Zavrieť

Porady

zaúčtovanie starého záväzku

Prosím Vás,
ako by ste zaúčtovali:

platba dodávateľskej faktúry z r.2005(doplatok)
problém je v tom,že nie je zachytená v účtovníctve,
(účtovníctvo v r.2005 viedla iná ekonómka,ja mám len r.2007 už po ďalších 2 ekonómkach,a z r.2005 mi žiadna faktúra neostáva neuhradená..

mám iba upomienku o neuhradení faktúry(z r.2007)
a úhradu z bank.účtu..

keď to dám 321,nebude mi to sedieť účet 321..
na nákladový účet to tiež dať nemôžem..
žeby záväzky voči spoločníkom 364.. to sa mi moc nezdá.. ale neviem si poradiť
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    odporúčam vyžiadať faktúru, aby ste vedeli, komu a začo idete platiť. Či fakturácia bola opodstatnená, či bol tovar/služba dodaná, to nech rozhodnú kompetentní, podľa toho zaúčtuješ v každom prípade ako daňovo neuznaný náklad 5**/321 a úhradu už vieš zaúčtovať
    hm... ono to bol čiastkový doplatok... niečo zaplatili v r.2005.. doplatok v r.2007.. aj v tomto prípade postupujem 5..(nedaň.N)/321?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    hm... ono to bol čiastkový doplatok... niečo zaplatili v r.2005.. doplatok v r.2007.. aj v tomto prípade postupujem 5..(nedaň.N)/321?
    Zuzka, a čo tá tvoja firma nemá archív? keď už v r. 2005 zaplatili, tak tam musí byť založená DF! treba sa na ňu pozrieť, koľko bolo faktúrované a koľko bolo zaúčtované ako záväzok. Pravdepodobne sa DF zaúčtovala vo výške úhrady, teda nie celá suma ako záväzok. Ak je to tak, urob z faktúry kópiu a túto kópiu zaúčtuj interným dokladom 5**/325 .
    liba2 Pozri príspevok
    Zuzka, a čo tá tvoja firma nemá archív? keď už v r. 2005 zaplatili, tak tam musí byť založená DF! treba sa na ňu pozrieť, koľko bolo faktúrované a koľko bolo zaúčtované ako záväzok. Pravdepodobne sa DF zaúčtovala vo výške úhrady, teda nie celá suma ako záväzok. Ak je to tak, urob z faktúry kópiu a túto kópiu zaúčtuj interným dokladom 5**/325 .
    hm... už som to našla,v starom šanóne z r.2005
    tam je pekne zaúčtovaná faktúra-celá suma 59000 sk 511 oprava auta
    49000 sk bolo splatené ešte v r.2005
    od začiatku r.2006 účto prevzala iná pani,pravdepodobne faktúru považovala za uhradenú,záväzok 10000 sk nezaúčtovala...
    takže to ostáva na mne v r.2007..

    takže zaúčtujem 10000 sk 511 nedaň.náklad/325, úhrada 325/221
    ok?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    hm... už som to našla,v starom šanóne z r.2005
    tam je pekne zaúčtovaná faktúra-celá suma 59000 sk 511 oprava auta
    49000 sk bolo splatené ešte v r.2005
    od začiatku r.2006 účto prevzala iná pani,pravdepodobne faktúru považovala za uhradenú,záväzok 10000 sk nezaúčtovala...
    takže to ostáva na mne v r.2007..

    takže zaúčtujem 10000 sk 511 nedaň.náklad/325, úhrada 325/221
    ok?
    Si šikula že si to vyhľadala. Ale ešte nie sme na konci riešenia. Keďže sa v súčasnosti faktúra javí ako uhradená, muselo sa ešte niečo odohrať s tými 10.000 Sk. Buď bola táto suma neskôr doplatená a "príjemca nemá doma poriadok", alebo ten rozdiel bol nejakým spôsobom - najskôr interným dokladom - zaúčtovaný ako zníženie záväzku; ale toto sa mi vidí menej pravdepodobné. Treba aby si popozerala na účte 321 v r.2005 aj 2006 či tam nájdeš sumu ktorú hľadáš a ako to bolo zaúčtované.
    Avšak po tomto zistení ešte neúčtuj 511/325; najskôr všetko prejdi a zisti prečo sa DF nejaví ako neuhradená. Ak predsa len nájdeš úhradu toho rozdielu, zapíš si z bankového dokladu dátum, sumu, číslo účtu kam to išlo, číslo účtu z ktorého to išlo, variabilný symbol, prípadne aj iné údaje ktoré by si pri tom našla. Potom overíš, či číslo účtu kam suma odišla, je totožné s číslom účtu dodávateľa - teda či to išlo na správny účet.
    Keď toto všetko preveríš, ozvi sa , budeme pokračovať teraz to nemá význam.
    oh jemine no zbohom..
    no nudiť sa nebudem...
    ďakujem libka za pomoc, budem patrať a patrať až kym nezošediviem,a potom dam vedieť čo som vypatrala

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    to musíš preveriť . až potom môžeš pokračovať. inak by si urobila chybu. čo ak tie peniaze už boli uhradené?

    zaúčtovanie starého záväzku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.