Zavrieť

Porady

účty oprávok

Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o radu, pretože nie som účtovníčka a nemám v tom jasno. Zostatky účtov 07 a 08 z hlavnej knihy sa porovnávajú s niektorým iným účtom z hlavnej knihy? Robí sa nejaká krížová kontrola? Viem, že nadobúdacia cena mínus odpisy sa rovná zostatková cena majetku. Vopred vám veľmi pekne ďakujem za prípadné odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Gelinka Pozri príspevok
    Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o radu, pretože nie som účtovníčka a nemám v tom jasno. Zostatky účtov 07 a 08 z hlavnej knihy sa porovnávajú s niektorým iným účtom z hlavnej knihy? Robí sa nejaká krížová kontrola? Viem, že nadobúdacia cena mínus odpisy sa rovná zostatková cena majetku. Vopred vám veľmi pekne ďakujem za prípadné odpovede.
    Trvalé znižovanie hodnoty DHM vyjadruješ prostredníctvom odpisov 551 do nákladov - vyjadrujú ročnú mieru opotrebenia. Zároveň prostredníctvom 07 a 08 vyjadruješ narastajúcim spôsobom opotrebenie DHM až do jeho vyradenia. Tu hľadaj súvislosti.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Osobne zvyknem si urobiť kontrolu aj účtov oprávok (minimálne pri dokladovej inventúre účtov). Samozrejme, že náväznosť sa dá skontrolovať aj na iné účty hlavnej knihy.
    Odpisovanie ako korekcia ocenenia DHM vyjadrujúca jej opotrebenie je iba jedna časť účtovných operácií, ktorá sa účtuje na účtoch oprávok.
    Ďalej sa tu účtuje vyradenie majetku - náväznosť na jednotlivé účty HK podľa spôsobu vyradenia, napr. odplatné (541), darovanie (543), manká (549), do osobného využívania (491), atď.
    Ďaľšia náväznosť môže byť na účty 02x pri vyradení plne odpísaného majetku, a pod.....

    evika je offline (nepripojený) evika

    evika
    prosim Vás povie mi niekto ako si robí presne kontrolu účtu 082,
    082 mi nesedí z inventarizáciu v dl.majetku.
    Prosím vas poradí mi niekto
    Naposledy upravil evika : 03.03.08 at 12:19

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    evika Pozri príspevok
    prosim Vás povie mi niekto ako si robí presne kontrolu účtu 082,
    082 mi nesedí z inventarizáciu v dl.majetku.
    Prosím vas poradí mi niekto
    Skús pozrieť do príspevku č. 3.
    Nič ?

    Možno Ti to nesedí kvôli tomu, že inventarizáciu robíš podľa aktuálneho zoznamu k 31.12 a neobsahuje už vyradený majetok. V tom prípade súčet oprávok v zozname bude nižší ako opravky na účte 082. Skús sa pozrieť , či to nie je Tvoj prípad.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    evika Pozri príspevok
    nie nie je a neviem sa stým pohnúť
    skús pozrieť cez obraty, či nebol použitý účet 082 pri nejakom účtovnom prípade omylom /nie pri odpisoch, vyradení, darovaní ..../ namiesto iného účtu. Jednoducho len zlý účtovný zápis.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    prosim Vas ma niekto skusenost ako zauctovat darovany majetok kt.nemam v evidencii a boli zle uplatnene odpisy,presnu sumu neviem ale v darovacej zmluve konatelia uviedli zostatkovu cenu maketku kt. ja v Hlavnej knihe neevidujem takze majetok mam na nule tym padom zapis 543/082 nemozem uviest.... akym sposobom je mozne zauctovat darovany majetok ak ho mam odpisany?
    dakujem.
    Naposledy upravil Majka : 28.02.09 at 23:15

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    prosim Vas je tu niekto kto by mi vedel poradit? velmi pekne dakujem.
    Naposledy upravil Majka : 28.02.09 at 23:31

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Trošku je to nejasne popísané. Ako to teda bolo účtované pri nadobudnutí - priamo do nákladov, alebo to už bolo odpísané? Ak by to bol odpísaný majetok tak by ste účtovali len 08/02, 543/08 by ste vynechali. Ak uviedli do zmluvy zostatkovú hodnotu, potom zmluva nie je správne vystavená, mala by tam byť uvedená hodnota reprodukčná, akú má majetok odhadovanú hodnotu a tá vôbec nemusí byť rovnaká ako zostatková. Pozor však na to, ak ste paltiteľmi DPH, ak sa jednalo o neodpisovaný majetok, celú DPH musíte vrátiť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.