Zavrieť

Porady

nákup HM z EU a DPH

Dobrý deň, prosím Vás o radu:

Firma rokuje o nákupe výrobnej linky od zahraničného dodávateľa z EU, a v predstihu si chcem ujasniť otázku DPH:
- zahraničný dodávateľ výrobnej linky je registrovaný ako platca DPH vo svojej krajine
-miestom dodania a montáže linky bude tuzemsko
-slovenská firma je platca DPH
Otázka znie: ak dobre chápem § 69, ods. 2, slovenská firma nebude povinná platiť DPH,ak zahraničná firma je platiteľom, predpokladám ,že faktúra od zahraničného dodávateľa bude bez DPH, slovenská firma ju zaplatí bez DPH a už nemusí urobiť samozdanenie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Je potrebné urobiť samozdanenie.
    Slovenský podnikateľ objednal výrobnú linku pod identif. číslom pre daň prideleným v tuzemsku, kt. obsahuje prefix SKxxxxx.
    linka je fakturovaná bez DPH, pretože dodavateľ je platcom DPH.
    Slovenský platiteľ vypočíta dań podľa sadzby dane platnej v tuzemku (19%), tptu dań uvedie v DP a súčasne uplatní v DP aj odpočítanie dane (samozdanenie)
    Podnikateľ s ČŠ urobí súhrnný výkaz, že dodal slovenskému platiteľovi túto linku. Slovenský DU týmto môže skontrolovať, či slovenský platiteľ dane priznal vo svojom DP nadobudnutie výrobnej linky z EU a či uplatnil k jeho cene daň.

    mzdypd je offline (nepripojený) mzdypd

    mzdypd
    Dobrý deň! Prosím o radu. Nakúpili sme nákladné auto (nie nový dopravný prostriedok) z Maďarskej republiky. Firma A od ktorej sme kúpili auto nám refaktúrovala službu vydanie potvrdenia o pôvode vozidla, ktorú slubžu im faktúrovala firma B. Na faktúre firmy B je uvedené, že vykonaná služba je od DPH oslobodená. Na faktúre firmy A táto skutočnosť nie je uvedená. Služba bola vykonaná na území MR. Treba v tomto prípade vypočítať aj odpočítať DPH ( samozdanenie )?
    človiečik Vladimír Ozimý
    podľa mňa sú to obstarávacie náklady k vozidlu nie? tým pádom by som pristupoval k tomu rovnako ako k vozidlu...samozdanil...

    miriza je offline (nepripojený) miriza

    miriza
    Prosím o radu. Naša firma / platca DPH/ zakúpila 15.05.2007 zemný stroj v sume 30000 eur od českej firmy /tiež platca/. Mám zahraničnú fa prvý krát a neviem si rady. Uvažujem správne? Kurzom z NBS zo dňa 15.05.2007 / to bol aj dátum dodania/ si prepočítam cenu na SK a zaúčtujem. Účtujem v Alfe a neviem kde si mám odkliknúť to samozdanenie. Viete niekto poradiť?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    miriza Pozri príspevok
    Prosím o radu. Naša firma / platca DPH/ zakúpila 15.05.2007 zemný stroj v sume 30000 eur od českej firmy /tiež platca/. Mám zahraničnú fa prvý krát a neviem si rady. Uvažujem správne? Kurzom z NBS zo dňa 15.05.2007 / to bol aj dátum dodania/ si prepočítam cenu na SK a zaúčtujem. Účtujem v Alfe a neviem kde si mám odkliknúť to samozdanenie. Viete niekto poradiť?
    kurz použijete podľa znenia § 20, napíšte kedy bola FA vystavená a kedy ste prevzali stroj

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.