Zavrieť

Porady

Ubytovňa pre zamestnancov

Vie mi niekto poradiť, či si môže dať firma do nákladov, náklady na zabezpečenie ubytovanie pre zamestnancov? Myslím si, že áno, len neviem
či sa to potom u zamestnanca nepovažuje za nepeňažný príjem, z ktorého
by sa mala odviesť daň z príjmu a prípadne aj daň na výstupe, ak bude uplatnená aj na vstupe.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Maji Pozri príspevok
    Vie mi niekto poradiť, či si môže dať firma do nákladov, náklady na zabezpečenie ubytovanie pre zamestnancov? Myslím si, že áno, len neviem
    či sa to potom u zamestnanca nepovažuje za nepeňažný príjem, z ktorého
    by sa mala odviesť daň z príjmu a prípadne aj daň na výstupe, ak bude uplatnená aj na vstupe.
    Ak ide o zabezpečenie ubytovania zamestnancov na služobnej ceste ( mimo miesta výkonu práce dohodnutom v prac. zmluve ), je to jednoznačne daňový náklad. Ak takéto ubytovanie zabezpečí zamestnávateľ je to pre ňho prijatá služba. K takejto fa je dobré priložiť zoznam ubytovaných zamestnancov (kvôli preukázaniu oprávnenosti nákladov). Ak by si takéto ubytovanie zabezpečili zamestnanci na vlastné náklady, zamestnávateľ by ich mal preplatiť pri vyúčtovaní služobnej ( pracovnej ) cesty.

    Ak by však šlo o ubytovanie zamestnancov, dochádzajúcich do zamestnania - sídla firmy, miesta výkonu práce dohodnutom v prac. zmluve - zo vzdialeného bydliska, v takomto prípade by to bol nedaňový náklad a myslím, že by sa to dalo považovať za nepeňažný príjem zamestnanca. Takýto prípad sa nedá považovať za služobnú cestu. Aj keď by sa dalo pri prípadnej kontrole poukázať na to, že sa v podstate jedná o výdaj na zabezpečenie a udržanie príjmov, myslím, že by to neprešlo.

    Maji je offline (nepripojený) Maji

    Maji
    V tomto prípade nejde o služobnú cestu. Zamestnanci sú z väčšej vzdialenosti od výkonu práce, je tam zlý spoj. Nakoľko je tam ubytovňa,
    zamestnávteľ sa rozhodol, že im zaplatí ubytovanie, len nevieme, či im to
    máme v mzde aj zdaňovať. Ja som tiež myslela na nedaňový náklad, ale
    zamestnávateľ to chce mať v nákladoch a dokonca si uplatniť aj DPH na vstupe. Poraďte mi prosím.

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Maji Pozri príspevok
    V tomto prípade nejde o služobnú cestu. Zamestnanci sú z väčšej vzdialenosti od výkonu práce, je tam zlý spoj. Nakoľko je tam ubytovňa,
    zamestnávteľ sa rozhodol, že im zaplatí ubytovanie, len nevieme, či im to
    máme v mzde aj zdaňovať. Ja som tiež myslela na nedaňový náklad, ale
    zamestnávateľ to chce mať v nákladoch a dokonca si uplatniť aj DPH na vstupe. Poraďte mi prosím.
    Osobne by som takéto riešenie nedoporučoval.

    Zamestnanci pri podpise pracovnej zmluvy vedeli, kde je miesto výkonu práce. To, že ich bydlisko je dosť vzdialené od tohoto miesta je ich problém, kt. zamestnávateľ nemá čo riešiť.

    Jednoznačne bez odpočtu DPH, nedaňový náklad, nepeňažný príjem pre zamestnanca.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Podporujem vyslovený názor. Je to vec sociálnej politiky zamestnávateľa v prospech zamestnancov.

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    Doporučujem upraviť v pracovných zmluvách - doplnkom ,pravidelné pracovisko tak, aby nebolo zhodné s adresou ubytovne a potom to bude v poriadku.Miesto výkonu práce a pravidelné pracovisko nemusí byť totožné.Cestovné náhrady riešia nárok zamestnanca pre ceste mimo pravidelného pracoviska aj na miesto výkonu práce.

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Peterka Pozri príspevok
    Doporučujem upraviť v pracovných zmluvách - doplnkom ,pravidelné pracovisko tak, aby nebolo zhodné s adresou ubytovne a potom to bude v poriadku.Miesto výkonu práce a pravidelné pracovisko nemusí byť totožné.Cestovné náhrady riešia nárok zamestnanca pre ceste mimo pravidelného pracoviska aj na miesto výkonu práce.
    Toto nie je najschodnejšia cesta. Závisí aj od charakteru činnosti firmy. Ak je to napr. strojárenská fabrika, tak tam nevidím priechodnosť takéhoto riešenia.

    Maji je offline (nepripojený) Maji

    Maji
    Ďakujem Vám všetkým za radu, veľmi ste mi pomohli a presvedčili aj zamestnávateľa, ktorý tvrdil, že to sa musí dať, aby to bolo daňovo. No keď si prečítal vaše názory, tak uznal, že to naozaj nepôjde. Ešte raz vďaka.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Maji Pozri príspevok
    Ďakujem Vám všetkým za radu, veľmi ste mi pomohli a presvedčili aj zamestnávateľa, ktorý tvrdil, že to sa musí dať, aby to bolo daňovo. No keď si prečítal vaše názory, tak uznal, že to naozaj nepôjde. Ešte raz vďaka.
    teší ma že neexistujú len neoblomný podnikatelia ...ale aj rozmýšlajú a nechajú si poradiť...

    Ubytovňa pre zamestnancov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.