Zavrieť

Porady

Pozor, registrácia

betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Novelzácia zákona o správe daní a niektorých ďalších zákonov nám priniesla mnohé zmeny.
Najrozsiahlejšie úpravy sú v článu I-týk:tajú sa správy daní a poplatkov, hlavné zmeny sú:
- predaj na trhových miestach,
- súčinnosť iný ch subjektov,
- dańová kontrola,-
- registrácia,
- opravné prostriedky,
- sankčné postihy,
- daňový nedoplatok a daňová exekúcia,
- a mnohé ďalšie.

Najviac ma zaujalo:
Registrácia:
Povinnosť registrácie sa bude vzťahovať aj na FO, kt. začali vykonávať SZČO alebo prenajali nehnuteľnosť. Tieto osoby budú pvinné požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní po uplynutí mesiaca, v kt. začali vykonávať SZČO alebo prenajali nehnuteľnosť. FO, kt. je už zaregistrovaná a začne vykonávať SZČO alebo prenajme nehnuteľnosť, je potrebná túto skutočnosť oznámiť správcovi dane.


Sankčné postihy, kt. sa týkajú:
1. Ak daňový subjekt podá DDP pred lehotou na vrátenie nadmerného odpočtu alebo pred jeho započítaním s vlastnou daňovou povinnosťou, pokuta sa neuloží, ak jeho podaním dôjde k zníženiu nadmerného odpočtu (nemá to vplyv na ŠR)
2. Aby došlo k eliminácii danových únikov, pri každom ďalšom nepoužití ERP bude uložená pokuta vo výške od 20 000, do 200 000, Sk. Nepoužívanie ERP predstavuje závažné porušovanie zákona a dáva možnosť DU podať návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia alebo pozastvenie prevádzkovania živnosti pri opakovaom nepoužití ERP.

Zákon nadobúda účinnosť od 1.9.2007, okrem článku I. bodu 11 (zabezpečenie tovaru zahraničnej osobe .....)

(zdroj: Dane a účtovníctvo 6/2007-ak je pre Vás zaujímavé pokračovanie, bude v čísle nasledujúcom. Urobila som len výcuc, kt. Spracovala Ing.Beáta Jarošová)
Usporiadat
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
betka Pozri príspevok
Najviac ma zaujalo:
Registrácia:
Povinnosť registrácie sa bude vzťahovať aj na FO, kt. začali vykonávať SZČO alebo prenajali nehnuteľnosť. Tieto osoby budú pvinné požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní po uplynutí mesiaca, v kt. začali vykonávať SZČO alebo prenajali nehnuteľnosť. FO, kt. je už zaregistrovaná a začne vykonávať SZČO alebo prenajme nehnuteľnosť, je potrebná túto skutočnosť oznámiť správcovi dane.
Tých teda bude, veď mnohí ľudia prenajímajú časti svojich domov pre SZČO alebo prenajímajú svoje byty. To zas bude chaos a pokút, nakoľko nie každý človek pozná tento zákon.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Mňa toto tiež práve zaujalo, práve týchto ľudkov, kt. nemajú vôbec páru o tom, že niečo takéto existuje.

Pr.
Kovoobrábač, kt. podniká na základe živnostenského oprávnenia, začne od 1.8. 2007 prenajímať osobe X na základe NZ byt. Ako živnostník už je zaregistrovaný u miestne príslučného DU. A podľa zákona o správe dani je povinný (31/2/b) najneskôr do 1,10,2007 oznámiť prenajatie nehnuteľnosti správcovi, kde je zaregistrovaný
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Alebo pr. mama (zamestnaná na prac. zmluvu) prenajíma svojmu synovi SZČO časť domu, ktorú využíva ako stolársku dielňu. Aj tá sa musí zaregistrovať ako FO na DÚ?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ZuzanaP Pozri príspevok
Alebo pr. mama (zamestnaná na prac. zmluvu) prenajíma svojmu synovi SZČO časť domu, ktorú využíva ako stolársku dielňu. Aj tá sa musí zaregistrovať ako FO na DÚ?

podľa novelizácie ano...
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ty brďo, to je sila, to bude pokút,......
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Už keď nejde normálnym spôsobom naplniť ŠR, tak takto si ho určite naplnia...
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ja si to neviem, vlastne ani nechcem predstaviť, ako to bude vyzerať!!!
To aby už každý bol znalý všetkých zákonov, ktoré si v našom štáte poslanci vymyslia, veď to je trošku postavené na hlavu.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ZuzanaP Pozri príspevok
Ja si to neviem, vlastne ani nechcem predstaviť, ako to bude vyzerať!!!
To aby už každý bol znalý všetkých zákonov, ktoré si v našom štáte poslanci vymyslia, veď to je trošku postavené na hlavu.

hm aleee tak povedzme si čo tu nie je postavené na hlavu za chvíľu sa nebudeme môcť ani bicyklovať
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Alebo zasa potrebujú naplniť svoje kasy daňoví poradcovia, právnici...
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
hm skôr by som povedal že potrebuju naplniť svoje kasy štát...poradcovia ani právnici tieto zákony neschvaľujú
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
No veď,....niekedy nestačíme sledovať všetky zmeny my účtovníci, čo potom chudáci ostatní, taký čo robia fyzicky a o zákonoch nemajú ani páru
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Dobrý deň, vážení Poraďáci.
Prosím o láskavé vysvetlenie ľudskou rečou. Od marca t.r. prenajímam svoj byt do 31.12. Mám s nájomcom riadnu nájomnú zmluvu a chcem riadne zaplatiť daň. Mám sa teda na DÚ zaregistrovať ako prenajímateľ do 1.10.07?
Bude to účinkovať aj spätne, teda od marca tohto roku? Ja som "svojmu" DÚ oznámila, že prenajímam svoj byt lebo som chcela vedieť, či potrebujú kópiu zmluvy. Odvetili mi, že ju predložím iba pri kontrole. Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Ďakujem za odpoveď Poraďáčke Betke. Už mi zdvihli telefón na DÚ, odpovedali mi, nech si dám doplniť do živnosti prenájom a bude to vybavené. Aj podľa Vás to bude tým pádom OK?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Na Dú musíš oznámiť rozšírenie živnosti, či nie?
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
ZuzanaP Pozri príspevok
Na Dú musíš oznámiť rozšírenie živnosti, či nie?
Aj ja si to tak myslím. Na ŽÚ si dám rozšíriť živnosť a pobežím s tým na DÚ. Určite to tak má byť. Ešte som si živnosť nedopĺňala, odkedy ju mám, takže skúsenosť 0. Ale určite je to tak, ako mi píšeš. Ďakujem.
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Trošku. Ďalší krok po registrácii bude povinnosť platiť poistné aj z príjmov z prenájmu? Si myslím, že keď to už nemajú v pláne naši najvyšší, tak do januára ich určite napadne aj táto možnosť
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ZuzanaP Pozri príspevok
Na Dú musíš oznámiť rozšírenie živnosti, či nie?
na du hlásite všetky zmeny súvisiace s podnikaním...to jest aj rozšírenie živnosti založenie nového podnikateľského účtu zrušenie atd...
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
bezradná Pozri príspevok
Trošku. Ďalší krok po registrácii bude povinnosť platiť poistné aj z príjmov z prenájmu? Si myslím, že keď to už nemajú v pláne naši najvyšší, tak do januára ich určite napadne aj táto možnosť

Nikdy nehovor nikdy, u nás je všetko možné
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
a potom ich napadne že prečo by si súkromná osoba mala uplatňovať výdavky hehe...no a je to na svete...všetci pôjdu na živnosť budú platiť odvody a slovensko bude skvétat ako krásny lúčny kvet...
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

anklar Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď Poraďáčke Betke. Už mi zdvihli telefón na DÚ, odpovedali mi, nech si dám doplniť do živnosti prenájom a bude to vybavené. Aj podľa Vás to bude tým pádom OK?
Prečo rozšíriť živnosť? Ja to neprenajímam ako živnostník, ale ako občan SR § 6,3. Živnosť mám na niečo úplne iné § 6,1. To potom aj tá babička čo prenajala komôrku má si urobiť živnosť?
Ale vlastne už to chápem. Keď si rozšírim o to živnosť, bude mi to vstupovať do § 6,1, teda z toho budem riadne platit aj odvody. O to im teda ide !!!
0 0
Načítať ďalšie