Zavrieť

Porady

neplatene volno verzus nahradne volno

ahojte chcem sa opytat ze ked si zamestnanec vycerpal celu dovolenku a potrebuje volno ked si zoberie neplatene volno tak si ho musi potom aj odpracovat alebo nie a musi si ho odpracovat iba v tom mesiaci v ktorom ho cerpal?
a nahradne volno je ked ma nadcas napr. hodinku tak napr. na druhy den ked potrebuje a dohodne sa zo zamestnavatelom moze odist tu hodinku skor? dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    staankaa Pozri príspevok
    ahojte chcem sa opytat ze ked si zamestnanec vycerpal celu dovolenku a potrebuje volno ked si zoberie neplatene volno tak si ho musi potom aj odpracovat alebo nie a musi si ho odpracovat iba v tom mesiaci v ktorom ho cerpal?
    a nahradne volno je ked ma nadcas napr. hodinku tak napr. na druhy den ked potrebuje a dohodne sa zo zamestnavatelom moze odist tu hodinku skor? dakujem
    Keď zamestnancovi poskytnete neplatené voľno , t.j. voľno za ktoré nedostane mzdu, zamestnanec nemá dôvod ho neskôr odpracovať.
    Náhradné voľno chápeš správne.

    staankaa je offline (nepripojený) staankaa

    staankaa
    a ked bol napr. pred tyzdnom 4 hodiny doma a presne sa nedohodli so zamestnavatelom ze ci bude mat nahradne alebo neplatene volno tak co ma teraz urobit? da sa este aj teraz dohodnut ze by mal neplatene volno ci uz nie?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Neplatenému voľnu by mala predchádzať žiadosť zamestnanca so súhlasom či nesúhlasom + podpisom zamestnávateľa.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    staankaa Pozri príspevok
    a ked bol napr. pred tyzdnom 4 hodiny doma a presne sa nedohodli so zamestnavatelom ze ci bude mat nahradne alebo neplatene volno tak co ma teraz urobit? da sa este aj teraz dohodnut ze by mal neplatene volno ci uz nie?
    Logicky náhradné voľno sa môže čerpať až potom, keď má zamestnanec odpracované nadčasy - teda nie dopredu; a ak áno so súhlasom zamestnávateľa, tak len výnimočne.

    staankaa je offline (nepripojený) staankaa

    staankaa
    a da sa ta ziadost podat este aj teraz ci uz nie kedze to cerpal pred tyzdnom ale nahradne volno si tiez nema uz kedy odpracovat v tomto mesiaci pretoze nemaju tolko prace aby mohol ostat v praci dlhsie..da sa to este nejako vyriesit?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    staankaa Pozri príspevok
    a da sa ta ziadost podat este aj teraz ci uz nie kedze to cerpal pred tyzdnom ale nahradne volno si tiez nema uz kedy odpracovat v tomto mesiaci pretoze nemaju tolko prace aby mohol ostat v praci dlhsie..da sa to este nejako vyriesit?
    Nikde nie je povedané, že náhradné voľno môžeš čerpať len v tom istom mesiaci, kedy boli odpracované hodiny naviac. Veď to zober tak, že nadčasy boli 30-ho a 31-ho. Tak náhradné voľno sa môže čerpať len v nasledujúcom mesiaci .

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    staankaa Pozri príspevok
    a da sa ta ziadost podat este aj teraz ci uz nie kedze to cerpal pred tyzdnom ale nahradne volno si tiez nema uz kedy odpracovat v tomto mesiaci pretoze nemaju tolko prace aby mohol ostat v praci dlhsie..da sa to este nejako vyriesit?
    Zvýraznené sa spýtaj nadriadeného. Lebo napísať sa dá kedykoľvek - otázne je, či ju bude kompetentný akceptovať.
    Inak platí to čo uviedla Paula - žiadosť sa podáva vopred .

    staankaa je offline (nepripojený) staankaa

    staankaa
    LIba2 a co v takom pripade ked mal tie nadcasy zaplatene v tom minulom mesiaci tak v tom pripade si to musi odpracovat znovu bez toho aby to mal v danom mesiaci zaplatene?

    ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

    ZlaticaB
    Ak tomu dobre rozumiem tak on si skôr vyčerpal nadčasy ako ich naozaj odpracoval? Najprv ich musí odpracovať a až potom so súhlasom zamestnanca vyčepať.Čo ak by ochorel? ....

    staankaa je offline (nepripojený) staankaa

    staankaa
    no nie asi som to zle napisala...oni maju sem tam v praci nadcasy a maju ich aj zaplatene. a on teraz potreboval volno a kedze nemal dovolenku tak som chcela vediet ze ako to v takom pripade funguje a prave v tomto mesiaci zatial nikto neodpracoval ziaden nadcas za ktory by si mohol zobrat nahradne volno..

    staankaa je offline (nepripojený) staankaa

    staankaa
    ano to viem ale co ma urobit v tom pripade ak uz nema dovolenku a pol dna nebol v praci a tento mesiac nemali v praci ziadne nadcasy za ktore by mohol cerpat nahradne volno a nedal si ani ziadost o neplatene volno? nemoze teraz odpracovat napr. 4 hodiny nadcas a to sa vyrovna tym 4 hodinkam co mal nahradne volno a co ak to uz nestihne v tomto mesiaci?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    staankaa Pozri príspevok
    ano to viem ale co ma urobit v tom pripade ak uz nema dovolenku a pol dna nebol v praci a tento mesiac nemali v praci ziadne nadcasy za ktore by mohol cerpat nahradne volno a nedal si ani ziadost o neplatene volno? nemoze teraz odpracovat napr. 4 hodiny nadcas a to sa vyrovna tym 4 hodinkam co mal nahradne volno a co ak to uz nestihne v tomto mesiaci?

    Túto záležitosť by si mal zamestnanec prejednať sám so zamestnávateľom. Možno mu tie 4 hodiny ticho preplatí (a on si to odpracuje neskôr mimo evidencie v dochádzke), ako keby ich odpracoval - keď už sa zmeškalo predčasné písomné dojednanie. Celé je to prečudesné.

    ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

    ZlaticaB
    Pošuškam Ti, nech ide k lekárovi a pýta si na tie 4 hod. tzv. paragraf / návšteva v zdravot. zariadení/ ak ešte nemá vyčerpané 7 dní v kal. roku.

    ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

    ZlaticaB
    Už by som to nekombinovala s nadčasmi odpracovanými a neodpracovanými, pretože naozaj je to prečudesné ako hovorí Paula.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.