Zavrieť

Porady

323-rezervy a rozpustenie

Dobrý večer alebo noc


no na konci roku 2003 som tvoril rezervy na dovolenky a odvody do fondov no a teraz neviem ako ich rozpustiť

zistiť kedy bola dovolenka čerpaná a potom to rozpustiť ako 331/323 alebo ako?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Vladimír Ozimý
    Dobrý večer alebo noc


    no na konci roku 2003 som tvoril rezervy na dovolenky a odvody do fondov no a teraz neviem ako ich rozpustiť

    zistiť kedy bola dovolenka čerpaná a potom to rozpustiť ako 331/323 alebo ako?

    dakujem
    Rezervu si tvoril 521/323/ analytika, takže už ju nemôžeš dať na stranu D!
    Ja som rozpúšťala po mesiacoch, nakoľko aj tvorba bola podľa zamestnancov, zostatkov dovolenky a ich priemerov. Každý mesiac som rozpustila presne toľko, koľko som mala vytvorené nasledovne :
    MD 323/anal. D 654/anal.
    Na účte 323 som volila analytické členenie, nakoľko sa tvorí viac rezerv - ele.energia, plyn...

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    rezervy na dov. tvoríš 552/323 - sú to zákonné rezervy, nie 521-tam idú len skutočné náklady. A keďže nemôžeš na konci roka vedieť aké budú priemerky v priebehu ďalšieho roka, tak je to odhad. Počas roka potom riadne učtuješ čerpanie dovoleniek 521/331. Rezervu môžeš rozpustiť aj naraz keď je celá vyčerpaná 323/652 alebo po mesiacoch.
    Naposledy upravil emily : 04.03.05 at 05:27

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    majuska
    Rezervu rozpustíš 323/652.
    Ďakujem ...opravené...bol to omyl z rýchlosti

    Nika_B je offline (nepripojený) Nika_B

    Nika_B
    Sledujem, že nielen ja mám problémy s rezervami. Ak ešte môžem, na konci roka 2003 som si dala rezervu na nevyplatené odmeny na účet 521/323. Ako ju rozpustím už viem, ale chýba mi tam niečo medzi. Ako zaúčtujem daň a výplatu v hotovosti ?

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Nika_B, v roku 2003 bolo treba účtovať 552/323. V roku 2004 zaúčtuješ mzdu na 521/331, daň 331/342, výplatu v hotovosti 331/211, tak ako pri každej inej normálnej mzde. A rezervu rozpustíš tak ako písali "predporadcovia" 323/652.

    Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

    Lucia7
    Máte niekto skúsenosti s takýmto prípadom: v roku 2003 som vytvorila rezervu na ostatné nevyfakturované služby, o ktorých som nevedela presnú výšku. V roku 2004 som však dostala faktúry, ktoré patrili do roku 2003 a pri tvorbe rezervy som s nimi nepočítala. Rezervu som zúčtovala v takej výške v akej som obdržala faktúry a teraz som zistila že na účte 323 mám mínusový stav. Ako mám správne účtovne postupovať pri vyrovnaní tohoto účtu? Rezervu by som mala asi zúčtovať len do takej výšky v akej som ju tvorila, ale môžem potom nechať len účtovanie faktúry 518/321? Z daňového hľadiska mám tento problém vyriešený potrebujem len poradiť s účtovným postupom. ďakujem moc

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Rezervu môžeš rozpustiť len do tej výšky, v akej si ju vytvorila a tak nebudeš mať na 323 mínus. Faktúry necháš zaúčtované na 518/321 a len v daňovom priznaní s tým pracuješ.

    Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

    Lucia7
    Ale z daňového úradu mám info, že takýto náklad je daňovo uznaný.... máte aj s týmto skúsenosť?

    adamt je offline (nepripojený) adamt

    adamt
    Určite je daňovým nákladom je to §20 odst.9a ZDP + §52 odst.40 a samozrejme rozpustenie 652 - daňový výnos.

    naninka je offline (nepripojený) naninka

    naninka
    Neniem či mi ešte niekto odpovie, ale čo ak účtovníčka predomnou netvorila vôbec rezervy na dovolenky. Mám ešte vytvoriť rezervu na dovolenku za rok 2004?
    Rezervy sú môj veľký problém.
    Ďakujem

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    naninka
    Neniem či mi ešte niekto odpovie, ale čo ak účtovníčka predomnou netvorila vôbec rezervy na dovolenky. Mám ešte vytvoriť rezervu na dovolenku za rok 2004?
    Rezervy sú môj veľký problém.
    Ďakujem
    Keď nemáš daňové priznanie, tak určite vytvor rezervy, aj keby som mala tak dám opravné veď do 31.3.to nič nestojí
    Iveta Matlovičová
    Prosim skusenejsich poradakov o pomoc. Ked ma fy hospodarsky rok od 1.7 do 30.6 - a potrebuje na konci hospod.roka,
    ked robi uct.zavierku vycislit nahradu za "minulorocnu" dovolenku, tak sa
    berie do uvahy co? Nestretol sa niekto s tymto ?
    Mzdy bezia od januara po december normalneho roka.
    Ucto maju od jula po jun (hospodarsky rok). A na konci juna potrebuju vediet
    "zostatok" dovolenky, aby ju zauctovali. Hmmm . Gulas teda.
    Dakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.