Zavrieť

Porady

Zostatková hodnota hmotného majetku

Prajem pekný deň,
v roku 2004 sme kúpili osobné auto do firmy za 450tis.. Na tento majetok nebol robený odpis z dôvodu pozastavenia odpisovania. V tomto roku sme ho predali za 150tis. Do PD zaúčtujem 150 tis. príjem OZD a zostatkovú hodnotu t.j. 450tis. výdavky OZD? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Jana G. Pozri príspevok
    Prajem pekný deň,
    v roku 2004 sme kúpili osobné auto do firmy za 450tis.. Na tento majetok nebol robený odpis z dôvodu pozastavenia odpisovania. V tomto roku sme ho predali za 150tis. Do PD zaúčtujem 150 tis. príjem OZD a zostatkovú hodnotu t.j. 450tis. výdavky OZD? Ďakujem.
    Pokiaľ bol hmotný majetok predaný, je možné odpočítať plnú zostatkovú hodnotu.

    karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

    externé účtovníctvo karcoolka1
    Len si chcem overiť, či to platí aj tento rok.
    Osobné auto obstarané 2/2007 v sume 50000,-. V 11/2007 auto predané v sume 23000,-Sk.
    Odpis na konci roka nemám?
    50000,- VOZD?
    23000,- POZD?

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    karcoolka1 Pozri príspevok
    Len si chcem overiť, či to platí aj tento rok.
    Osobné auto obstarané 2/2007 v sume 50000,-. V 11/2007 auto predané v sume 23000,-Sk.
    Odpis na konci roka nemám?
    50000,- VOZD?
    23000,- POZD?
    Presne tak, ale do nákladov ide plná suma obstarania, takže to nevadí.

    karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

    externé účtovníctvo karcoolka1
    Ďakujem za odpoveď. Myslela som,či náhodou neide do VOZD len suma predaja,tj 23000,-Sk.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    karcoolka1 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Myslela som,či náhodou neide do VOZD len suma predaja,tj 23000,-Sk.
    Podľa pargrafu 19 ods.3, písm. b je nákladom pri predaji alebo likvidácii zostatková hodnota predaného majetku, bez akýchkoľvek obmedzení, takže do nákladov ide celá zostatková hodnota, čo je v tomto prípade, suma, ktorá je rovnaká ako suma obstarávania.

    karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

    externé účtovníctvo karcoolka1
    Mam ešte jeden problém.
    Auto obstarané 2/2004 na leasing (48 m.) bolo postúpené 11/2006. K 31.12.2006 auto nebolo vyradené z DHM. Prepis na technickom bol uskutočnený až 2/2007. Auto na inv.karte má ZC 137348 Sk. Čo s ňou?
    PS: robím JU tejto firme len od 4/2007

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    karcoolka1 Pozri príspevok
    Mam ešte jeden problém.
    Auto obstarané 2/2004 na leasing (48 m.) bolo postúpené 11/2006. K 31.12.2006 auto nebolo vyradené z DHM. Prepis na technickom bol uskutočnený až 2/2007. Auto na inv.karte má ZC 137348 Sk. Čo s ňou?
    PS: robím JU tejto firme len od 4/2007
    To je skôr pre daňového poradcu. Prečo bolo auto prepísané až v 2/2007, keď postúpené bolo už v 11/2006? A akým spôsobom bolo vysporiadané. Kedy ho vyplatil nový užívateľ a v akej výške? Pokiaľ sa auto nepoužívalo, nesmelo byť ani odpisované.

    karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

    externé účtovníctvo karcoolka1
    JAJA11 Pozri príspevok
    To je skôr pre daňového poradcu. Prečo bolo auto prepísané až v 2/2007, keď postúpené bolo už v 11/2006? A akým spôsobom bolo vysporiadané. Kedy ho vyplatil nový užívateľ a v akej výške? Pokiaľ sa auto nepoužívalo, nesmelo byť ani odpisované.
    To neviem,prečo bolo až 2/2007 prepísané.
    Auto vo firme k 31.12.06 už nebolo, ale moja predchodkyňa zaúčtovala odpis 1-11/06 a v majetku bolo zaradené!
    V PD som našla: 29.11.2006 vysporiadanie 100 tis.Sk POZD.
    Neviete, čo s tou ZC?

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    karcoolka1 Pozri príspevok
    To neviem,prečo bolo až 2/2007 prepísané.
    Auto vo firme k 31.12.06 už nebolo, ale moja predchodkyňa zaúčtovala odpis 1-11/06 a v majetku bolo zaradené!
    V PD som našla: 29.11.2006 vysporiadanie 100 tis.Sk POZD.
    Neviete, čo s tou ZC?
    Podľa mňa auto treba len vyradiť z evidencie, zostatková cena neovplyvní účtovníctvo.
    človiečik Vladimír Ozimý
    JAJA11 Pozri príspevok
    To je skôr pre daňového poradcu. Prečo bolo auto prepísané až v 2/2007, keď postúpené bolo už v 11/2006? A akým spôsobom bolo vysporiadané. Kedy ho vyplatil nový užívateľ a v akej výške? Pokiaľ sa auto nepoužívalo, nesmelo byť ani odpisované.
    teraz ako nepoužívalo nesmelo byť odpisované? Napr. firma používala auto desať mesiacov ale v jedenástom zrušili na daňovom úrade kde uviedli že ho nebudú užívať...ale v obchodnom majetku ho eviduju k 31.12. 2007 s tým že keď bude práca na aute znova ho zaregistruju na DU a zaplatia cestnú daň. Majú nárok na uplatnenie si odpisu? Ja si myslím že ano lebo eviduju majetok v obchodnom majetku a väčšinu roka ho využívali na podnikanie. Podmienka je splnená...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    V tomto prípade ide o MV obstarávané formou finančného prenájmu. V §26 ods.9 Zákona o dani z príjmov , ktorý ustanovuje postup odpisovania pre majetok obstarávaný formou fin.prenájmu, je uvedené :
    Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.

    ... takže , ak by na DÚ bol oznámený zánik daňovej povinnosti pre daň z MV v 11/2006, nemôže uplatniť odpis za 12 kalendárnych mesiacov.
    To, že nebol na karte majetku urobený zápis o vyradení, je o inom.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Johanka plne súhlasim ja som uvádzal ako príklad...jasnéé tu sú mesačné daňové odpisy...a čo môj lízing

    karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

    externé účtovníctvo karcoolka1
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    ako že kde prepísané u lizingovky?
    Auto bolo v 2/2007 prepísané na dopravnom inšpektoráte - technický preukaz.
    Čo s tou zostatkovou cenou?

    karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

    externé účtovníctvo karcoolka1
    karcoolka1 Pozri príspevok
    Mam ešte jeden problém.
    Auto obstarané 2/2004 na leasing (48 m.) bolo postúpené 11/2006. K 31.12.2006 auto nebolo vyradené z DHM. Prepis na technickom bol uskutočnený až 2/2007. Auto na inv.karte má ZC 137348 Sk. Čo s ňou?
    PS: robím JU tejto firme len od 4/2007
    Vie mi niekto poradiť, či ZC tohto auta v roku 2007 je VNZD alebo VOZD?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.