Zavrieť

Porady

prototyp

Krásny deň,

potrebujem radu ohľadne prototypu výrobku.

Vyhotovenie prototypu výrobku /stroja/ v hodnote 200.tis je priamy náklad, alebo ho treba zaradiť do DHM a odpisovať?
Zdá sa mi, že som v niekde čítala /nie na porada.sk/, že prototyp výrobku je priamym nákladom, ale nie som si istá...
Podľa toho prototypu sme začali vyrábať (takže to nebola žiadna zmarená investícia) a tento prototyp nám stále slúži na zdokonaľovanie výrobku, na ňom skúšame všetky inovácie.

Máte s tým niekto skúsenosti? Alebo aspoň vyjadrite svoj názor.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Pavla, je to dost specificky pripad. Ale podla mna by sa to malo uctovat ako vyvoj, je to vlastne akysi navrh vyroby. Naklady na vyvoj by mala uctovna jednotka odpisat ako sa odpisuje nehomotny majetok, teda najneskor do piatich rokov od jeho obstarania.

    Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

    Pavla P
    Evanka, problémom tiež je, že my sme už kúpili aj výrobu aj prototyp. Bolo to riešené formou zmluvy: Postúpenie výroby a vývoja.

    Na faktúre od firmy (od ktorej sme to kúpili) je to zvlášť vyfakturované. Zvlášť je vývoj a zvlášť prototyp. Preto mi to je nejaké divné.
    A teraz som už v koncoch, všelijako som to skúšala logicky aj nelogicky, ale stále neviem.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Neviem, je to tak specificke, ze som sa s tym este nestrerla a skusala som ti to pozriet, ale nikde nic. Mne by sa zdalo logicke, ked to mas rozdelene. Vyvoj ako nehmotny a prototyp ako hmotny majetok. Je tam velky rozdiel v cene?

    Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

    Pavla P
    Čisto náklady na vývoj boli 1.700 tis. Sk, čo mne sa zdá dosť vysoká suma. Možno nejaká iná fy by sa zasmiala.
    A prototyp som uviedla hore len orientačne. Na faktúre je 520 tis. Sk.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Ci je suma vysoka alebo nie nam nenalezi posudzovat. (Moze to byt ozaj aj malo). Ale s tym odpisovanim sa este porad. Mozno zalezi aj na tom, ci je to postupenie prav, alebo odpredaj... Ak to fi cele takto odkupila asi by som to odpisovala ako som uz vyssie povedala.

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Neviem ci prototyp a forma na vyrobok-vylisok je to iste, ale my sme pri formach postupovali nasledovne. Formu sme zaradili ako majetok a odpisy sa tvorili uctovne. Forme sa urcila zivotnost napr. 10.000 vyliskov co bolo na 2 roky. Ale podla tohto by ste mohli postupovat.

    Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

    Pavla P
    Práve som dotelefonovala s jednou daňovou poradkyňou a audítorkou zároveň, tak tá mi povedala, že keďže sa nedá presne určiť čo s tým (lebo zmluva je tiež spravená veľmi "odborne"), mám dať prototyp do hmotného a začať odpisovať a vývoj zaktivovať a do 5 rokov odpísať ako duševné vlastníctvo. Vraj s tým moc nenarobím.
    Tie formy mi spomínala aj ona. Ale u nás to nie je to isté, pretože to má životnosť dlhšiu. A nezničí sa to používaním ako tá forma. Ale napadlo ju to.
    Čo hovoríte? Mám to tak spraviť?

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Ak by ti dala ta dan.poradkyna svoje stanovisko na papieri, bolo by to idealne. Ale mohla by si to dat na vyvoj, ved vyvoj to aj je. Tolko moja rada. Mozno prispeju aj ini.

    Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

    Pavla P
    Na papiery mi to asi nedá. Ale skúsim sa jej spýtať.

    Aj tak Vám ĎAKUJEM.
    Nech nám marec pomaly ubieha (to je moje veľké želanie).

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Pavla P
    Na papiery mi to asi nedá. Ale skúsim sa jej spýtať.

    Aj tak Vám ĎAKUJEM.
    Nech nám marec pomaly ubieha (to je moje veľké želanie).
    Skor, aby uz bol za nami.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Pavla P
    Práve som dotelefonovala s jednou daňovou poradkyňou a audítorkou zároveň, tak tá mi povedala, že keďže sa nedá presne určiť čo s tým (lebo zmluva je tiež spravená veľmi "odborne"), mám dať prototyp do hmotného a začať odpisovať a vývoj zaktivovať a do 5 rokov odpísať ako duševné vlastníctvo. Vraj s tým moc nenarobím.
    Tie formy mi spomínala aj ona. Ale u nás to nie je to isté, pretože to má životnosť dlhšiu. A nezničí sa to používaním ako tá forma. Ale napadlo ju to.
    Čo hovoríte? Mám to tak spraviť?
    Pavla, takze ti iba potvrdila, co som ti pisala aj ja v prispevku 4. Vyvoj odpisovat ako nehmotny a prototyp ako hmotny majetok. Nehmotny sa odpisuje nanajneskor do piatich rokov od jeho obstarania a hmotny podla zaradenia do odpisovej skupiny. To ze to ma dlhsiu zivotnost nic na veci nemeni. To su danove odpisy. Samozrejme mozes nadalej pouzivat danovo odpisany majetok, pokial ho nevyradis z pouzivania.

    Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

    Pavla P
    Tak som to zaradila. Ďakujem za pomoc. Niekedy mi chodia po rozume úplne nelogické veci a pletú ma.
    Prototyp som dala do 2 odpis. skupiny a vývoj som dala na 4 roky.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Pavla P
    Tak som to zaradila. Ďakujem za pomoc. Niekedy mi chodia po rozume úplne nelogické veci a pletú ma.
    Prototyp som dala do 2 odpis. skupiny a vývoj som dala na 4 roky.
    V 2. odpisovej skupine boli zmeny, ale to asi vies - doba odpisovania 6 rokov (bolo 8).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.