Zavrieť

Porady

Zálohová faktúra a zápočet

Dobré ráno,
vystavili sme zálohovú faktúru zákazníkovi za službu, ktorá mu bude poskytnutá tak o dva mesiace. Od tohto zákazníka sme obdržali faktúru za nakúpený tovar. Môžeme na tieto dve faktúry urobiť vzájomný zápočet ? Alebo treba počkať, kým bude služba poskytnutá, vystaviť faktúru a až túto započítať ?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    na zálohovú faktúru som ešte nerobila zápočet z hľadiska DPH ako to spravíš?
    DPH k prijatej/vystavenej / zálohe ? radšej by som počkala na prevedenie služby, vystavenú faktúru a potom robila zápočet....

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Vašej firme pohľadávka nevznikla--ešte nevznikla, takže vzájomný zápočet pohľadávok a záväzkou s tytulu tej konkretnej zálohy nie je možný. Môj názor.

    Lali je offline (nepripojený) Lali

    Lali
    Ďakujem. Pletie ma to, že daňová povinnosť pri služby vzniká vtedy, kedy je faktúra uhradená, alebo služba poskytnutá a to tým dňom, ktorý nastane skôr. Som si tak myslela, že zápočet = úhrada. Ale je to asi fakt blbosť. Takže by som to mohla obísť - úhradou v hotovosti. Vystavím príjmový doklad na uhradenú zálohu, na základe prijatej platby vystavím faktúru s DPH. Na túto čiastku vystavím výdavkový doklad k Fa, ktorú máme od zákazníka. Tým sme vyrovnaní. Prípadne si niečo doplatíme. To je už jedno.
    Mohlo by to tak byť ?
    Ďakujem.
    Vystavili sme zálohovú faktúru na tovar vo výške 100000 sk vzniká pri tejto zálohovej faktúre hneď daňová povinnosť alebo až pri konečnej faktúre?
    Ďakujem Vám za odpoveď

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    2 x zadaná otázka ...

    §19 Zákona o DPH
    (4) Ak jeplatba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Lali Pozri príspevok
    Dobré ráno,
    vystavili sme zálohovú faktúru zákazníkovi za službu, ktorá mu bude poskytnutá tak o dva mesiace. Od tohto zákazníka sme obdržali faktúru za nakúpený tovar. Môžeme na tieto dve faktúry urobiť vzájomný zápočet ? Alebo treba počkať, kým bude služba poskytnutá, vystaviť faktúru a až túto započítať ?
    Ďakujem.
    započítanie pohľadávok a závazkov, je forma bezhotovostného vyrovnania. Ide o odpočítanie vzájomných pohľadávok veriteľa a dlžníka.
    - musí ísť o vzájomné pohľadávky-obe osoby su vzájomne voči sebe dlžníkom a veriteľom
    - ide o plnenie rovnakého druhu - peňažné pohľadávky
    - spôsobilosť na započítanie (nezapočítateľnými sú tie, kt. nám zákon vylučuje alebo dohodou účastníkov)
    - prejav smerujúci k započítaniu- je adresná druhému účasníkovi, kt. pohľadávky sa započítavajú, v akej výške, proti kt. pohľadávke, alebo kt. pohľadávkam, ak ich je viac.

    započítanie je možné urobiť, keď sa pohľaadávky stretnú.
    Nemožno započítavať pohľadávky: na náhradu škody na zdraví, nemožno postihnúť výkonom rozhodnutia, premlčané, nemožno ich domáhať na súde, na vkladných knižkách..., kt. nie sú splatné oproti pohľadávkam platným.

    Vzájomné započítavanie a DPH: bezhotovostná forma vyrovnania medzi platiteľmi dane, nemá vplyv na vznik dańovej povinnosti, ani na uplatnenie práva na odpočítanie Platiteľia dane neuskutočnili zdaniteľný obchod. Neuvádzajú sa v DP, ani v evidencii DPH /par.70/
    %19 %Takže keď som to dobre pochopila tak záloha 100000 z tejto predafktúry nám prišla 24.4.2007 a v ten deń vzniká daňová povinnosť DPH takže tých 100.000 je suma bez DPH k tomu sa priráta 19%?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nie, prijatý preddavok je cena(suma) s DPH.
    Vypočítaš 100.000 /119*19 = 15.966,40 je DPH.
    Rozdiel 100.000 - 15.966,40 je základ dane.
    K prijatej platbe si povinná vystaviť do 15 dní faktúru (pozri § 71 Zákona o DPH).

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    marcelaStanakova Pozri príspevok
    %19 %Takže keď som to dobre pochopila tak záloha 100000 z tejto predafktúry nám prišla 24.4.2007 a v ten deń vzniká daňová povinnosť DPH takže tých 100.000 je suma bez DPH k tomu sa priráta 19%?
    Úhrada je vrátane DPH. Vystavíte teda faktúru, v ktorej bude základ dane 84033,60 Sk, 19% DPH 15966,40 Sk, spolu 100000 Sk.

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Tá faktrúra musí byť nejak označená, že daňový doklad na zálohu?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Anonymka Pozri príspevok
    Tá faktrúra musí byť nejak označená, že daňový doklad na zálohu?
    Daňový doklad ako pojemsa v Zákone o DPh nevyskytuje od 1.5.2004 .
    V zmysle § 71 ods. 1 je platiteľ dane povinný vystaviť faktúru.
    § 71
    Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
    (1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

    Tzn., že ak prijmeš preddavok, do 15 dní vystavíš faktúru, kde v texte uvedieš, že ide o faktúru na prijatý preddavok , deň vzniku daňovej povinnosti je deň, kedy bol preddavok prijatý .

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Jak sa o tom účtuje v JÚ? zaúčtuje sa prijatý preddavok, zvlásť aj tá faktúra preddavok a potom aj vyúčtovacia?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Anonymka Pozri príspevok
    Jak sa o tom účtuje v JÚ? zaúčtuje sa prijatý preddavok, zvlásť aj tá faktúra preddavok a potom aj vyúčtovacia?
    O faktúre vystavenej na základe prijatého preddavku sa neúčtuje. Ide o doklad povinný k evidencii a odvodu, prípadne uplatnenia nároku na odpočet DPH.
    http://www.porada.sk/t38068-preddavkove-faktury.html

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Takže spravidla sa účtuje o prijatí preddavku a potom o konečnom vyúčtovaní, však?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Anonymka Pozri príspevok
    Takže spravidla sa účtuje o prijatí preddavku a potom o konečnom vyúčtovaní, však?
    Áno...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.