Zavrieť

Porady

daňový náklad ....

V auguste 2004 sme uzavreli zmluvu o budúcej zml. na prenájom kanc.priestorov. Na základe súhlasu prenajímateľa v 8/2004 sme si v stavebnej firme objednali rekonštrukciu kancelárie, ktorá nám práce vyfakturovala a daňová kontrola na DPH nám výšku DPH neuznala z dôvodu, že v čase rekonštrukcie sme nemali nájomnú zmluvu, ale len zmluvu o bud.zmluve. Neuspeli sme pri odvolaní kde nám bolo okrem iného povedané, že aj pri kontrole dani z príjmu nám takúto faktúru vyhodia z nákladov. Prosím o radu, ako urobiť DP za rok 2004 - dať tú nešťastnú fa do daň.nákladov, alebo ju pripočítať k HV, alebo je tu ešte aj nejaké iné riešenie? Mám obavy či tie milé tetušky na DPHačke nepodali tip ďalším daň.kontrolórkam. Ďakujem za každy tip, názor, radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Vikt
    Nájde sa niekto, kto mi poradí?
    A prečo Vám tú zmluvu nechceli akceptovať? To ste nemali pre Strýčka Príhodu prichystanú nájomnú zmluvu? Nepresiahla čiastka nákladov 30000,- Sk a nemali ste to dať do SHV a odpisovať? V zmluve o budúcej zmluve malo byť zdôvodnené aj výška nákladov na rekonštrukciu, a čo v prípade ukončenia nájmu bude s tými priestormi, do ktorých ste investovali.Ja by som priložila nájomnú zmluvu, podpísanú napr.ihneď po kontrole a opätovne sa odvolala na DÚ so zdôvodnením oprávnených nákladov na rekonštrukciu, ale to musíš mať vymakanú zmluvu!!!

    Vikt je offline (nepripojený) Vikt

    Vikt
    Súhlas a dohoda na prenájom bola. Jediný problém bol v tom, že tá zmluva im ponúkla priestor na takého konanie. Tak ako hovoríš - nebola vymakaná. Je to už uzavreté len mi poraďte ako mám urobiť DP k dani z príjmu. Prosím ťa skratka čoho je SHV, nestretla som sa s tým. Suma fa bez DPH je samozrejme vyššia ako 30 000,00.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Vikt
    Súhlas a dohoda na prenájom bola. Jediný problém bol v tom, že tá zmluva im ponúkla priestor na takého konanie. Tak ako hovoríš - nebola vymakaná. Je to už uzavreté len mi poraďte ako mám urobiť DP k dani z príjmu. Prosím ťa skratka čoho je SHV, nestretla som sa s tým. Suma fa bez DPH je samozrejme vyššia ako 30 000,00.
    SHV - súbor hnuteľných vecí , predtým HIM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    ak to bolo viac ako 30tis. treba to zaradiť ako technické zhodnotenie...a odpisovať...

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Vikt, nepíšeš, že akého obdobia sa zmluva týka. Keďže máš obavu o uznanie nákladov za r.2004, predpokladám, že až roku 2005 (?).
    Tak ako píše Babenko, jedná sa o TZ prenajatého majetku. Kým si nemala zmluvu, resp. do obdobia začiatku nájmu by som vynaložené prostriedky držala na účte 042, po začatí nájmu ich zaradila a začala odpisovať v zmysle zákona o DzP.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    ingi
    Vikt, nepíšeš, že akého obdobia sa zmluva týka. Keďže máš obavu o uznanie nákladov za r.2004, predpokladám, že až roku 2005 (?).
    Tak ako píše Babenko, jedná sa o TZ prenajatého majetku. Kým si nemala zmluvu, resp. do obdobia začiatku nájmu by som vynaložené prostriedky držala na účte 042, po začatí nájmu ich zaradila a začala odpisovať v zmysle zákona o DzP.
    Pravdepodobne sa jedná o rok 2004. Tiež som toho názoru, dať na účet 042 a potom TZ prenajatý majetok a zaradiť na 021/analytiku a odpisovať. Po skončení nájomnej zmluvy, doodpisuješ jednorázovo. Avšak, pokiaľ to nebolo účelovo urobené tak, že podnikateľ si chcel cez firmu dobudovať svoj domček, ošetriť DPH a ešte na tom aj zarobiť - aspoň tak to mohli chápať daňováci. Ja som sa stretla už aj s takýmito alternatívami!! Takže treba dobre pouvažovať, na koho bola zmluva urobená!

    Vikt je offline (nepripojený) Vikt

    Vikt
    Skuste mi to este raz potvrdit a ukoncime debatu na temu "danovy naklad"
    - rekonstrukcia bola zrelizovana v r.2004
    - najomna zmluva je od 1.1.2005

    UCTOVANIE:
    r.2004 - prij. fa za stavebne práce 042/321
    r.2005 - zaradenie TZ prenaj.majetku 021/042 a prvy krat odpisujem

    ... a tie prace boli skutocne za rekonstrukciu kancel. priestorov o com sa presvedcila aj dan.kontrola.
    Dakujem za vsetky nazory.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Vikt
    Skuste mi to este raz potvrdit a ukoncime debatu na temu "danovy naklad"
    - rekonstrukcia bola zrelizovana v r.2004
    - najomna zmluva je od 1.1.2005

    UCTOVANIE:
    r.2004 - prij. fa za stavebne práce 042/321
    r.2005 - zaradenie TZ prenaj.majetku 021/042 a prvy krat odpisujem

    ... a tie prace boli skutocne za rekonstrukciu kancel. priestorov o com sa presvedcila aj dan.kontrola.
    Dakujem za vsetky nazory.
    Tak potom sa nemáš čoho báť, zaúčtuj presne tak, ako si napísala, a DPH musíš dať tiež na 042, a aby to nemohol byť pripočitateľný základ dane, prilož tam zápis z kontroly, že Ti daňováci neuznali DPH. A ozaj, prečo potom neuznali DPH, keď sa presvedčili, že skutočne išlo o rekonštrukciu priestorov ?

    Vikt je offline (nepripojený) Vikt

    Vikt
    V odvolaní sa uvádza, že bolo porušené ustanov.§ 49, ods.2 zák. č. 222/2004 Z.z. o DPH v nadväz. na ustanovenie § 3. - táto daň nebola použitá na účely svojho podnikania. Kontrolovaný subjekt nie je majiteľom danej časti nehnuteľ. a ani ju v čase rekonštruk. nemal v prenájme - nemal vyhotovenú zmluvu o prenájme a neuhradil žiadne čiastky za prenájom majiteľovi nehnuteľ. DÚ sme predložili súhlas s realizáciou staveb.úprav a zmluvu o BZ, v ktorej je uvedené, že nájom vzniká dňom 1.1.2005. Pri odvolaní bola predložená už aj nájomná zmluva a odvolanie zamietli.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.