Zavrieť

Porady

Uplatnenie DPH po registrácii

prosím o radu: Ako živnostník som sa stal platcom DPH a chcem si uplatniť odpočet DPH za tovar nakúpený pred registráciou. Chcel by som si uplatniť aj za vybavenie predajne, t.j. váha,ERP,regále, na čo ma však na príslušnom DÚ upozornili, že na to ,,asi,, nemám nárok. Dve úradníčky tvrdia, že nárok mám a jedna, že nie. Poradenské oddelenie na DÚ tvrdí, že nevie. Všetky položky boli do 30000,- Sk, a účtoval som ich ako prevádzkovú réžiu a boli kúpené poväčšine v tomto roku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    andrej 11 Pozri príspevok
    prosím o radu: Ako živnostník som sa stal platcom DPH a chcem si uplatniť odpočet DPH za tovar nakúpený pred registráciou. Chcel by som si uplatniť aj za vybavenie predajne, t.j. váha,ERP,regále, na čo ma však na príslušnom DÚ upozornili, že na to ,,asi,, nemám nárok. Dve úradníčky tvrdia, že nárok mám a jedna, že nie. Poradenské oddelenie na DÚ tvrdí, že nevie. Všetky položky boli do 30000,- Sk, a účtoval som ich ako prevádzkovú réžiu a boli kúpené poväčšine v tomto roku.
    http://www.porada.sk/t25207-uplatnen...i-poda-55.html

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Daňovou kontrolou DPH mi prešiel majetok do 30 tis. SK, obstaraný v roku registrácie za platiteľa DPH. Jednalo sa o JU.

    -------
    Veronika

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    andrej 11 Pozri príspevok
    prosím o radu: Ako živnostník som sa stal platcom DPH a chcem si uplatniť odpočet DPH za tovar nakúpený pred registráciou. Chcel by som si uplatniť aj za vybavenie predajne, t.j. váha,ERP,regále, na čo ma však na príslušnom DÚ upozornili, že na to ,,asi,, nemám nárok. Dve úradníčky tvrdia, že nárok mám a jedna, že nie. Poradenské oddelenie na DÚ tvrdí, že nevie. Všetky položky boli do 30000,- Sk, a účtoval som ich ako prevádzkovú réžiu a boli kúpené poväčšine v tomto roku.
    Ak boli zakúpené v tomto roku - možno si z nich uplatniť DPH. Nie je to možné u majetku, ktorý bol v hodnote do 30tis. nakúpený v predchádzajúcom roku a bol tam jednorázovo daný do nákladov. V prípade odpisovaného majetku, možno DPH uplatniť zo zostatkovej ceny (daňovej). Z vlastných skúseností sa na DU neinformujem o ničom, ak mám problém obraciam sa na audítora alebo priamo napíšem dotaz na DRSR v BB.

    andrej 11 je offline (nepripojený) andrej 11

    andrej 11
    Mýli ma to, že ani na DÚ sa k tomu nevedia jednoznačne vyjadriť. Pracovníčka ktorá vykonáva kontroly, t.j. osoba, ktorá by to mala vedieť na 100 percent mi povedala že tovar nakúpený pred registráciou áno ale vybavenie predajne nie. Vraj každý kontrolór to môže posudzovať inak a poslala ma na poradenské oddelenie, kde nevedeli nič.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    andrej 11 Pozri príspevok
    Mýli ma to, že ani na DÚ sa k tomu nevedia jednoznačne vyjadriť. Pracovníčka ktorá vykonáva kontroly, t.j. osoba, ktorá by to mala vedieť na 100 percent mi povedala že tovar nakúpený pred registráciou áno ale vybavenie predajne nie. Vraj každý kontrolór to môže posudzovať inak a poslala ma na poradenské oddelenie, kde nevedeli nič.
    To je iba smutná skutočnosť našich daňových úradov....nech Ťa to nemýli a postupuj v zmysle vyššie uvedeného

    andrej 11 je offline (nepripojený) andrej 11

    andrej 11
    Ak si uplatním DPH z tovaru nakúpeného pred registráciou, tak by som mal nejako upraviť v účtovníctve výšku výdavkov za nákup, nakoľko keď som nebol platca DPH som to zaúčtoval ako výdaj znižujúci základ dane a to v plnej sume.Ak by mi mala byť vrátená DPH, tak by nemal byť o ňu znížený základ dane v období, keď som nebol platca -aspoň si to tak myslím.Vie mi niekto poradiť ako sa to zaúčtuje? Mám spätne opraviť položky bez DPH, alebo mám v JÚ vytvoriť nejakú nepeňažnú operáciu a takto si znížiť výdavky, alebo vytvoriť nepeňažný príjem a takto si zvýšiť daňový základ ? Technicky neviem ako to urobiť aby to bolo správne, používam MRP. Vopred ďakujem!

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    andrej 11 Pozri príspevok
    Ak si uplatním DPH z tovaru nakúpeného pred registráciou, tak by som mal nejako upraviť v účtovníctve výšku výdavkov za nákup, nakoľko keď som nebol platca DPH som to zaúčtoval ako výdaj znižujúci základ dane a to v plnej sume.Ak by mi mala byť vrátená DPH, tak by nemal byť o ňu znížený základ dane v období, keď som nebol platca -aspoň si to tak myslím.Vie mi niekto poradiť ako sa to zaúčtuje? Mám spätne opraviť položky bez DPH, alebo mám v JÚ vytvoriť nejakú nepeňažnú operáciu a takto si znížiť výdavky, alebo vytvoriť nepeňažný príjem a takto si zvýšiť daňový základ ? Technicky neviem ako to urobiť aby to bolo správne, používam MRP. Vopred ďakujem!
    Treba upraviť ZD o uplatnenú DPH pri registrácii a to tak, že ID preučtuješ mínusom zo ZD výdavkov sumu uplatnenej DPH a ID túto sumu zaučtuješ do kolonky DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.