Zavrieť

Porady

Zalohova a vyuctovacia faktura

Ahojte, PLS mohli by ste sa vyjadrit k tomuto:
Odberatel mi zaplatil zalohu v aprili, do 15 dni som vystavila fakturu kvoli DPH, suma na uhradu bola 0. Prace boli vykonane v maji, takze som vystavila vyuctovaciu fa s odratanim zakladu dane a DPH a suma na uhradu bola opat 0, kedze zaloha bola vyplatena na celu planovanu opravu. Mam povinnost vystavit tu "druhu" nulovu fakturu? Totiz odberatel ma s tym problem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    ak bola vystavena zalohova faktura a nasledne potom aj vyuctovacia faktura tak nevidim žiadny problem aky moze mat odberatel.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kunecka Pozri príspevok
    Ahojte, PLS mohli by ste sa vyjadrit k tomuto:
    Odberatel mi zaplatil zalohu v aprili, do 15 dni som vystavila fakturu kvoli DPH, suma na uhradu bola 0. Prace boli vykonane v maji, takze som vystavila vyuctovaciu fa s odratanim zakladu dane a DPH a suma na uhradu bola opat 0, kedze zaloha bola vyplatena na celu planovanu opravu. Mam povinnost vystavit tu "druhu" nulovu fakturu? Totiz odberatel ma s tym problem.
    Áno si povinná vystaviť aj tú "druhú" faktúru.

    katarina.j Pozri príspevok
    ak bola vystavena zalohova faktura a nasledne potom aj vyuctovacia faktura tak nevidim žiadny problem aky moze mat odberatel.
    Odberateľ môže mať problém ak zle zaúčtoval tú zálohovú, ktorá bola iba kvôli dph vystavená.

    kunecka je offline (nepripojený) kunecka

    kunecka
    Totiz odberatel si sparoval zalohovu fa s tou prvou, ktoru som bola povinna vystavit kvoli DPH a tu "druhu" nema s cim sparovat, tak mi volal, ze ju hodi do kosa

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    kunecka Pozri príspevok
    Totiz odberatel si sparoval zalohovu fa s tou prvou, ktoru som bola povinna vystavit kvoli DPH a tu "druhu" nema s cim sparovat, tak mi volal, ze ju hodi do kosa
    Veď druhú nulovú FA nemá s čím spárovať. Bude ju evidovať v nulovej hodnote. Tá druhá FA je vlastne doklad, že práce boli prevedené, a sumu ktorú zaplatil zálohovo si môže dať do nákladov.

    kunecka je offline (nepripojený) kunecka

    kunecka
    Dakujem za reakcie, som rada, ze je to OK a nie je to len "moja teoria" ako sa odberatel vyjadril. Ja to mam, ako ma byt a on nech si robi co chce... Dakujem.

    tulinko je offline (nepripojený) tulinko

    tulinko
    Prosím o radu:
    SZČO vedie JU. V zmysle Zmluvy o dielo vykonáva objednané práce a potrebuje vystaviť faktúru na polovicu vykonaných prác. Ako sa bude volať faktúra - preddavková - zálohová? Po vykonaní prác bude vystavená "ostrá" faktúra. Čo pre SZČO vyplýva z uvedeného - je neplatcom DPH.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ako je dohodnutý spôsob fakturácie v zmluve? Je dohodnuté vyplatenie zálohy alebo fakturácia na dva razy, ako čiastkové plnenia.
    Z textu otázky vyplýva, že práce už vykonáva - záloha sa zvyčajne prijíma pred začatím poskytovania služby ...
    Z pohľadu DPH pre neho ako neplatiteľa DPH nevyplýva z takejto fakturácie nič, iba potreba sledovať obrat pre povinnú registráciu DPH.

    tulinko je offline (nepripojený) tulinko

    tulinko
    V zmluve sú uvedené podmienky:
    zhotoviteľ požaduje zálohovú platbu, a to 50 % z celkovej sumy cenovej ponuky pred započatím prác - bohužiaľ práce už sú započaté.
    Ako má ďalej postupovať?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zhotoviteľ - SZČO vystaví preddavkovú (zálohovú ) faktúru a po skončení prác tzv. vyúčtovaciu, v ktorej od celkovej faktúrovanej sumy odpočíta prijatý preddavok.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ahoj, trosku som sa zamotala vo fakturach.
    1.Firma tohto casu este nie je platitel DPH. Organizuje ucast na roznych akciach. Platby prijima vopred, po prijati platby vystavuje hned fakturu. Tento mesiac splni limit na registraciu k DPH prijatim takychto platieb. Chcem sa spytat ako to bude s DPH, ked napr. faktura k platbe bola vystavena este v case ked nebol platitel DPH, hoci akcia sa bude konat mozno (podla toho aky datum da DU) v case ked sa platitelom stal.
    2. Ak firma uz ako platitel vystavi fakturu za zabezpecenie takejto akcie pri prijati platby podla zakona o DPH, je potrebne znovu po akcii vystavovat nejaku fakturu vyuctovaciu. Podla zakona som pochopila, ze bud sa faktura vystavi s datumom dodania tovaru (sluzby) alebo ak to bolo skor s datumom prijatia platby.

    Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

    Katrina13
    Dobrý deň, prosím poradte mi s evidenciou a zaúčtovaním zálohovej a riadnej FA ( za predplatné Poradca podnikateľa ).
    Zálohovú FA mám vystav.2.10 a splatnosť 16.10. Riadna FA je vystavená 4.10 a splatná taktiež 4.10, reálne riadna FA došla 11.10 s nulovou sumou. Zálohová FA bola zaplatená z účtu 3.10 a každá je pod iným číslom. Mám si zálohovú FA nahodiť do záväzkov ako jeden záväzok a riadnu ktorá je nulová ako druhý záväzok, neviem si poradiť ako to správne zaúčtovať ? - alebo nahodiť len zálohovú FA ktorá bola v plnej sume uhradená z účtu a tak to vyrovnať v PD? Len potom sa už riadna FA neeviduje? Aj ked je pod iným číslom? A tiež mi pri tomto prípade robí problém aký je dátum vzniku daňovej povinnosti lebo mal by to byť dátum dodania služby, len ktorý sa tu z nich berie?Prosím poradte mi.

    Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

    Katrina13
    Katrina13 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím poradte mi s evidenciou a zaúčtovaním zálohovej a riadnej FA ( za predplatné Poradca podnikateľa ).
    Zálohovú FA mám vystav.2.10 a splatnosť 16.10. Riadna FA je vystavená 4.10 a splatná taktiež 4.10, reálne riadna FA došla 11.10 s nulovou sumou. Zálohová FA bola zaplatená z účtu 3.10 a každá je pod iným číslom. Mám si zálohovú FA nahodiť do záväzkov ako jeden záväzok a riadnu ktorá je nulová ako druhý záväzok, neviem si poradiť ako to správne zaúčtovať ? - alebo nahodiť len zálohovú FA ktorá bola v plnej sume uhradená z účtu a tak to vyrovnať v PD? Len potom sa už riadna FA neeviduje? Aj ked je pod iným číslom? A tiež mi pri tomto prípade robí problém aký je dátum vzniku daňovej povinnosti lebo mal by to byť dátum dodania služby, len ktorý sa tu z nich berie?Prosím poradte mi.
    Dobrý deň našla som že deň vzniku daňovej povinnosti je deň prijatia platby u dodávateľa.V mojom konkrétnom prípade kedy bola celá suma uhradená pri zálohovej fa a riadna prišla nulová som našla, že treba zaúčtovať obidve FA, kedy uhradím zálohovú ako VOZD aj s DPH ale už nenapísali, ako vysporiadam tú riadnu ktorá je nulová a svieti mi v záväzkoch - cez ID? Ale tiež bolo napísané, že ak sa uhradí zálohová FA celá a riadna je nulová tak na zálohovej FA má byť uvedená aj DPH, ale ja na nej mám len konečnú sumu na úhradu a DPH je rozpísaná až na riadnej FA, tak sa mi to bije s tým, že už zálohovú FA si môžem v PD vysporiadať s DPH.
    Môžem urobiť účtovanie nasledovne?
    1.)Zaúčtujem až riadnu FA vystavenú 4.10 ( čo je aj dátum vzniku daňovej povinnosti )keďže je na nej vyčíslená aj DPH čo na zálohovej z 2.10 nie je
    2.)Uhradím ju cez PD z účtu 3.10 v plnej sume, uplatním si DPH a zálohovú FA pripojím len k riadnej FA aj ked je pod iným číslom ako riadna FA?
    Naozaj si s tým neviem poradiť.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Katrina13 Pozri príspevok
    Dobrý deň našla som že deň vzniku daňovej povinnosti je deň prijatia platby u dodávateľa.V mojom konkrétnom prípade kedy bola celá suma uhradená pri zálohovej fa a riadna prišla nulová som našla, že treba zaúčtovať obidve FA, kedy uhradím zálohovú ako VOZD aj s DPH ale už nenapísali, ako vysporiadam tú riadnu ktorá je nulová a svieti mi v záväzkoch - cez ID? Ale tiež bolo napísané, že ak sa uhradí zálohová FA celá a riadna je nulová tak na zálohovej FA má byť uvedená aj DPH, ale ja na nej mám len konečnú sumu na úhradu a DPH je rozpísaná až na riadnej FA, tak sa mi to bije s tým, že už zálohovú FA si môžem v PD vysporiadať s DPH.
    Môžem urobiť účtovanie nasledovne?
    1.)Zaúčtujem až riadnu FA vystavenú 4.10 ( čo je aj dátum vzniku daňovej povinnosti )keďže je na nej vyčíslená aj DPH čo na zálohovej z 2.10 nie je
    2.)Uhradím ju cez PD z účtu 3.10 v plnej sume, uplatním si DPH a zálohovú FA pripojím len k riadnej FA aj ked je pod iným číslom ako riadna FA?
    Naozaj si s tým neviem poradiť.
    Zalohove faktury sa neuctuju, mozete si zauctovat uhradu zalohovky a ked prisla riadna (ostra) faktura tak uhradu-zalohu preuctujete.Niektore programy napr. aj MRP v kt.robim to umoznuju, tak ze zalohovu-predfaktura a ked pride ostra tak sa vytvori riadna faktura, pri ktorej sa preuctuje zaloha. Ale na vasom mieste by som zauctovala len ostru fakturu a tak ako ste napisali zalohovku pripnite k ostrej.Ide predsa rozdiel par dni. Zdanitelne plnenie davam pri prijatych fakturach den zaradenia do ucta.
    Bezne niektore firmy zasielaju zalohove faktury, kt. zakaznik uhradi len v tom pripade ked ma zaujem. Zo 100 faktur im mozno uhradia 50, takze aj napriek tomu ze je faktura na celu sumu nemoze byt zalohova faktura s vycislenou DPH, pretoze je to len nedanovy doklad. Firme to ide do ucta az v pripade ked im fakturu uhradite a oni potom su povinni do 15 dni Vam vystavit k tej platbe uhradu s vycislenou DPH (danovy doklad).
    Naposledy upravil nika.sum : 19.11.11 at 09:24

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu. Máme zákazku na cca. 10 000 Eur. Mám vystaviť faktúru na zálohu vo výške cca. 5 000,- Eur. Ale nerada by som vystavovala zálohové faktúry, aby sme nemali v tom chaos. S akým textom mám vystaviť faktúru, aby to bolo správne? Sme štvrťročnými platcami DPH. Ak vystavím tú zálohovú faktúru, tak o nej nebudem účtovať, až keď mi prídu peniaze na účet, tak do 15 dní vystavím doklad o prijatej platbe. Môže to byť tak? Alebo je ešte nejaká iná možnosť? Vďaka.
    Naposledy upravil mondes : 19.12.11 at 07:42

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    V roku 2008 sme podpísali zmluvu o dielo s dodávateľom okien.
    Na základe tejto zmluvy nám bola vystavená zálohová faktúra s vyčíslením DPH, faktúru sme zaplatili a DPH z faktúry sme si uplatnili na odpočte.
    Väčšina prác v zmysle zmluvy boli vykonané v priebehu roka 2009 a 2010. Od dodávateľa sme žiadali, aby vykonal vyúčtovanie zaplatených
    záloh vo vzťahu k vykonaným prácam . Vzhľadom k tomu, že malá časť zmluvne dojednaných prác nebola ukončená ani v roku 2011,
    žiadali sme o vyfakturovanie aspoň prác, ktoré vykonané boli. Dodávateľ nám nie je ochotný vystaviť vyúčtovaciu faktúru s odôvodnením ,
    že na zaradenie do investícii nám postačuje zmluva o dielo.
    1. Môžeme v tomto prípade po kolaudácii zaradiť tieto investície do používania vo výške zaplatených záloh, bez toho aby sme mali vyúčtovaciu faktúru ?
    2. Alebo je dodávateľ povinný vykonať vyúčtovanie zaplatených záloh ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.