Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Taký, aký ja poznám montážny list, daňovým dokladom určite nie je. Ja na základe montážneho listu vystavujem, faktúru /danový doklad/ za služby. Ale možno existuje nejaký montážny list, ktorý má všetky náležitosti čo má mať daňový doklad.

    TinkiDinki je offline (nepripojený) TinkiDinki

    TinkiDinki
    U nás je montážny list skôr dokladom k záruke.
    Na ňom je vidno kto montáž vykonal a kedy (záruka platí od dňa dokončenia montáže)
    Ak je reklamácia ide si to opravovať ten kto to podľa mon.listu montoval.

    A tiež je tam uvedené, že zákazník si hotový výrobok sám prevzal skontroloval a nič nieje poškriabané rozbité, puknuté a podobne. Prípadne ak je uvedie sa čo konkrétne. Toto je dôležitá veta. Stávalo sa nám, že sa niekto ozval po mesiaci s takými vecami, ktoré si spôsobil sám a mi sme nevedeli dokázať opak.

    Nikto sa nevráti s autom do obchodu po mesiaci, že si ho kúpil poškriabané.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Pred časom som uvádzala príspevok tohto významu.

    Faktúra je doklad, ktorý má predpísané náležitosti podľa zákona o dani z pridanej hodnoty. Nie je rozhodujúce, ako sa volá, ale čo obsahuje, čo sa ním dokladuje.

    Napríklad za platnosti predchádzajúceho zákona o DPH sa doklady pre účely DPH podľa zákona nazývali "daňové doklady" a v obehu boli bežne faktúry. Dnes sú zas v obehu aj doklady s názvom daňové doklady a tiež nikto nič nenamieta, hoci ako pojem sa táto terminológia už vytratil. V praxi však zostal. A mohol lebo:

    Faktúrou podľa platného zákona môže byť:
    - faktúra (teda aj s pomenovaním),
    - zmluva,
    - doklad z ERP,
    - dodací list,
    - vyúčtovanie zákazky (dodávky),
    - pokladničný doklad,
    - splátkový kalendár,
    - dohoda o splátkach ...

    a teda aj montážny list...

    ...
    niekedy dávno som pre názornosť uvádzala, že aj "liebesbrief", ak spĺňa všetky náležitosti podľa zákona - v tomto prípade Zákona o dani z pridanej hodnoty je "daňovým dokladom", dnes faktúrou.

    Záver: nie je podstatný názov dokladu, ale jeho náležitosti. Ak ich napríklad montážny list obsahuje, je platným dokladom pre účely dane z pridanej hodnoty.

    rastom je offline (nepripojený) rastom

    rastom
    Ved to som písal Na klasickom mont. liste, nie sú všetky náležitosti.
    Samozrejme, že ak si vytvoríš svoj montážny list, ktorý náležitosti splňa, tak potom je to ok.
    Len treba doriešiť číslovanie montážnych listova číslovanie faktúr.
    A pozor tiež na montážne listy, ktoré sú bez sumy. (Napríklad záručné opravy, alebo ak je montáž zdarma.)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.