Zavrieť

Porady

zaúčtovanie DARU

Ako by ste zaúčtovali:
darca spol. s r.o. poskytla inej spol. s r.o. obdarovanému peňažný dar.
Ako to mám prosím Vás správne zaúčtovať?
Ďakujem moc
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ak ste ho poskytli z pokladne, tak 543/211, ak z bankového účtu, tak 543/221.
0 0
margaretka100 margaretka100

margaretka100 je offline (nepripojený) margaretka100

alušik Pozri príspevok
Ak ste ho poskytli z pokladne, tak 543/211, ak z bankového účtu, tak 543/221.
Alušik ďakujem,ja som sa zle vyjadrila.. ja učtujem spoločnosť s r.o.,ktorej bol poskytnuty dar na bank.učet..
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Prijatie daru 221/648.
0 0
margaretka100 margaretka100

margaretka100 je offline (nepripojený) margaretka100

Tweety Pozri príspevok
Prijatie daru 221/648.
diki moc
0 0
margaretka100 margaretka100

margaretka100 je offline (nepripojený) margaretka100

Tweety Pozri príspevok
Prijatie daru 221/648.
Len ma teraz napadlo-na bank.účet môžem účtovať priamo nákladové a výnosové účty (teda okrem 568,562..)??
nemalo by to byť 221/378, ID 378/648?
Nie som si celkom ista..

ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

margaretka100 Pozri príspevok
Len ma teraz napadlo-na bank.účet môžem účtovať priamo nákladové a výnosové účty (teda okrem 568,562..)??
nemalo by to byť 221/378, ID 378/648?
Nie som si celkom ista..

ďakujem
Ak je nejaká listina o darovaní, môžeš to naúčtovať cez IUD ako účtovný predpis prijatia daru, a potom jeho prijatie na BÚ, ak ju nemáš, naúčtuj prijatie platby priamo cez BV.
0 0
margaretka100 margaretka100

margaretka100 je offline (nepripojený) margaretka100

Tweety Pozri príspevok
Ak je nejaká listina o darovaní, môžeš to naúčtovať cez IUD ako účtovný predpis prijatia daru, a potom jeho prijatie na BÚ, ak ju nemáš, naúčtuj prijatie platby priamo cez BV.
ja mám darovaciu listinu..
poskytnutie peňažného daru je podmienené nákupom zdravotníckych pomôcok..
ale to je o inom..
takže to môžem zaúčtovať: BV 221/378, ID 378/648, ok?
dik
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno, bude to správne účtovanie.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

ahojte poraďáci,
prosím Vás, príjem daru-dlhodobý hmotný majetok vo výške 130 tis Sk,prístroj na vyšetrenie u lekára, účtujem 042/643?
ďakujem pekne
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
ahojte poraďáci,
prosím Vás, príjem daru-dlhodobý hmotný majetok vo výške 130 tis Sk,prístroj na vyšetrenie u lekára, účtujem 042/643?
ďakujem pekne
§ 33
Účtovanie obstarania dlhodobého majetku

(4) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy období abudúcich účet časového rozlíšenia sa rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov rovnakým spôsobom ako v § 56 ods. 12. Bezodplatne nadobudnutý dlhodobý hmotný majetok, o ktorom sa účtuje v účtovej skupine 03 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne od spoločníkov alebo členov, ktorým sa nezvyšuje základné imanie sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 - Ostatné kapitálové fondy. Majetok nadobudnutý štátnym podnikom delimitáciou sa účtuje na príslušný účet majetku a v prospech účtu 411 – Základné imanie.

0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

azla Pozri príspevok
§ 33
Účtovanie obstarania dlhodobého majetku

(4) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy období abudúcich účet časového rozlíšenia sa rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov rovnakým spôsobom ako v § 56 ods. 12. Bezodplatne nadobudnutý dlhodobý hmotný majetok, o ktorom sa účtuje v účtovej skupine 03 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne od spoločníkov alebo členov, ktorým sa nezvyšuje základné imanie sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 - Ostatné kapitálové fondy. Majetok nadobudnutý štátnym podnikom delimitáciou sa účtuje na príslušný účet majetku a v prospech účtu 411 – Základné imanie.

hm takže obstaranie účtujem 042/384
potom zaradenie do používania 022/042
a každý rok vo výške odpisov účtujem do príjmov 384/648
pochopila som to správne?
ďakujem moc
0 0
lucia85 lucia85

lucia85 je offline (nepripojený) lucia85

áno, každý rok sa zaúčtuje odpis 551/08x a v rovnakej výške sa zúčtuje časové rozlíšenie 384/648
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

lucia85 Pozri príspevok
áno, každý rok sa zaúčtuje odpis 551/08x a v rovnakej výške sa zúčtuje časové rozlíšenie 384/648
ďakujem pekne lucia
a to ostatne prosim ťa mám predkontované dobre??
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
a to ostatne prosim ťa mám predkontované dobre??
predkontácie máš správne.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

azla Pozri príspevok
predkontácie máš správne.
ďakujem moc
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

hm,čo by ste povedali na takéto riešenie? (rovnaký prípad ako vyššie uvedené)
sa mi toto zdá ako iné riešenie
teraz neviem,ktoré si vybrať



Podľa § 78 ods. 4 platných postupov účtovania pre podvojné účtovníctvo sa darovaný majetok zaúčtuje v reprodukčnej cene na účet 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti a na ťarchu príslušného účtu majetku. V prípade prístroja na vyšetrovanie pacientov pôjde o účet 022 – Samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí a o podvojný účtovný zápis 022/648, resp. 042/648 a následné zaradenie do používania 022/042. Spoločnosť s ručením obmedzeným je právnickou osobou. Podľa s § 12 ods. 7 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov príjmy získané darovaním nie sú predmetom dane z príjmov právnických osôb, preto táto suma zaúčtovaná na účte 648 bude odpočítateľnou položkou od základu dane z príjmov, t. j. ide o nedaňový výnos. Uvedený prístroj bude spoločnosť účtovne aj daňovo odpisovať bežným spôsobom.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
hm,čo by ste povedali na takéto riešenie? (rovnaký prípad ako vyššie uvedené)
sa mi toto zdá ako iné riešenie
teraz neviem,ktoré si vybrať



Podľa § 78 ods. 4 platných postupov účtovania pre podvojné účtovníctvo sa darovaný majetok zaúčtuje v reprodukčnej cene na účet 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti a na ťarchu príslušného účtu majetku. V prípade prístroja na vyšetrovanie pacientov pôjde o účet 022 – Samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí a o podvojný účtovný zápis 022/648, resp. 042/648 a následné zaradenie do používania 022/042. Spoločnosť s ručením obmedzeným je právnickou osobou. Podľa s § 12 ods. 7 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov príjmy získané darovaním nie sú predmetom dane z príjmov právnických osôb, preto táto suma zaúčtovaná na účte 648 bude odpočítateľnou položkou od základu dane z príjmov, t. j. ide o nedaňový výnos. Uvedený prístroj bude spoločnosť účtovne aj daňovo odpisovať bežným spôsobom.
má s tým prosím niekto skúsenosť?ktorý spôsob je správnejší
ďakujem
0 0
AMEA AMEA

AMEA je offline (nepripojený) AMEA

Myslím si, že v tomto prípade sa to účtuje 042/384
0 0
Itus Itus

Itus je offline (nepripojený) Itus

Ahojte
Aj ja mam rovnaky pripad, v uctovani mam jasno, ale po precitani zakona o dani z prijmov mi vychadza, ze bezodplatne nadobudnuty majetok sa danovo neodpisuje, teda aj 648 vo vyske odpisov sa odpocitava od zakladu dane?
A tiez mam darovany pocitac v hodnote 18 tis. Ako to zauctujem?
501/648? (501-danovy, 648-nedanovy)
Je to spravne?
0 0
AXULKA AXULKA

AXULKA je offline (nepripojený) AXULKA

042/384 odpisovaného
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať