Zavrieť

Porady

Príjem v zahraničí - akým kurzom

Akým kurzom mám prepočítať príjem a daň odvedenú v zahraničí pri podávaní daňového priznania v SR. Predpokladám, že kurzom NBS, ale z ktorého dňa - 31.12.2004, dňa vyplňovania priznania alebo nejakého iného dňa????
Usporiadat
Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

Podľa §31 ods. 2 a ods. 4 Zákona o dani z príjmov sa pri prepočítavaní príjmov zo zahraničia postupuje tak, že príjmy sa prepočítaju priemerným kurzom NBS za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem. To znamená, že je potrebné jednotlivo prepočítať príjmy dosiahnuté v jednotlivých mesiacoch.
Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie za ktoré sa podáva daňové priznanie.
0 0
gullit gullit

gullit je offline (nepripojený) gullit

Teda, ak som dobre hľadal na www.nbs.sk, tým kurzom za rok 2004 by mal byť 40,045 SKK/EUR. Opravte ma niekto prosím ak je to zle.
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Áno. Týmto kurzom prepočítaš daň. Príjem však prepočítaš priemerným mesačným kurzom.
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
Gira, prosím Ťa, ako mám prepočítač príjem po jednotlivých mesiacoch, keď mi daňovník priniesol potvrdenie o príjme, kde je ročný príjem spolu? A ešte sa chcem opýtať, ak má daňovník príjem len zo zahraničia, nemusí podávať daňové priznanie na SR, alebo áno?
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Ja prerátavam celé potvrdenie o príjme priemerným ročným kurzom, a DP podáva aj keď nemá v SR príjmy, vtedy sú vyňaté a daň tu neplatí. Dúfam, že je to tak
0 0
gullit gullit

gullit je offline (nepripojený) gullit

V zahraničí sa mzda vypláca spravidla týždenne. Akým kurzom prepočítať mzdu za obdobie napr. 25.11 - 2.12.2004 - kurz z novembra alebo decembra???
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ak osoba, kt. je zamestnana v ČR a zamestnavatel mu riadne zrazal preddavky na dan zo závisl. činnosti v ČR podava DP v SR, moze si uplatnit narok na danovy bonus, ak mu uctovnicka v CR uplatnila na dieta a manzelku nezdanitel. časť? Postupovala vobec spravne?
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Nemate niekto skusenosti s tymto
misurka
Ak osoba, kt. je zamestnana v ČR a zamestnavatel mu riadne zrazal preddavky na dan zo závisl. činnosti v ČR podava DP v SR, moze si uplatnit narok na danovy bonus, ak mu uctovnicka v CR uplatnila na dieta a manzelku nezdanitel. časť? Postupovala vobec spravne?
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
Zuzanar, chcem Ťa poprosiť o radu. Keďže si robila DP pre príjem zo zahraničia poraď mi. Do riadku 45 dám prepočítaný príjem priemerným kurzom a čo mám dať do riadku 47, keďže príjem na Slovensku nemal? Pravdepodobne nezdaniteľnú časť na daňovníka nemôžem uplatniť, lebo ju nemám ani z čoho odpočítať. A ak mu vychádza preplatok na dani, tento si má uplatňovať v zahraniči? Prosím, poraď.
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Vgabka,
nárok na nezdaniteľnú časť má a máš ju z čoho odpočítať, pretože v riadku 35 má byť uvedený celkový príjem, teda aj zahraničný, prepočítaný priemerným mesačným kurzom. V riadku 45 máš ten zahraničný príjem a v r. 47 vypočítané percento podľa uvedené vzorca. Keďže bude vyššie ako 100 % mala by si tam uviesť 99,99 % a počítať ďalej s týmto percentom.
Ešte ma napadlo, že daň na r. 46 má byť prepočítaná priemerným ročným kurzom, príjem na r. 45 priemerným mesačným kurzom (a keďže tiež nemám jednotlivé mesačné príjmy, na DÚ mi bolo povedané, aby som urobila priemer z priemerným mes.kurzov v mesiacoch, ktorých sa príjem týka).
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Vgabka,
keďže nemal na slovensku príjem, neuvádzala by som to do "Výpočet dane uznanej na zápočet na tuzemskú daňovú povinnosť...", ale do riadku 42 úhrn vyňatých príjmov, na riadku 43 Ti vyjde 0,- a tým aj daň bude 0,-
Nezdaniteľnú časť uplatňuješ, odpočítaš ju zo základu dane r.36 tam je úhrn príjmov všetkých (u neho teda len ČR). Mal by podať daňové priznanie aj v ČR, keďže tam dosahoval príjmy a nárokovať vrátenie preplatku na finančnom úrade ČR, lebo tam mu vznikol, keďže tam platil preddavky.
0 0
marki marki

marki je offline (nepripojený) marki

Gira
Podľa §31 ods. 2 a ods. 4 Zákona o dani z príjmov sa pri prepočítavaní príjmov zo zahraničia postupuje tak, že príjmy sa prepočítaju priemerným kurzom NBS za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem.
Vie mi niekto vysvetlit co znamena vyraz "poskytnuty prijem"? Mal som prijem pocas viacerych mesiacov, ktory mi po dosiahnuti urcitej sumy poslali sekom. Ja som si ten sek dal preplatit v banke, takze sek uz nemam, mam len papier z banky ze prijali sek na preplatenie napr. dna 23.9. Cca o 3 tyzdne mi peniaze prisli na ucet, ale vo vypise z uctu su 2 datumy (datum transakcie a datum valuty), ktore sa lisia asi o 5-8 dni. Takze v ktorom mesiaci bol prijem "poskytnuty"?

Vdaka
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Prepočítala som v DP príjem zo zahraničia (honorár) v tom mesiaci, v ktorom bol vystavený šek, vtedy, podľa mňa, bol poskytnutý príjem.
Ten šek Vy možete aj držať doma neurčitú dobu, pokiaľ vymenite za peniaze, datum výmeny z toho dôvodu sa nehodí, avšak je to len môj logický úsudok.
0 0
marki marki

marki je offline (nepripojený) marki

Hmm no znie to logicky
Avsak sek banka posiela zahranicnej banky a mne zostane len potvrdenie o tom ze ho zobrali. A tam datum vystavenia seku nie je uvedeny, takze by som nemal cim preukazat kedy bol vystaveny.
Uz sa na to bol pytat aj na DU a tiez mi nevedeli poradit. Ale za minuly rok sa len raz stalo ze to bolo cez viac mesiacov a tie kurzove rozdiely su dost male, takze by v tom nemal byt nejaky problem...
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ahojte, neviete ako postupovať pri zahraničnom príjme jedná sa o Poľsko.? Konateľ mi doniesol potvrdenie od Poľskej spoločnosti o zaplatení dane. Nemalo by to byť od daňového úradu v POľsku?
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

Kurz by mal byt priemerny rocny r.2005. Treba si naštudovat zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia s Polskou republikou. To potvrdenie by malo byt od zamestnavatela(ako u nas).
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Neviete náhodou akou formou sa k tejto zmluve môžem dostať?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

S Poľskom máme v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia metódu zápočtu dane. Píšeš, že nemá potvrdenie od poľského DÚ(alebo ako sa to tam volá) o výške zaplatenej dane. Čo je to potvrdenie od "poľskej spoločnosti"? Tá spoločnosť bola jeho zamestnávateľ? Ak áno, stačí toto potvdenie.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

V tejto spoločnosti je on konateľom a predpokladám, že dostal odmeny za výkon funkcie. Príjem mu bol posielaný na EUR-účet priebežne ale potvrdenie od nich dostal sumárne v poľských zlotých. Neviem ani, ako to prepočítavať . . .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

To je radosť ...
Ak má potvrdenie v zlotých, prepočítaj príjem priemerným ročným kurzom poľského zlotého. Nemyslím, že by bolo dobré motať do toho EURá.
Ak ide o odmeny za výkon funkcie, tak sú to príjmy podľa § 5 a tým si daňovník môže vybrať spôsob prepočtu ( § 31 ods.2 ). Tak vyber najjednoduchšiu možnosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať