Zavrieť

Porady

Účtov. úhrady zahranič. faktúr v JÚ - KR

Neviem, či správne účtujem úhradu zahranič.vystavených a došlých faktúr. Účtujem v MRP.
Napr. dodávat.faktúry zaevidujem v knihe došlých faktúr s kurozom NBS platným v deň vystavenie /100 EUR, kurz: 1EUR=38,00 ... 3800,00 Sk/ . Potom pri úhrade nevšímam, že aký je kurz, dám uhradiť danú faktúru /3800,00Sk/ i keď v tento deň je už iný kurz, t.j.neúčtujem žiadný kurzový rozdiel.
Je to správne, alebo by som mala prepočítať sumu v Sk kurzom NBS aj v deň úhrady a rozdiel zaúčtovať v peňažnom denníku ako kurzový rozdiel? Ja tak viem, že v JÚ sa KR počas roka neúčtujú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ja Ti píšem ako by sa mali robiť v MRP úhrady zahraničných faktúr:
    1. Pri úhrade faktúry v zahraničnej mene treba zadať kurz, ktorým sa faktúra uhrádza a príslušnú sumu v zahraničnej mene, kliknúť na tlačítko "Prepočítaj do SK" a potvrdiť "OK".
    2. V prípade, že zadaný kurz komerčnej banky nechceš uložiť (pri evidovaní faktúry si zadala kurz NBS), na otázku "V zozname kurzov bol pre daný dátum a menu najdený iný kurz. Nahradiť ho kurzom v tomto zápise?" odpovedaj "NIE".
    3. Zaúčtuj úhradu do denníka.

    4. Vzniknutý kurzový rozdiel zaúčtuj tak, že sa nastavíš na faktúru, dáš ju uhradiť, potom klikneš na "Vynuluj čiastku v ..." a spristupní sa tlačítko "OK". To potvrdíš a kurzový rozdiel zaúčtuješ do denníka Interným dokladom.

    Faktúra musí byť plne uhradená v zahraničnej mene aj v Sk.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    lenkak
    Ja Ti píšem ako by sa mali robiť v MRP úhrady zahraničných faktúr:
    1. Pri úhrade faktúry v zahraničnej mene treba zadať kurz, ktorým sa faktúra uhrádza a príslušnú sumu v zahraničnej mene, kliknúť na tlačítko "Prepočítaj do SK" a potvrdiť "OK".
    2. V prípade, že zadaný kurz komerčnej banky nechceš uložiť (pri evidovaní faktúry si zadala kurz NBS), na otázku "V zozname kurzov bol pre daný dátum a menu najdený iný kurz. Nahradiť ho kurzom v tomto zápise?" odpovedaj "NIE".
    3. Zaúčtuj úhradu do denníka.

    4. Vzniknutý kurzový rozdiel zaúčtuj tak, že sa nastavíš na faktúru, dáš ju uhradiť, potom klikneš na "Vynuluj čiastku v ..." a spristupní sa tlačítko "OK". To potvrdíš a kurzový rozdiel zaúčtuješ do denníka Interným dokladom.

    Faktúra musí byť plne uhradená v zahraničnej mene aj v Sk.
    Lenka, ale v JÚ neúčtuješ kurzový rozdiel pri úhrade, to je predsa nedaňová položka, i keď ja som to účtovala tak, že som dala nedaňový náklad, alebo nedaňový príjem, až konečné výpisy som preúčtovala na kurz NBS. V tomto roku som vzniknutý rozdiel som v MRP zaúčtovala tak, že som sa nastavila na fa, dala rozdiel douhradiť ale som to nepreniesla do peň.denníka.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Tak potom nech sa riadi len bodom 2,3. Ja som napísala celý postup aj pre JU,PU. Stačí si z toho vybrať.
    2. V prípade, že zadaný kurz komerčnej banky nechceš uložiť (pri evidovaní faktúry si zadala kurz NBS), na otázku "V zozname kurzov bol pre daný dátum a menu najdený iný kurz. Nahradiť ho kurzom v tomto zápise?" odpovedaj "NIE".
    3. Zaúčtuj úhradu do denníka.
    4. Pri JU postupuj ako Ondrejvla
    5. Alebo nezadaj žiadny kurz.

    Timcsi je offline (nepripojený) Timcsi

    Timcsi
    Ďakujem za príspevky. Ja som skúsila predtým všetky tie postupy, čo ste aj vy spomenuli. Ale napr. pri tvojom postupe ondrejvla, keď rozdiel nedám preniesť do denníka, tak v "Kontroly - Kniha daň.dokladov*Peňažný denník" hlási chybu. Veď do denníka sa preniesla iná hodnota, ako hodnota faktúry. Preto som sa rozhodla zaúčtovať úhradu tak, že i keď zadám aktuálny kurz v deň úhrady F1-ou, keď sa pýta "prepočítať aktuálnym kurom na Sk ....." dám "nie", a tak do denníka sa dostane taká hodnota aká bola hodnota faktúry pri vystavení. T.j. ako keby som vôbec nepracovala kurzom platným v deň úhrady. Potom ako si spomenula, až na konci roka prepočítam zostatky devíz.účtov, resp.valutov.pokladníc kurzom NBS k 31.12. a KR zaúčtujem v PD ako daň.náklad alebo zdanit.príjem.

    Účtov. úhrady zahranič. faktúr v JÚ - KR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.