Zavrieť

Porady

Ako ziskat danovy bonus, ked som na RD?

pehy na nose
Mam 4 deti a som cerstvo rozvedena. Som na rodicovskej dovolenke, pred jej odchodom som bola zamestnanec a dodnes som tam evidovana ako ich zamestnanec. Byvaly manzel je zivnostnik, takmer stale v strate, cize DB si neuplatnuje.

Kedze sa zide uplne kazda koruna, nechcem prist o DB na 4 deti a ani platit vysoke odvody. Mam sa zamestnat na minimalnu mzdu alebo mi staci nieco prenajat?

1. Pri prijmoch za prenajom vznika narok na DB? A nemusia sa platit odvody?

1. Pri dohodach o vykonani prace vznika tiez narok na DB? A plati sa ZP ak prekrocim nejaku hranicu alebo som posudzovana ako zamestnanec?
Usporiadat
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

ZoDP § 33
Daňový bonus


(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ala13 Pozri príspevok
Mam 4 deti a som cerstvo rozvedena. Som na rodicovskej dovolenke, pred jej odchodom som bola zamestnanec a dodnes som tam evidovana ako ich zamestnanec. Byvaly manzel je zivnostnik, takmer stale v strate, cize DB si neuplatnuje.

Kedze sa zide uplne kazda koruna, nechcem prist o DB na 4 deti a ani platit vysoke odvody. Mam sa zamestnat na minimalnu mzdu alebo mi staci nieco prenajat?

1. Pri prijmoch za prenajom vznika narok na DB? A nemusia sa platit odvody?


1. Pri dohodach o vykonani prace vznika tiez narok na DB? A plati sa ZP ak prekrocim nejaku hranicu alebo som posudzovana ako zamestnanec?
Áno, aj pri práci na dohodu vzniká nárok na DB. Ak si na RD ako zamestnanec, čiže si stále evidovaná v práci, tak sa ťa ZP netýka.
Odpoveď v texte.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ala13 Pozri príspevok
Mam 4 deti a som cerstvo rozvedena. Som na rodicovskej dovolenke, pred jej odchodom som bola zamestnanec a dodnes som tam evidovana ako ich zamestnanec. Byvaly manzel je zivnostnik, takmer stale v strate, cize DB si neuplatnuje.

Kedze sa zide uplne kazda koruna, nechcem prist o DB na 4 deti a ani platit vysoke odvody. Mam sa zamestnat na minimalnu mzdu alebo mi staci nieco prenajat?

1. Pri prijmoch za prenajom vznika narok na DB? A nemusia sa platit odvody?

1. Pri dohodach o vykonani prace vznika tiez narok na DB? A plati sa ZP ak prekrocim nejaku hranicu alebo som posudzovana ako zamestnanec?
Na to, aby si si mohla uplatniť daňový bonus na deti, musíš mať v príslušnom kalendárnom roku zdaniteľný príjem aspoň vo výške 6 násobku minimálnej mzdy, čo je nejakých 45.600,- SKK
Naposledy upravil Chobot : 26.06.07 at 07:41
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Dakujem za odpovede. V skutocnosti vsak ziadne prijmy ako FO nemam. Z danoveho hladiska mozem zarobit do 90 tisic a nejake drobne, bez dane, ale hrozi mi platenie ZP. Podla uradnicky ZP som na ucely RZ ZP povazovana za osobu, za ktoru poistenie plati stat, a teda smiem zarobit na dohodu len pol minimalnej mzdy mesacne, aby som nemusela z toho platit ZP.

Keby som si na dohodu dala PRESNE pol minimalnej mzdy, neplatim ZP a zaroven mam narok na DB?

Ako je to s najomnym? Keby som mala z neho prijem, neplatim ZP a zaroven mam narok na DB?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ala13 Pozri príspevok
Dakujem za odpovede. V skutocnosti vsak ziadne prijmy ako FO nemam. Z danoveho hladiska mozem zarobit do 90 tisic a nejake drobne, bez dane, ale hrozi mi platenie ZP. Podla uradnicky ZP som na ucely RZ ZP povazovana za osobu, za ktoru poistenie plati stat, a teda smiem zarobit na dohodu len pol minimalnej mzdy mesacne, aby som nemusela z toho platit ZP.

Keby som si na dohodu dala PRESNE pol minimalnej mzdy, neplatim ZP a zaroven mam narok na DB?

Ako je to s najomnym? Keby som mala z neho prijem, neplatim ZP a zaroven mam narok na DB?
Ak budeš mať príjem z dohody vo výške 1/2 min.mzdy, máš nárok na daňový bonus. Do októbra je to v poriadku aj pre ZP, odvod ti v RZZP nevychádza. V prípade zmeny min.mzdy od 1.10. sa musí navýšiť aj dohoda, aby bola najmenej 1/2 min. mzdy.
Kedže min. vymer. základ pre ZP sa mení k 1.1., došlo by k jeho prekročeniu v úhrne za celý rok.
U klientky to riešim tak, že má uzatvorenú dohodu len do 30.11., za mesiac december daňový bonus nepoberá a keďže za celý rok nesplnila podmienku 1/2 ročnej min. mzdy, nemôže si ho uplatniť ani v daňovom priznaní. Vyplatený daňový bonus pri splnení mesačnej podmienky sa nevracia.

------------
Veronika
Naposledy upravil veronikasad : 26.06.07 at 06:21
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Dakujem, ale vraj nestaci splnit podmienku neprekrocenia polovice minimalnej mzdy za cely rok, ale za kazdy mesiac zvlast, tvrdila uradnicka v ZP. Teda by to slo do konca mesiaca septembra?

Pretoze ja som minuly rok cast roka pracovala a cast roka som bola na MD a potom na RD. Keby sa to neposudzovalo po mesiacoch zvlast, ale dokopy, tak som prijmamy z prvej casti roka, ked som bola zamestnanec, prekrocila povoleny limit a mala som z dohod pocas RD platit ZP. Ak som spravne pochopila zakon, tak som si dohody pocas MD ani nedala, lebo som v tom case bohla prist o matersku, ak by som mala prijmy.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Príjmy zo zamestnania si nedosiahla vo výške 1/2 ročnej min.mzdy?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ala13 Pozri príspevok
Dakujem, ale vraj nestaci splnit podmienku neprekrocenia polovice minimalnej mzdy za cely rok, ale za kazdy mesiac zvlast, tvrdila uradnicka v ZP. Teda by to slo do konca mesiaca septembra?

Pretoze ja som minuly rok cast roka pracovala a cast roka som bola na MD a potom na RD. Keby sa to neposudzovalo po mesiacoch zvlast, ale dokopy, tak som prijmamy z prvej casti roka, ked som bola zamestnanec, prekrocila povoleny limit a mala som z dohod pocas RD platit ZP. Ak som spravne pochopila zakon, tak som si dohody pocas MD ani nedala, lebo som v tom case bohla prist o matersku, ak by som mala prijmy.
Pre platenie ZP, čiže vykonanie RZZP sa do výšky príjmu, ktorý nesmie prekročiť polovicu minimálnej mzdy, nezaratáva príjem zamestnanca. Len príjem z dohôd za obdobie, kedy si bola poistencom štátu, čiže počas RD.
Ďalšia vec je, že panička na ZP asi nevie o čom hovorí, pretože pokiaľ si na RD ako zamestnanec, tak môžeš na dohody počas RD zarobiť aj milión a nebudeš z toho platiť žiadne zdravotné poistenie. Z pohľadu ZP si stále považovaná za zamestnanca a ako vieme, zamestnanci môžu popri zamestnaní zarobiť na dohodu koľko len chcú a žiadne zdravotné z toho neplatia ani sa ich žiadne RZZP netýka.
A ešte jedna vec, počas MD môžeš pracovať na dohodu bez toho aby si prišla o materské. Príjem z dohody nevstupuje do vymeriavacieho základu pre nemocenské poistenie. Počas MD nesmieš pracovať na pracovnú zmluvu, vtedy by si prišla o materské.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Veronika, prijmy zo zamestnania mi prekrocili i celu min.mzdu, nielen polovicu.
Janka, dakujem velmi pekne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ala13 Pozri príspevok
Veronika, prijmy zo zamestnania mi prekrocili i celu min.mzdu, nielen polovicu.
Janka, dakujem velmi pekne.
Ak si požiadala o ročné zúčtovanie dane za r. 2006,daňový bonus ti bol doplatený do konca roka?

----------
Veronika
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Ano, za rok 2006 mi doplatili cely bonus. V tomto roku som nezarobila este ani korunu a nechcem onho prist.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Polrok je preč, ak ho budeš chceť získať celý cez daň.priznanie za r.2007, musíš dosiahnuť príjem vyšší ako 1/2 ročnej min.mzdy. Ak budeš do konca roka na RD, to už musia byť dohody najmenej vo výške mesačnej min.mzdy a tým prekročíš limit do ZP a v rámci RZZP za r.2007 /ak nebude zrušené/, budeš musieť doplatiť ZP.

----------
Veronika
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Nerozumiem prečo by musela doplatiť ZP. Ak je celý rok poistencom štátu ( v tomto prípade žena na RD ), tak platí pre ňu polovica úhrnu min. miezd predsa na celý rok. A je jedno či ich zarobí v jednom mesiaci, počas polroka alebo za celý rok. Alebo sa mýlim?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Simonab Pozri príspevok
Nerozumiem prečo by musela doplatiť ZP. Ak je celý rok poistencom štátu ( v tomto prípade žena na RD ), tak platí pre ňu polovica úhrnu min. miezd predsa na celý rok. A je jedno či ich zarobí v jednom mesiaci, počas polroka alebo za celý rok. Alebo sa mýlim?
Pre ZP bude 1/2 úhrnu MM za rok 2007 (7600 : 2) x 12, ale pre získanie DB sa od 1.10.2007 MM zvýši, takže by prekročila limit pre ZP.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Anja111 Pozri príspevok
Pre ZP bude 1/2 úhrnu MM za rok 2007 (7600 : 2) x 12, ale pre získanie DB sa od 1.10.2007 MM zvýši, takže by prekročila limit pre ZP.
Aha jasné to som opomenula. Takže má šancu získať DB ešte do októbra, t.j.6-9 v riadnej výplate.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Simonab Pozri príspevok
Aha jasné to som opomenula. Takže má šancu získať DB ešte do októbra, t.j.6-9 v riadnej výplate.
Podľa mňa aj do konca roka, keď neprekročí ročný limit pre ZP. Ale ona by ho chcela získať DB za celý rok a neplatiť do ZP, čo je už asi nemožné.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre ala13

je ešte možnosť využiť "vyňaté príjmy"
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Co to je?

Mna hlavne zaujima, ci to nemozno este ziskat cez nieco ako najomne. SP sa z neho neplati, ale ci ani do ZP sa nezahrna, to neviem.

Stale nemam jasno, ci som zamestnanec (este stale ma eviduju, ale tusim, ze za mna nic neplatia) alebo poistenec statu (lebo poberam RP).
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Alebo uroky z vkladov? Z toho sa isto ZP neplati, ale do uhrnu prijmov pre posudenie naroku na DB idu. Je to tak?
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Anja111 Pozri príspevok
Podľa mňa aj do konca roka, keď neprekročí ročný limit pre ZP. Ale ona by ho chcela získať DB za celý rok a neplatiť do ZP, čo je už asi nemožné.
Nemusi byt za cely rok, staci mi co najviac. Viem, ze to znie nenazrano, ale moja situacia mi nedovoluje tvarit sa nazrano .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať