Zavrieť

Porady

účtovanie nákupu pneu+opravy automobilu

Dobrý večer,
prosím Vás, ako je správne zaúčtovať:

- nákup pneumatiky k nákladnému automobilu firemnému,cena pneu 43000 - na 501? (na 042 to asi nepojde..?)
- dodávateľská faktúra "demontáž a montáž diferenciálu" na nákl.automobile firemnom 160000 Sk - 511 opravy a údržba?
nie som si moc istá,či je to správne..
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    prosím Vás, ako je správne zaúčtovať:

    - nákup pneumatiky k nákladnému automobilu firemnému,cena pneu 43000 - na 501? (na 042 to asi nepojde..?)
    - dodávateľská faktúra "demontáž a montáž diferenciálu" na nákl.automobile firemnom 160000 Sk - 511 opravy a údržba?
    nie som si moc istá,či je to správne..
    ďakujem
    Pokúsim sa zodpovedať na tvoje otázky, nakoľko s týmto problémom sa stretávam takmer denne.
    - nákup pneumatiky - nakoľko sa nezvýši hodnota MV, tak na účet 501, avšak za predpokladu, že MV nebolo zakúpené v tom istom čase ako aj zakúpenie a výmena pneu,
    - dod.faktúra - jedná sa o opravu diferáku, v tom prípade na účet 511

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    prosím Vás, ako je správne zaúčtovať:

    - nákup pneumatiky k nákladnému automobilu firemnému,cena pneu 43000 - na 501? (na 042 to asi nepojde..?)
    - dodávateľská faktúra "demontáž a montáž diferenciálu" na nákl.automobile firemnom 160000 Sk - 511 opravy a údržba?
    nie som si moc istá,či je to správne..
    ďakujem
    Máš to správne. Ale tie pneumatiky musí niekto aj vymeniť. Čiže nejaká aktivácia výkonov a vnútropodniková faktúra. Samozrejme podľa vnútropodnikovej smernice k účtovníctvu.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Danka, išli sme synchrónne?

    dufulus je offline (nepripojený) dufulus

    účtovník maličký ako máčny máčik ...viac dufulus
    poprosím Vás, ako by som zúčtoval nasledovné:
    firma po poistnej udalosti dala auto do autoservisu na opravu - prišla faktúra za opravu (môžem uplatniť aj DPH z hodnoty opráv??) 511/321
    ale ďalej neviem ako by som mohol zúčtovať, keď príde od poisťovne, že táto faktúra bola uhradená danému autoservisu, čo tam treba ešte aké účtovné úkony spraviť (zaúčtovanie pohľadávky voči poisťovni za škodu 378/648
    a ešte mi zostáva vyrovnanie záväzku voči autoservisu, ktorému by mala prísť úhrada na účet, to zúčtujem 321/378??
    niečo podobné som tu našiel v archíve, len tam nebolo či sa takto zúčtováva úhrada od poisťovne (a či keď to nie je úžitkové vozidlo môžem pri oprave uplatniť DPH)
    Ďakujem za rady

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dufulus Pozri príspevok
    poprosím Vás, ako by som zúčtoval nasledovné:
    firma po poistnej udalosti dala auto do autoservisu na opravu - prišla faktúra za opravu (môžem uplatniť aj DPH z hodnoty opráv??) 511/321 správne 511,343/321
    ale ďalej neviem ako by som mohol zúčtovať, keď príde od poisťovne, že táto faktúra bola uhradená danému autoservisu, čo tam treba ešte aké účtovné úkony spraviť (zaúčtovanie pohľadávky voči poisťovni za škodu 378/648 správne
    a ešte mi zostáva vyrovnanie záväzku voči autoservisu, ktorému by mala prísť úhrada na účet, to zúčtujem 321/378?? správne, úhradu vykompenzuješ s pohľ. voči poisťovni
    niečo podobné som tu našiel v archíve, len tam nebolo či sa takto zúčtováva úhrada od poisťovne (a či keď to nie je úžitkové vozidlo môžem pri oprave uplatniť DPH) môžeš.
    Ďakujem za rady
    Odpovede v texte.

    JANAKU je offline (nepripojený) JANAKU

    JANAKU
    Dobrý deň.
    Chcem sa opýtať, či demontáž a montáž klimatizácie v budove, môžem zaúčtovať ako opravu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    JANAKU Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Chcem sa opýtať, či demontáž a montáž klimatizácie v budove, môžem zaúčtovať ako opravu.
    A robila sa aj oprava?

    JANAKU je offline (nepripojený) JANAKU

    JANAKU
    Tweety Pozri príspevok
    A robila sa aj oprava?
    Oprava sa nerobila, len sa premiestnila z jedného miesta na iné.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    JANAKU Pozri príspevok
    Oprava sa nerobila, len sa premiestnila z jedného miesta na iné.
    Dala by som to na 518AÚ.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.