeš. Ak však chce teraz podnikateľ kupovať poukážky za spätné obdobie, napr. od januára, zákon mu to neumožňuje.

---------
Veronika

Ale kde to v tom zákone nájdem, aby som mu to dokázala. On je taký koumak.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
bredikova Pozri príspevok
Ale kde to v tom zákone nájdem, aby som mu to dokázala. On je taký koumak.

http://www.porada.sk/t34521-stravne-...Dstok+sp%E4tne
0 0
Načítať ďalšie