Zavrieť

Porady

Vystavenie faktúr a zápočet

Ahojte. Popri tom,že dávam dokopy doklady za rok 2006 už musím riešiť aj problémy 2007 a neviem si s tým rady. Asi si budem musieť urobiť aspoň nejaký základný kurz účtovníctva. Mám problém s tým,že dňa 10.4.2007. bol vystavený dodací list na tovar,ktorý si zákazník prevzal.Dodací list aj podpísal.23.4.2007. bola vystavená faktúra so splatnosťou 23.5.2007.Keďže to zákazník nevyplatil a zdržiava sa mimo SR,firma si tovar chcela zobrať späť.Vydala ho jeho manželka avšak tovar nebol kompletný.Niekoľko kusov chýbalo.Dodací list s dátumom 3.7.2007. kedy bol tovar vrátený nie je podpísaný.Bude to vadiť?Lebo jeho manželka odmietla čokoľvek podpísať.Čo mám urobiť s faktúrou,ktorá bola vystavená na celé množstvo?Mám ju stornovať alebo urobiť dobropis?A na ten zbytok,ktorý pri vrátení chýbal mám vystaviť novú faktúru?A ešte s jednou vecou si neviem rady.Dňa 18.12.2006. si firma požičala 80 000 Sk od súkromnej osoby.Doba splatenia do troch mesiacov s navýšením 10%.Keďže dotyčný potreboval okná firma sa s ním dohodla,že mu v sume 90 499,50 Sk dodá okná.Tak sa aj stalo.Ako mám urobiť zápočet? Ak môžte tak mi niekto poraďte. Mám pocit,že mi z toho praskne hlava. Ďakujem.
Naposledy upravil Baďa 3 : 09.07.07 at 21:40
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Baďa 3 Pozri príspevok
    Ahojte. Popri tom,že dávam dokopy doklady za rok 2006 už musím riešiť aj problémy 2007 a neviem si s tým rady. Asi si budem musieť urobiť aspoň nejaký základý kurz účtovníctva. Mám problém s tým,že dňa 10.4.2007. bol vystavený dodací list na tovar,ktorý si zákazník prevzal.Dodací list aj podpísal.23.4.2007. bola vystavená faktúra so splatnosťou 23.5.2007.Keďže to zákazník nevyplatil a zdržiava sa mimo SR,firma si tovar chcela zobrať späť.Vydala ho jeho manželka avšak tovar nebol kompletný.Niekoľko kusov chýbalo.Dodací list s dátumom 3.7.2007. kedy bol tovar vrátený nie je podpísaný.Bude to vadiť?Lebo jeho manželka odmietla čokoľvek podpísať.Čo mám urobiť s faktúrou,ktorá bola vystavená na celé množstvo?Mám ju stornovať alebo urobiť dobropis?A na ten zbytok,ktorý pri vrátení chýbal mám vystaviť novú faktúru?A ešte s jednou vecou si neviem rady.Dňa 18.12.2006. si firma požičala 80 000 Sk od súkromnej osoby.Doba splatenia do troch mesiacov s navýšením 10%.Keďže dotyčný potreboval okná firma sa s ním dohodla,že mu v sume 90 499,50 Sk dodá okná.Tak sa aj stalo.Ako mám urobiť zápočet? Ak môžte tak mi niekto poraďte. Mám pocit,že mi z toho praskne hlava. Ďakujem.
    Na vrátený tovar by som vystavila dobropis - teraz v júli. Bola by tam iba vrátená časť tovaru, zvyšok by som nedobropisovala. Úhrada dobropisu sa započíta s riadnou faktúrou z 23.4.2007 vo výške dobropisovanej sumy a zvyšok by som zatiaľ evidovala ako neuhradenú pohľadávku. Čo sa týka požičania peňazí, tu mám otázku: firma o tejto pôžičke od súkromnej osoby účtovala? Pretože len vtedy je možné urobiť zápočet. Keďže išlo o krátkodobú pôžičku - účtovať sa o nej mohlo na účte 249 takto: 211/249. Následne sa dohodli na poskytnutí okien v cene s 10% navýšením: predaj okien: 311/604,343. Zápočet úhrady pôžičkou : 249/311 - zápočet možno dojednať zmluvou o vzájomnom zápočte pohľadávok.

    Baďa 3 je offline (nepripojený) Baďa 3

    Baďa 3
    Orsz Pozri príspevok
    Na vrátený tovar by som vystavila dobropis - teraz v júli. Bola by tam iba vrátená časť tovaru, zvyšok by som nedobropisovala. Úhrada dobropisu sa započíta s riadnou faktúrou z 23.4.2007 vo výške dobropisovanej sumy a zvyšok by som zatiaľ evidovala ako neuhradenú pohľadávku. Čo sa týka požičania peňazí, tu mám otázku: firma o tejto pôžičke od súkromnej osoby účtovala? Pretože len vtedy je možné urobiť zápočet. Keďže išlo o krátkodobú pôžičku - účtovať sa o nej mohlo na účte 249 takto: 211/249. Následne sa dohodli na poskytnutí okien v cene s 10% navýšením: predaj okien: 311/604,343. Zápočet úhrady pôžičkou : 249/311 - zápočet možno dojednať zmluvou o vzájomnom zápočte pohľadávok.
    Či mi veríš alebo nie, je mi do plaču. Prvá vec je,že dávam do kopy papiere ešte za rok 2006. Na daňový úrad sa podalo za druhý a tretí kvartál 2006 DPH len na oko aby nebola pokuta aj to až v roku 2007. Aspoň tak mi to poradila pani na daňovom,lebo od júla 2006 nie je nič zaúčtované. A na daň z príjmu právnických osôb za rok 2006 som si vybavila odklad. Aby som mala čas dať to nejako dokopy. Takže ani tá pôžička tak ako ostatné doklady nie je zaúčtovaná a ja to neviem ani pozakladať nie to ešte zaúčtovať. A žiadna účtovníčka sa mi na to nechce ani pozrieť, lebo je v tom strašný zmätok. Určite si to vieš predstaviť, keď sú doklady len tak nahádzané vo vreciach a ja to preberám a zakladám ako viem a čo mi tu na porade poradíte. Nespala som už poriadne ani nepamätám a aj to neviem či to zvládnem. Je mi fakt do plaču a ďakujem každému z porady čo mi poradí ako to zvládnuť a dať do kopy.

    Takže k tomu čo si mi radila: V prvom rade v tom účtovnom programe som našla všetko len nie dobropis. Ako samouk som už prišla na to ako vystaviť faktúru, ale dobropis neviem vystaviť. Ako mám potom úhradu dobropisu započítať s riadnou faktúrou a kde a hlavne ako evidovať zvyšok ako neuhradenú pohľadávku? A k tej pôžičke ako ju mám zaúčtovať a ako urobiť tie zápočty? Viem,že sa možno pýtam veci,ktoré niekto berie automaticky,ale ja ato asi budem potrebovať rozpísať podrobne krok za krokom,aby som to zvládla. A neviem čo mám urobiť so všetkými ostatnými dokladmi,ktoré nie sú zaúčtované od júla 2006.Zatiaľ ďakujem. Idem ďalej makať.
    Naposledy upravil Baďa 3 : 09.07.07 at 21:37

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Baďa 3 Pozri príspevok
    Či mi veríš alebo nie, je mi do plaču. Prvá vec je,že dávam do kopy papiere ešte za rok 2006. Na daňový úrad sa podalo za druhý a tretí kvartál 2006 DPH len na oko aby nebola pokuta aj to až v roku 2007. Aspoň tak mi to poradila pani na daňovom,lebo od júla 2006 nie je nič zaúčtované. A na daň z príjmu právnických osôb za rok 2006 som si vybavila odklad. Aby som mala čas dať to nejako dokopy. Takže ani tá pôžička tak ako ostatné doklady nie je zaúčtovaná a ja to neviem ani pozakladať nie to ešte zaúčtovať. A žiadna účtovníčka sa mi na to nechce ani pozrieť, lebo je v tom strašný zmätok. Určite si to vieš predstaviť, keď sú doklady len tak nahádzané vo vreciach a ja to preberám a zakladám ako viem a čo mi tu na porade poradíte. Nespala som už poriadne ani nepamätám a aj to neviem či to zvládnem. Je mi fakt do plaču a ďakujem každému z porady čo mi poradí ako to zvládnuť a dať do kopy.

    Takže k tomu čo si mi radila: V prvom rade v tom účtovnom programe som našla všetko len nie dobropis. Ako samouk som už prišla na to ako vystaviť faktúru, ale dobropis neviem vystaviť. Ako mám potom úhradu dobropisu započítať s riadnou faktúrou a kde a hlavne ako evidovať zvyšok ako neuhradenú pohľadávku? A k tej pôžičke ako ju mám zaúčtovať a ako urobiť tie zápočty? Viem,že sa možno pýtam veci,ktoré niekto berie automaticky,ale ja ato asi budem potrebovať rozpísať podrobne krok za krokom,aby som to zvládla. A neviem čo mám urobiť so všetkými ostatnými dokladmi,ktoré nie sú zaúčtované od júla 2006.Zatiaľ ďakujem. Idem ďalej makať.
    Baďa, nezúfaj, kľudne sa môžeš na nás obrátiť s čímkoľvek - aj s banalitou. Viem, čo to s človekom narobí. Takže pýtaj sa na všetko, čo si chceš overiť, potvrdiť, aby si si bola istá . Dobropis vystavíš ako normálnu faktúru - do textu uvedieš dobropis k Fa č........(mala by si zistiť k akej faktúre), a zaúčtuješ ju mínusom(aj v knihe došlých faktúr aj v denníku), napr. 10000,-Sk bez DPH, 1900,-DPH, a účuješ:
    -10000,-......311/604,602 (podľa toho, či je to tovar,alebo služba)
    -1900,- ......311/343

    Vystavenie faktúr a zápočet

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.