Zavrieť

Porady

Predaj auta do clenskeho statu EU

Skuste mi niekto poradit, zatial sa mi nepodarila najst odpoved na nasledovne riesenie:

Som firma platca DPH, kupil som vozidlo kategorie N1 na slovensku od predajcu. Na vstupe som si uplatnil DPH. Kolega mal havariu, poistovna stanovila totalnu skodu. Hodnotu vraku stanovila trhom formou elektronickej burzy na 153 000,- Sk,kde dalej uviedla, ze ak mame zaujem tak mozme kontaktovat urcitu firmu, ktora nam predaj sprostredkuje za uvedenu cenu.Vsetko fajn, moja otazka.

Kontaktoval som tuto firmu, kde mi bolo oznamene, ze firma ktora tuto sumu ponukla vozidlo odkupi, avsak nakolko som firma platca DPH a aj kupec je platca DPH v zahranici, DPH som si na vstupe odpocital , teda od tejto sumy by som mal odratat DPH a fakturu vystavit na tuto sumu bez DPH kde mam spomenut paragraf 43. DPH vraj uhradi kupec v jeho krajine.

Je toto spravny postup?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Vami uvádzaný postup je podľa môjho názoru správny. Predávate "tovar" do iného členského štátu EÚ a teda vo vzťahu platiteľ x platiteľ uplatníte oslobodenie od dane podľa § 43. Čo je predmetom predaja, t.j. aký tovar v tomto prípade nie je podstatné. Tovar to je (aj keď napr. vrak). Nemôžete uplatniť iný režim dane napr. osobitnú úpravu, nakoľko sa netýka tohto prípadu. Čiže predaj s oslobodením podľa § 43 je podľa môjho názoru ten správny režim dane.

    Palo123 je offline (nepripojený) Palo123

    Palo123
    Takze odpocitam DPH teda 153 000,- Sk - 19% DPH a na vyslednu sumu vystavim fakturu s §43.

    Dakujem

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Palo123 Pozri príspevok
    Som firma platca DPH, kupil som vozidlo kategorie N1 na slovensku od predajcu. Na vstupe som si uplatnil DPH.
    Kúpili ste vozidlo a uplatnili odpočítanie dane za dodávku v tuzemsku.

    Palo123 Pozri príspevok
    Takze odpocitam DPH teda 153 000,- Sk - 19% DPH a na vyslednu sumu vystavim fakturu s §43.
    Už nemáte čo odpočítať, už ste odpočítali. Vy predávate vrak, ktorý havaroval, pri kúpe ktorého (pôvodne automobilu) bolo uplatnené odpočítanie dane.
    Vaša predajná cena bude cena bez dane, t.j. oslobodené dodanie podľa § 43, nakoľko "tovar" predáte do iného ČŠ EÚ.

    Palo123 je offline (nepripojený) Palo123

    Palo123
    Cena 153 000,- Sk je pre Kupca(ako aj pre poistovnu) trhova cena (cize s DPH), on pozaduje od 153 000 odpocitat DPH, cize suma bude 128 571,50 a na tuto sumu vystavit fakturu spolu s §43 kde bude figurovat iba tato suma, ziadna DPH nic. On bude DPH hradit v jeho krajine, cize ja mam vychadzat z toho, ze ponuka bola s DPH. A je nebudem skodny, lebo som si uplatnil odpocet na vstupe a teda povinnost mam na vystupe. Jedno mi je asi jasne ak by som to predaval na slovensku tak vystavim fakturu na 128 571,50 + DPH a tu odvediem.

    avsak tu si nie som celkom isty

    Dakujem

    Predaj auta do clenskeho statu EU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.