Zavrieť

Porady

Dan z predaja nehnutelnosti

Potreboval by som pomoct v nasledovnom probleme:
Chceme predat nehnutelnost ktoru vlastnime spolu s bratom. Brat ma trvaly pobyt v nehnutelnosti viac ako 5 rokov. Ja mam trvaly pobyt inde. Brat podla zakona platit dan za predaj nehnutelnosti nebude. Budem ja musiet platit dan, resp. ak ano kolko?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sarah je offline (nepripojený) Sarah

    Sarah
    zdravim, záleži na tom, či ste nehnuteľnosť zdedili, alebo kúpili, prípadne zakoľko, treba to upresniť.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Podstatné je aj to akú dlhú dobu nehnuteľnosť vlastníte.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    § 9
    Príjmy oslobodené od dane

    (1) Od dane je oslobodený príjem


    a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
    1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
    2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

    c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
    d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného

    Nehnuteľnosť už vlastníte 10 rokov. Príjem z predaja je oslobodený, splňate všetky podmienky.

    Pre info:
    (Ak by ste však vlastnili nehnuteľnosť aj napr. 1 rok, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, pretože poručiteľ podľa 9/1/c pravdepodobne vlastnil túto nehnuteľnosť min. 5 rokov, ale s týmto si hlavu nelámte.)

    Ešte je otázne, či ste nemali zaradenú nehnuteľnosť do OM, potom je príjem od dane oslobodený až po 5 rokoch od vyradenia z OM-tu však predpokladám, že do OM nehnuteľnosť nebola zaradená..

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    V skratke:
    Nehnuteľnosť vlastíte viac ako 5 rokov, nebola zahrnutá v obchodnom majetku - príjem z predaja je oslobodený.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Bola pri príjmoch z prenájmu nehnuteľnosti táto nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku? Tzn. uplatňovanie preukázateľných výdavkov, odpisov ....

    anmary je offline (nepripojený) anmary

    anmary
    Manžel zdedil dom po babke (1/6), keďže jeho otec už nežije prešlo dedičstvo na jeho deti. Babka vlastnila nehnuteľnosť viac ako 5 rokov.
    Ak všetci dediči spoločne dom predajú sú povinní platiť daň z predaja?
    Ak sú oslobodení od platenia dane, majú povinnosť podať priznanie?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ak poručitel vlastnil dom viac ako 5 rokov, a ide o dedenie v priamom, čo aj ide vo Vašom prípade, ide o príjem oslobodený od dane podľa 9/1/c. (Priamy rad otec-deti).

    azol je offline (nepripojený) azol

    hasič azol
    mám zahradu v osobnom vlastictve zaujíma ma vypočet dani po predají nehnutelnosti zahradu máme v os. vlastnictve od roku 2000 Je potrebne sudným znalcom parcelu ohopdnotiť alebo sa vypočíta podla dohody. Dakujem a prajem pekný deň.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak vlastníš nehnuteľnosť - záhradu viac ako 5 rokov, príjem z jej predaja je od dane oslobodený a do DP ho neuvádzaš.

    Terezap je offline (nepripojený) Terezap

    Terezap
    Ak predám byt, ktorý vlastním 12 rokov, nie je v OM, mám v ňom trvalý pobyt som oslobodená od dane z predaja nehnuteľnosti. Teraz ma zaujíma, že ak byt predám za 600 000,-Sk, či si túto sumu musím uviesť v daňovom priznaní a zdaniť ako ostatné príjmy. Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.