Zavrieť

Porady

registrácia a platba dane z mot vozidla

prosím o radu, ku ktorému dátumu počítať daň z motorového vozidla v prípade kúpy v priebehu roka. môj prípad je:
22.6. som kúpil jazdený ťahač s návesom na leasing
28.6. som ho prihlásil do evidencie - v OEV figuruje už moja firma ako majiteľ.
Čo sa týka využívania na podnikanie, zatiaľ som ešte nerealizoval žiadnu prepravu.
Otázka znie, kedy je začiatok daňovej povinnosti, a teda aj ku ktorému dátumu vypočítať výšku dane?
Zákon o dani z mot. vozidiel uvádza tieto možnosti, ktorú musím/môžem zvoliť?
§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti
(1) Daňová povinnosť dane z motorových vozidiel
vzniká dňom
a) pridelenia evidenčného čísla, osobitného evidenčného čísla alebo zvláštneho evidenčného čísla,38) alebo
b) zápisu zmeny držiteľa vozidla v evidencii vozidiel,
alebo
c) začatia užívania vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, alebo
d) začatia užívania vozidla, ak je daňovníkom osoba
podľa § 85 písm. b) a c).

Ďakujem za radu a ospravedlňujem sa za vloženie do sekcie DPH
Palo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    My sme kúpili do firmy dodávku 10. decembra a pre daň z motorových vozidiel som ho prihlásila od 1. 1. s tým, že až od tohto dátumu ho budeme využívať na podnikanie. Na DÚ ma iba upozornili, že za december si naň nemôžem uplatniť pohonné hmoty.

    palin je offline (nepripojený) palin

    palin
    Ďakujem za info. Na tie PHM som chcel tiež opýtať. Nákup PHM a DPH si teda môžem naň uplatňovať až od dátumu začiatku používania na podnikanie?

    tish je offline (nepripojený) tish

    tish
    Palin, ja si myslim, ze rozhodne uplatnovat nakup PHM az ked budes oficialne pouzivat MV na podnikanie. Logicky, nemozes jedno neplatit a druhe si uznat.

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    Palin, ešte by som upozornila na jednu vec: pokial tomu dobre rozumiem, návesovú jazdnú súpravu máš na leasing, čiže predpokladám, že platíš aj splátky, ale v prípade, že ju nepoužívaš na podnikanie, tak za tie mesiace si podľa môjho názoru nemôžeš uplatniť do výdavkov ani leasingový úrok, ani odpočet DPH, ani odpisy!!! Pozri § 26 ods. 9 posledná veta zákona o dani z príjmov - to pojednáva o odpisoch,aj § 49 ods. 2 prvá veta zákona o DPH o možnosti odpočítania dane platiteľom. Ináč daňová povinnosť k dani z mot.voz. vzniká dňom začatia použitia vozidla na podnikanie.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Palin problém je aj v tom, že cituješ staré znenie zákona. Nové je:

    § 89 Vznik a zánik daňovej povinnosti
    1/ Daňová povinnosť vzniká dňom začatia používania vozidla na podnikanie, a to aj vtedy, ak ide o vozidlo, ktoré nie je evidované v Slovenskej republike, ale je v Slovenskej republike používané na podnikanie.
    2/ Daňová povinnosť zaniká dňom ukončenia používania vozidla na podnikanie.

    registrácia a platba dane z mot vozidla

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.