Zavrieť

Porady

Nepretržitá prevádzka a dovolenka

Ahojte,
prosím o radu.
1. Máme jednu nepretržitú prevádzku (3-smenku).
a) Chcem sa spýtať, že keď si čerpajú dovolenku, píšu si niekedy dovolenku aj v sobotu, príp. nedeľu. Je to správne? Podľa mňa áno, lebo ak mali podľa rozpisu mať vtedy smenu a chcú mať voľno, musia si zobrať dovolenku.
b) Aký je pracovný fond za 11/2007,keď majú 37,5 h. týždenný prac. čas. 157,5 hodín, alebo 165 h.?

2. Máme druhú nepretržitú prevádzku. Tam robia 4 ľudia striedavo 12 hodín.
Ich týždenný prac. čas je 40 h.
Chcem sa spýtať, aký je pracovný fond za november 2007.168 hodín alebo 176 hodín?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    1.a) správne
    b) fond pracovného času každého pracovníka je presne taký, ako mu vychádza podľa rozpisu zmien. Čiže správne môže byť aj 157,5 aj 180, aj .... . FPČ u zamestnancov pracujúcich po-pi á 7,5 hod bol v novembri 165 hod.

    2. V nepretržitej prevádzke stanovený TPČ nesmie byť viac ako 37,5 hod. FPČ obdobne ako v prvom prípade.

    milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

    milagros208
    Ja by som sa chcela spýtať ako vypočítať čerpanie dovolenky zamestnancovi, ktorý robí v trojsmennej prevádzke, jedna smena má 12 hodín.
    Pracovný pomer mu končí 31.12.
    a za tento rok mu patrí dovolenka 19 dní. Ako to bude s preplatením sviatkov, keď bežne sú mu zaplatené len odpracované sviatky. Ďakujem.
    Poradíte mi niekto prosím? Zamestnanci nepretržitej prevádzky mali podľa harmonogramu zmien pracovať vo sviatok 21.3, 22. a 23. 3. /S a N/ a sviatok 24.3. Z rozhodnutia spoločnosti však nikto nepracoval. Ako mám postupovať pri platení za tieto dni, ktoré mali, ale neodpracovali? /Náhrada za neodpr. sviatok? dovolenka?/ Ako to bude z fondom ich pracovnej doby za marec?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    LudmilaMich Pozri príspevok
    Poradíte mi niekto prosím? Zamestnanci nepretržitej prevádzky mali podľa harmonogramu zmien pracovať vo sviatok 21.3, 22. a 23. 3. /S a N/ a sviatok 24.3. Z rozhodnutia spoločnosti však nikto nepracoval. Ako mám postupovať pri platení za tieto dni, ktoré mali, ale neodpracovali? /Náhrada za neodpr. sviatok? dovolenka?/ Ako to bude z fondom ich pracovnej doby za marec?
    Keďže šéfovia rozhodli, že pracovať sa nebude a nepovedali nič bližšieho, tak keby som bol zamestnancom, tak by som trval na tom, aby to bolo platené voľno. Nesúhlasil by som s čerpaním dovolenky, pokiaľ by to zamestnávateľ jendnoznačne vopred nevyhlásil aspoň 2 týždne predtým a nepovedal by jednoznačne, že bude celozávodná dovolenka.

    Nech si to firma rieši sama, zamestnanci mali voľno, firma nech to zaplatí.
    Ďakujem za odpoveď, ale keďže za firmu to musím "vyriešiť" ja, hľadám riešenie v súlade so zákonom a tiež objektívne správne voči zamestnancom aj zamestnávateľovi. Takže za sviatok by som dala náhradu za neodpracovaný sviatok /firma im "neumožnila" odpracovať plánované zmeny/, ale čo so sobotou a nedeľou, ktoré nemohli odrobiť? Budú im chýbať hodiny v mesačnom časovom fonde.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    LudmilaMich Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, ale keďže za firmu to musím "vyriešiť" ja, hľadám riešenie v súlade so zákonom a tiež objektívne správne voči zamestnancom aj zamestnávateľovi. Takže za sviatok by som dala náhradu za neodpracovaný sviatok /firma im "neumožnila" odpracovať plánované zmeny/, ale čo so sobotou a nedeľou, ktoré nemohli odrobiť? Budú im chýbať hodiny v mesačnom časovom fonde.
    Povedz šéfom, že musíš postupovať v zmysle ustanovení ZP § 142 - prekážky na strane zamestnávateľa a musíš im vyplatiť náhradu mzdy. Ak budú namietať, nech ti povedia, ako si to teda predstavujú oni. Povedz, že ty iné riešenie nevidíš.

    luskacik2 je offline (nepripojený) luskacik2

    luskacik2
    sme traja vratnici s pracounou dobou od 7.30 do 14.15 a od 14.15 do 22.00, v trojsmennej prevadzke vcetne sobot a nedel. mame narok aspon raz do mesiaca na jeden volny vikend? smeny mame rozvrhnute tak.zacinam o 14.15 koncim o 22.00 a hned rano zacinam o 7.30 a koncim o 14.15.takze kazdy tyzden bud koncim v sobotu o 14.15 alebo zacinam o 14.15 a koncim v nedelu alebo zacinam v nedelu o 14.15 a koncim v pondelok. nemam ani raz do roka volny vikend dakujem za odpoved

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Podľa §93 ZP musí zamestnávateľ poskytnúť nepretržitý odpočinok v týždni v trvaní 2 dní, ktorý vo výnimočných prípadoch nemusí pripadnúť na sobotu a nedeľu. Prípadne poskytnúť nepretržitý odpočinok v trvaní 24 hodín, ktoré by mali pripadnúť na nedeľu a do 8 mesiacov poskytnúť náhradný nepretržitý odpočinok. Pripájam úplné znenie príslušného §.
    § 93
    Nepretržitý odpočinok v týždni

    Na začiatok

    (1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok.

    (2) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas zamestnanca staršieho ako 18 rokov podľa odseku 1, poskytnú sa dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku v týždni v iných dňoch týždňa.

    (3) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 a , zamestnávateľ môže zamestnancovi, ktorý je starší ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu a s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do ôsmich mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.

    od 15.5.2008 je zákonom č. 200/2008 doplnený tento odsek:
    § 93 sa dopĺňa odsekom 4, ktorý znie:
    „(4) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 až 3, zamestnávateľ môže zamestnancovi, staršiemu ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 35 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý pripadne na nedeľu a na časť dňa predchádzajúceho nedeli alebo na časť dňa nasledujúceho po nedeli.“.
    Naposledy upravil azuz : 04.07.08 at 11:37 Dôvod: Doplnenie.

    Nepretržitá prevádzka a dovolenka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.