Zavrieť

Porady

Daňové odpisy

Ahoj poraďáci, prepáčte ak sa budem hlúpo pýtať , ale ak sa kúpi auto na leasing, zaradím ho do majetku, môžem si uplatniť daňový odpis ku koncu roka? Pýtam sa lebo si prezerám účtovníctvo a moja predchodkyňa v odpisovom pláne nemá daňové odpisy na veci kúpené na leasing, tak ma to trošku zmiatlo...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    nie tak fungujete uplne iným režimom podľa paragrafu 26 ods 8 to jest odpíšete majetok počas doby preńájmu a to mesačnými odpismi nie ročnými...

    Olice je offline (nepripojený) Olice

    Olice
    rommy Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci, prepáčte ak sa budem hlúpo pýtať , ale ak sa kúpi auto na leasing, zaradím ho do majetku, môžem si uplatniť daňový odpis ku koncu roka? Pýtam sa lebo si prezerám účtovníctvo a moja predchodkyňa v odpisovom pláne nemá daňové odpisy na veci kúpené na leasing, tak ma to trošku zmiatlo...
    Podľa § 30a ods. 8 Postupov účtovania výšku účtovných odpisov takto obstarávaného majetku stanovuje nájomca podľa ustanovení § 20 (Postupov účtovania), to znamená podľa reálnej doby životnosti a opotrebenia, resp. ďalších parametrov uvedených v spomenutom § 20. Doba účtovného odpisovania sa neviaže na dobu trvania prenájmu.

    Pre stanovenie daňových odpisov vychádza nájomca z ustanovenia § 26 ods. 8 zákona č. 595 / 2003 Z. z. o dani z príjmov, podľa ktorého hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % obstarávacej ceny zistenej u prenajímateľa. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Aha takže pri zaradení do odpisového plánu si zadám len percento pre účtovné odpisy bez zadania daňovej odpisovej skupiny a odpisujem len počas trvania finančného prenájmu... Dúfam že som to pochopila správne, ďakujem za usmernenie.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Účtovné odpisy sa v tomto prípade musia rovnať daňovým a účtovne sa odpisuje tiež len počas trvania fin. prenájmu?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    rommy Pozri príspevok
    Účtovné odpisy sa v tomto prípade musia rovnať daňovým a účtovne sa odpisuje tiež len počas trvania fin. prenájmu?
    Nie, nemusia. Podľa § 30a ods. 8 Postupov PÚ sa majetok obstaraný finančným prenájmom odpisuje podľa § 20. Pri tvorbe účtovného odpisového plánu sa majú - ako pri ostatnom odpisovanom majetku - zohľadňovať kritériá podľa ods. 2 až 5. A keďže účtovné odpisovanie podľa uvedených odsekov má vyjadrovať mieru fyzického a morálneho opotrebenia a má vychádzať z doby prepokladaného využívania dlhodobého majetku, popravde by sa rovnať vôbec nemali. Ale v bežnej praxi (najmä u FO a neauditovaných PO) sa vačšinou zatiaľ používajú zhodné účtovné a daňové odpisy.
    Postup výpočtu odpisov ako podielu daňovej vstupnej ceny a doby finančného prenájmu v mesiacoch sa vzťahuje len na daňové odpisovanie majetku obstarávaného formou finančného prenájmu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    MARIAEL Pozri príspevok
    dobry den chcem sa opytat co všetko mozem odpisat pri plnych odpisoch som zivnostnik
    Všeobecná otázka, všeobecná odpoveď, odpisujeme len hmotný a nehmotný majetok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.