Zavrieť

Porady

ODISY V JÚ !!!!!!!!!!!!!!!

Včera som zadala túto otázku ale nikto mi neodpovedal.

Potrebovala by som vedieť či je možné V JÚ jeden rok proste neodpisovať HIM? Alebo sa musí dodržovať odpisový plán? Ide totiž o to, že majiteľ firmy sa takýmto spoôsobom tento rok dostane do straty keď si uplatní odpisy HIM.
Nemal niekto takýto prípad v účtovníctve?
Naposledy upravil marcelaStanakova : 28.03.05 at 14:23
Usporiadat
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Je možné prerušiť odpisy na 1 rok alebo viac rokov. Niekde tu už podobná téma bola, skús vyhľadávanie.
0 0
MMM MMM

MMM je offline (nepripojený) MMM

§22 ods.9) zakona 595/2003 o dani z prijmu- moze ne jedno c e l e alebo viac celych zdanovacich obdobi, nemoze, ak uplatnuje vydavky podla §6 ods. 10 uvedeneho zakona.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

kludne neodpisujte, uvedte to do karty a vtedy, ked už budete v zisku, treba pokracovat - presne podla zákona. Nie je v tom ziaden zádrhel, ak sa účtujú výdavky. Inak je to pri uplatnov.pausálu, ale o tom to asi nie je
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Odpisy sa môžu prerušovať, závisí len na firme, či si odpisy uplatní alebo nie. Niekde na Porade sa o tomto písalo, treba si to len nájsť.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

dokonca si môžeš vybrať za ktorý HM odpis prerušíš...ktorý ti najviac vyhovuje, nemusíš prerušiť všetky odpisy
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

ja len dodam, ze mozete prerusit odpisy ale DANOVE, UCTOVNE odpisy plynu dalej... pretoze majetok pouzivate a teda sa opotrebuva a teda sa v zmysle zakona o uctovnictve ma odpisovat.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Takže nie je pravda, že v JÚ účtovné odpisy neexistujú? Či len v tomto jedinom prípade?
Ďakujem
0 0
Rooibos Rooibos

Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

Mickya
Takže nie je pravda, že v JÚ účtovné odpisy neexistujú? Či len v tomto jedinom prípade?
Ďakujem
Odpisy majetku sa riadia ustanoveniami zákona o dani z prijmov a zakona o uctovnictve. To znamena, ze sa v metodike odpisov nerozlisuje ci uctujes odpisy v JU alebo PU. Rozdiel je len v uctovani. Pokial si zvolis rozdielne danove a uctovne odpisy, uctovne sa budu nachadzat v nefinancnych uzavierkovych operaciach. Danove a uctovne budu evidovane v operativnej evidencii na kartach majetku. Korekciu (rozdiel +/- medzi danovymi a uctovnymi) by som riešila ešte jednym nefinancnym uzavierkovou operaciou (pretoze na rozdiel od PU to nemozes urobit priamo v danovom priznani).
Dufam, ze som ti pomohla Rooiboska
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Ak mám povedať pravdu, tak som ešte viac zblbla. Radšej sa spýtam: kúpim majetok nad 30000 Sk napr. 30.10.
Daňové odpisy - uplatním si celú sumu (pri rovnomer. 1/4)
Účtovné odpisy - ? (Suma/4 roky/12mesiacov *3 mesiace) ? a to dám do knihy záväzkov?
Už som dobre zmagorená, pretože keď som sa pýtala viacerých účtovníčok, tak mi rad-radom všetky povedali, že v JÚ účt. odpisy neexistujú. Sú len daňové.
Tak som sa podľa toho riadila a evidovala som v knihe záväzkov a na inventárnych kartách len daňové. Je to zle?
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Nie je to zlé, na čo si v JÚ komplikovať život aj s účtovnými odpismi. Uplatňuj normálne len daňové. A samozrejme, že tie daňové sa sa môžu prerušiť.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Mickya aj ja som mala taky nazor ako ty, ale jeden auditor mi vysvetlil, ze majetok sa predsa pouziva tak sa nemoze neodpisovat.... uctovne sa musi odpisovat!
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ZuzanaA
Nie je to zlé, na čo si v JÚ komplikovať život aj s účtovnými odpismi. Uplatňuj normálne len daňové. A samozrejme, že tie daňové sa sa môžu prerušiť.
Priklánam sa k tomuto názoru...Tiež má JU a nekomplikujem si život s účtovnými odpismi, uplatnujem len danové a tie ked potrebujem preruším, načo zbytočne navyšovať stratu...
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

saman
Mickya aj ja som mala taky nazor ako ty, ale jeden auditor mi vysvetlil, ze majetok sa predsa pouziva tak sa nemoze neodpisovat.... uctovne sa musi odpisovat!
Včera som V DÚPP (tuším číslo 2/2004) čítala, že ak sa podnikateľ rozhodne, nemusí si život komplikovať účtovnými odpismi v JÚ. Stačí, ak používa daňové. Písali, že je to dosť nezvyklé, že podnikatelia v JÚ použ. účt. odp.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Prosím vás vedeli by ste mi pomôcť ako je to s odpisovaním pri zmene doby odpisovania? Nový zákon 595/2003 zmenil dobu odpisovania pri jednotlivých odpis. skupinách. HIM, ktorý som odpisovala 5 rokov a po starom by som ho mala odpisovať ešte 3 roky, mám podľa nového zákona odpisovať len 6 rokov, čiže toto by mal byť posledný rok. No keď sa riadim spôsobu odpisovania - vstupná cena : 6 rokov, vycháza mi to tak, že by som tento majetok musela odpisovať ešte 3 roky. Ako to vlastne má byť správne? Mám ho odpísať už celý tento rok?????
Pomôžte mi prosím, nepodarilo sa mi nájsť ani jeden príspevok, ktorý by vyriešil môj problém.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Deni, vychádza Ti dobre, budeš ho odpisovať ešte 3 roky. Nemôžeš ho odpísať tento rok.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Zuzka
Deni, vychádza Ti dobre, budeš ho odpisovať ešte 3 roky. Nemôžeš ho odpísať tento rok.
Veľmi pekne ďakujem za radu, konečne viem čo s tým robiť.
Ale načo mi je potom skrátená doba odpisovania z 8 rokov na 6, keď ten majetok budem musieť odpisovať aj tak dlhšie? Nechápem!!!
0 0
fličo fličo

fličo je offline (nepripojený) fličo

Neviem, akým spôsobom si odpisovala uvedený majetok - predpokladám, že hovoríme o daňových odpisoch - či zrýchlený alebo rovnomerný. Ak zrýchlene, tak by si mala mať majetok za šesť rokov odpísaný, pretože ročný odpis sa vypočítava zo zostatkovej hodnoty majetku a tým by sa mala dodržať doba odpisovania 6 rokov. To znamená, že keď si zoberieš zostatkovú cenu a použiješ koeficient (7) mínus počet rokov, ktoré si už tento majetok odpisovala, tak by ti malo vyjsť, že tento rok je posledným rokom odpisovania. Pri rovnomernom odpisovaní sa odpisovanie predĺži min. o jeden rok, ak na majetku nebolo vykonané technické zhodnotenie. Ak môžeš, pozri si DÚPP 5/2003, tam boli uvedené príklady na oba druhy odpisovania aj s tabuľkami.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

fličo
Neviem, akým spôsobom si odpisovala uvedený majetok -
V JÚ sú len daňové odpisy, čiže napríklad vychádza mi to takto:

OC HIM v roku 1999 - 20 325,20
rovnomerné odpisovanie - doba odpis. 8 rokov, od roku 2004 - 6 rokov

1. 1999 - 1 261 6,2 %
2. 2000 2 724 13,4%
3. 2001 2 724
4. 2002 2 724
5. 2003 prerušenie
6. 2004 3 388 OC / 6
7. 2005 3 388
8. 2006 3 388
9. 2007 728,20
-----------
20 325,20
Takže odpisujem aj tak 8 rokov a nie 6 rokov. Vychádza mi to takto správne?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Mas to dobre.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Ďakujem a prajem pekný deň !
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať