Zavrieť

Porady

Uplatnenie dane v zmysle § 55 zákona o DPH

Chcem sa spýtať na výklad daného § 55 zákona o DPH. Môžem si uplatniť odpočet iba k majetku (teda niečo, čo nezaradím do zásob - krátkodobý majetok), alebo si môžem odpočítať DPH aj zo zásob?

Ďalej prosím o výklad k "daň k majetku, ktorá je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom...." Mám tomu rozumieť tak, že ak som majetok zaradila v minulom roku do užívania a nebola som platcom DPH, v tomto roku si môžem odpočítať pomernú časť DPH prislúchajúcu ročnému odpisu a takto to môžem robiť až do ukončenia odpisovania - týka sa to dlhodobých odpisov na 20 rokov? Alebo si uplatním odpočet DPH jednorázovo na celú NEODPISANÚ časť hodnoty majetku zaradeného v minulých rokoch do užívania?
Vďaka za každú radu, či názor.
Usporiadat
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no k tomu majetku - to jest ak ste zaradili minulý rok niečo do majetku dph si tento rok odpočítate zo ZC pripadajúcej na tento rok nie s odpisanej ceny...pozor dph ktoré si uplatnite na vstupe už ďalej neodpisujete to jest mali by ste ponížiť ZC o túto dph...no a dph si môžete odpísať aj so zásob ale len s takých ktoré ste evidovali ako zásoby ku dňu registrácie...
0 0
Adria.ma Adria.ma

Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

Čiže, aby som to nesplietla - zoberiem celú zostatkovú cenu majetku, z toho si jednorázovo vypočítam prisluchajúce DPH a ponížim odpisovanú časť majetku o uplatnené DPH. Ale toto DPH bude z celej zostatkovej časti majetku, ktorú evidujem k 1.1.2007, nie iba z prislúchajúcich odpisov za rok 2007. Pr.

Majetok 119.000,- /DPH 19.000,- Základ 100.000,-/
Odpis v roku 2006 5.950,- Sk
ZC majetku k 1.1.2007 113,050,- Sk


Uplatnenie DPH 18.050,- Sk
Zníženie zostatkovej
ceny odpis. majetku 95.000,-Sk


A k tým zásobám - ja účtujem zásoby priamo na nákladové účty. Takže, asi je uplatnenie odpočítateľného DPH pasé, že?
A zatiaľ vďaka.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
A k tým zásobám - ja účtujem zásoby priamo na nákladové účty. Takže, asi je uplatnenie odpočítateľného DPH pasé, že?
A zatiaľ vďaka.[/quote]

no bežne sa to robí tak že sa k poslednému dňu pred tým než sa stanete platiteľ dph spravite inventúru
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
no k tomu majetku - to jest ak ste zaradili minulý rok niečo do majetku dph si tento rok odpočítate zo ZC pripadajúcej na tento rok nie s odpisanej ceny...pozor dph ktoré si uplatnite na vstupe už ďalej neodpisujete to jest mali by ste ponížiť ZC o túto dph...no a dph si môžete odpísať aj so zásob ale len s takých ktoré ste evidovali ako zásoby ku dňu registrácie...
Tu by som len dodala, že podmienkou na uplatnenie dane je, že musí byť doklad vystavený platiteľom DPH.
0 0
Adria.ma Adria.ma

Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

[/quote] no bežne sa to robí tak že sa k poslednému dňu pred tým než sa stanete platiteľ dph spravite inventúru [/quote]

Takže, ak som si spravila danú inventúru - vlastne nie je presne pred dátumom, kedy sme sa stali platcom DPH, tak si to DPH môžem uplatniť?
Stačí mi iba zápis inventarizačnej komisie?

A ostatok k odpisovanému majetku sedí? Viď príklad v predošlej reakcii.

A samozrejme, že DPH si odpočítam iba v prípadoch ak je dodávateľ platcom DPH a na zaplatenie tohto DPH mu vzniklad povinnosť.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ano dph rátate správne ZC je cena vrátane dph...takže o.k.
0 0
Adria.ma Adria.ma

Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

UPS! A zabudla som na dôležitý detail. My prepočítavame koeficient pre odpočet DPH. Takže, DPH "na vstupe" uplatnené z odpisovaného majetku bude len určitá časť. Čo so zostávajúcou časťou zaplateného DPH, ktorú si nemôžem uplatniť na odpočet? Odpisujem to počas celej doby odpisovania majetku? Ako napr. momentálne pri leasingu? Alebo to hodím do nákladov hneď?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no zákon o dani z príjmov vám dáva na výber či bude dph súčasťou vstupnej ceny (par. 25 ods 2) alebo môžete uplatniť paragraf 19 ods 3 pism k). Vo vašom prípade ale dph už odpistujete to jest uplatníte si nárok podľa koeficientu a zvyšok doodpisujte normálne vo vstupnej cene...
0 0
Adria.ma Adria.ma

Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

Vďaka, s DPH v podstate začínam, aspoň v takom rozsahu, ako ma čaká. Doteraz som mala klasických platcov DPH, ktorí nemali dočinenia s prepočtom koeficientov a v podstate boli platcami od začatia podnikania. Takže NO PROBLEM. S týmto prípadom sa ale asi popasujem.
A odkaz pre pána Ozimého - klobúk dolu pred Vašimi vedomosťami.

Koeficient prepočtu uplatnenia odpočtu DPH sa mi môže na konci roka zmeniť, teda zrejme aj budem upravovať vstupnú cenu majetku a potom doodpisujem majetok v tej cene, v akej mi ostane základ a k tomu neodrátané DPH. V ďalších rokoch sa mi to nemení. Najhorší bude asi tento.
Čo myslíte, bude tento postup správny?
Naposledy upravil Adria.ma : 09.07.07 at 09:04
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no myslím že je to oveľa viac ľudí ktorí majú väčšie vedomosti ako ja a sú kapacity , ja sa ešte hodne mýlim, veď som ešte mladučký ale ďakujem...

no pozrite ja by som preceňoval majetok až k 31.12.2007 kedy viem výšku ročného koeficientu a aký mám skutočný nárok na odpočet dph s majetku...zvyšok nenarokovaeľnej dph by som odpísal vo vstupnej cene...ale asi by som si to musel hlbšie pozrieť či to je v zmysle postupov účtovania ...možno sa niekto ozve...
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Podnikatel od 1.3.2008,zaradil auto do podnikania, v 3/08 má doklady na opravu auta, suciastky na opravu a pod.
Platca DPH je od 1.4. 2008. neviem,či mozem odpocitat DPH z týchto bločkov .
Uz dost dlho hladam a neviem sa dopatrat.
Aspon link, ak to je uz niekde riesené.
Vozidlo ako take viem, ale ten material na jeho opravu ???
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

apsgroup Pozri príspevok
Podnikatel od 1.3.2008,zaradil auto do podnikania, v 3/08 má doklady na opravu auta, suciastky na opravu a pod.
Platca DPH je od 1.4. 2008. neviem,či mozem odpocitat DPH z týchto bločkov .
Uz dost dlho hladam a neviem sa dopatrat.
Aspon link, ak to je uz niekde riesené.
Vozidlo ako take viem, ale ten material na jeho opravu ???
Z opravy vozidla a ani zo súčiastok použitých na opravu ešte pred 1.4. sa nedá odpočítať DPH. Iba z majetku a zo zásob.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Dakujem za odpoved. A este sa skusim opytat,na majetok do 30 tis. ktorý nakupil koncom roku 2007, napr.zvaracka a pod. Ma faktúry na meno, podnikat zacal 1.3.2008, platca dPH od 1.4.2008.
Zaradi tento majetok do podnikania a DPH moze odpocitat?
Je to majetok ktory nebol v nakladoch, ale bol kupený minulý rok.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

apsgroup Pozri príspevok
Dakujem za odpoved. A este sa skusim opytat,na majetok do 30 tis. ktorý nakupil koncom roku 2007, napr.zvaracka a pod. Ma faktúry na meno, podnikat zacal 1.3.2008, platca dPH od 1.4.2008.
Zaradi tento majetok do podnikania a DPH moze odpocitat?
Je to majetok ktory nebol v nakladoch, ale bol kupený minulý rok.
Skúsim este raz.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
apsgroup Pozri príspevok
Dakujem za odpoved. A este sa skusim opytat,na majetok do 30 tis. ktorý nakupil koncom roku 2007, napr.zvaracka a pod. Ma faktúry na meno, podnikat zacal 1.3.2008, platca dPH od 1.4.2008.
Zaradi tento majetok do podnikania a DPH moze odpocitat?
Je to majetok ktory nebol v nakladoch, ale bol kupený minulý rok.

Nemôže. Doklad nie je vystavený na podnikateľa. Teda nesplňa §71 zákona o DPH.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Nie ,nemôže odpočítať DPH z majetku do 30 000,-nakoľko tento bol zahrnutý do daňových výdavkov.DPH môže odpočítať pri registrácii len z odpisovaného majetku.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Praveze nebol v danových vydavkoch r.2007,bude dan.vydavkom 2008 t.j. zasoby nakupene pred zac.podnikania.
Len neviem čo s DPH pri zaciatku registracie. A ak má o nákupe len paragon a nie faktúru na meno, tak DPH z majetku moze?
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

smith Pozri príspevok
Nemôže. Doklad nie je vystavený na podnikateľa. Teda nesplňa §71 zákona o DPH.
A ked má doklad len paragon z registracky?
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

apsgroup Pozri príspevok
A ked má doklad len paragon z registracky?
Neviete mi prosim poradit???
Uz to kdekade studujem a nie som si ista. Vrelá vdaka.
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Aj ja by som vás chcela poprosiť o pomoc. S.R.O.-čka, ktorej účtujem technicky zhodnotila kultúrnu pamiatku. Práce a nákup materiálu s tým spojený prebiehal v mesiacoch marec, apríl, máj. Firma sa stala platiteľom DPH 10.6.2008. Viem, že podľa par. 55 zákona o DPH môžem uplatniť vstupnú DPH pri registrácii z majetku, teda v tomto prípade z technického zhodnotenia, ktoré bude odpisovať ako nájomca. Moja otázka však vyplýva zo skutočnosti, že zatiaľ ešte stavba nebola skolaudovaná a daná do užívania, môžem aj v tom prípade uplatniť odpočet DPH z materiálu a služieb v daňovom priznaní za II. Q? Ďakujem vopred za odpovede.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať