Zavrieť

Porady

inventúra skladu - aj manko aj prebytok

Ahojte, chcem vás poprosiť o radu: dostala sa ku mne fyzická inventúra skladu (tovar) pri ktorej bol zistený stav: tovar A - manko 10.000,--, tovar B - prebytok 12.000,--. Konečný výsledok inventúry = prebytok 2.000,--. Ako mám teraz zaúčtovať inventúru? Mám manko zaúčtovať ako pohľadávku voči zamestnancovi a prebytok do výnosov, alebo vezmem do úvahy len konečný rozdiel a zaúčtujem prebytok 2.000,-- do výnosov. Všetko je to vrámci jedného skladu. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Účtovanie manka na zásobách pri spôsobe A - na tovare:
    549/132, pri spôsobe B - 549/504. Predpis náhrady voči zamestnancovi: 335/648. Účtovanie prebytku je pri obidvoch spôsoboch rovnaký: na tovare - 132/648.

    kvietok je offline (nepripojený) kvietok

    kvietok
    nám tiež fyzická inventúra po spočítaní tovaru vyšla aj plus aj mínus (niektorý tovar bol v prebytku, iný chýbal). ale k tejto téme mám ešte takú podotázočku: musím náhradu škody zamestnancovi účtovať? náš skladník totiž nastúpil v priebehu roka, inventúra ku dňu jeho nástupu nebola vykonaná a tak nemôže zodpovedať za manko, ktoré možno urobil a možno aj nie. a tak sa s majiteľmi dohodol, že hmotnú zodpovednosť bude niesť až od tejto inventúry.

    anka-s je offline (nepripojený) anka-s

    anka-s
    Janurka, ďakujem, účtovanie poznám. Mne sa jedná o to, či musím to manko zamestnancom vyúčtovať, alebo to môžem vzájomne započítať s prebytkom.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Nie, nemôžeš manko s prebytkom započítať.
    Iba v jednom prípade sa to dá, a to za manko a prebytok sa nepovažujú rozdiely, ku ktorým došlo neúmyselnou zámenou pri vyskladnení rovnakého druhu tovaru. V takýchto prípadoch sa rozdiel zdôvodní v inventarizačnom zápise a vysporiada v účtovníctve.Ak máš publikáciu od Ing. Cenigovej pozri komentár k §11 v Postupoch účtovania. Sama musíš posúdiť, či je to Tvoj prípad. Myslím, že nie je. U Teba manko je manko a prebytok je prebytok.
    Účtovanie:
    Manko......549/132
    Predpis zamest.......335/648

    Prebytok....132/648

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Ak ide o rovnaký tovar len s rôznou cenou, ja by som to vykompenzovala. Ak ide o rôzny druh tovaru, tak manko je manko a prebytok prebytok. T.j. predpis manka voči pracovníkovi.

    irma1 je offline (nepripojený) irma1

    irma1
    Janurka Pozri príspevok
    Ak ide o rovnaký tovar len s rôznou cenou, ja by som to vykompenzovala. Ak ide o rôzny druh tovaru, tak manko je manko a prebytok prebytok. T.j. predpis manka voči pracovníkovi.

    Ten tovar nemusí byť rovnaký. Ale neúmyselná zámena musí byť logicky zdôvodniteľná, napr. podobný obal. Ja osobne ako účtovníčka neviem posúdiť, čo sa s čím dá zameniť. Nepoznám ten tovar tak dobre. Podľa mňa by to mal posúdiť niekto, kto s tým tovarom robí každý deň. Niekto z obchodného úseku alebo zo skladu.
    Keď potom vysporiadaš zámeny, účtuješ o zvyšku ako o manku prípadne prebytku.

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Pre ilustráciu uvediem takýto prípad: v rámci podniku autoservis, vedúci mal samozrejme podpísanú hmotnú zodpovednosť. Robili sme inventúru, kde sme napr. zistili prebytok podložiek, matiek, ale chýbal ľavý predný blatník. Inventúra v kaderníctve: prebytok šampónu, chýbali farby. Ja si myslím, že to sa dá zohľadniť. Ale ten prvý prípad asi ťažko.

    kvietok je offline (nepripojený) kvietok

    kvietok
    nám tiež fyzická inventúra po spočítaní tovaru vyšla aj plus aj mínus (niektorý tovar bol v prebytku, iný chýbal). ale k tejto téme mám ešte takú podotázočku: musím náhradu škody zamestnancovi účtovať? náš skladník totiž nastúpil v priebehu roka, inventúra ku dňu jeho nástupu nebola vykonaná a tak nemôže zodpovedať za manko, ktoré možno urobil a možno aj nie. a tak sa s majiteľmi dohodol, že hmotnú zodpovednosť bude niesť až od tejto inventúry
    vie mi niekto poradiť, čo s týmto?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kvietok Pozri príspevok
    nám tiež fyzická inventúra po spočítaní tovaru vyšla aj plus aj mínus (niektorý tovar bol v prebytku, iný chýbal). ale k tejto téme mám ešte takú podotázočku: musím náhradu škody zamestnancovi účtovať? náš skladník totiž nastúpil v priebehu roka, inventúra ku dňu jeho nástupu nebola vykonaná a tak nemôže zodpovedať za manko, ktoré možno urobil a možno aj nie. a tak sa s majiteľmi dohodol, že hmotnú zodpovednosť bude niesť až od tejto inventúry
    vie mi niekto poradiť, čo s týmto?
    V tomto prípade to nemôžeš zosobniť. Ak nemal ani hmotnú zodpovednosť podpísanú tak duplom.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Chcem sa uistiť o účtovaní rozdielov zistených pri inventúre, konkrétne zámeny. Ide o ten podobný tovar, rozlíšený iba v jednom písmenku, čo je teda zameniteľné:
    prebytok AA tovaru účtujem 132/504 (v akej cene? cena poslednej výdajky? účtujem FIFO, spôsob A)
    manko AB tovaru účtujem 504/132.
    Správne?

    Vopred ďakujem za odpovede.

    ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

    ErikaDP
    Tak ako je napísane v predchádzajúcich príspevkoch v tejto téme, treba dôsledne rozlišovať či ide o zámenu vzniknutú neúmyselne pri vyskaldnení tovaru, alebo či ide o manko/prebytok.
    Vzniknutú zámenu účtujem ako opravu predchádzajúceho nesprávneho účtovania. T.j:
    vratenie na sklad (tovar na sklade fyzicky je, ale bol nesprávne "papierovo" vyskladnený) : 132/504
    výdaj toho správneho tovaru: 504/132

    Kedže skladnici pri spracovaní fyzickej inventúry veštky "prebytky" - ktorými rozumeli všetko čo sa im na sklade fyzicky nachádza ale v evidencii to uz nemajú nahádzali na jednu príjemku a "manká" na jednu výdajku, tak pre účely zaúčtovania ( ako bolo vyššie napísané toto nemôže posúdiť účtovník) sa museli zodpovední písomne vyjadriť, ako nezrovnalosti vznikli, t.j. konkrétne ktorá položka bola zamenená omylom z ktorú. T.j. každú príjemku a výdajku museli "rozpitvať" a podeliť na skupiny:

    a) zámena - so zdôvodnením ako doslo k zámene ( podobný názov, ten istý tovar, len inej veľkosti ...) a toto v účtovníctve sa prejaví len ako oprava predchadzajuceho účtovania
    pozor: logicky : kus za kus ( t.j.ked mi niekde prevyšuje 6 ks a inde chýba 4 ks podobného tovaru, tak zamenou viem zdôvodnit len tie 4 ks a zvysok je prebytok)

    b) prirodzené úbytky ( rozváženie, rozprášenie,zoschnutie...) pozor musí mať toto náväznosť na VP smernicu o prir.úbytkoch

    c) zvyšok: to sú tie manká a prebytky ktore mi nepriaznivo ovplyvnia základ dane

    Kedže to skladnici namotali do jednej prijemky, vypracovala som k tomu tabulku, ktora to pomohla podelit na a,b.c. Je v prilohe.
    Naposledy upravil ErikaDP : 19.08.08 at 17:48

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    Ahojte tiež mám problém s účtovaním. Pri fyzickej invent. vznikol prebytok 1 sada - prac.náradie. Následne sme tento inven.prebytok predali za 30 000 bez dph. Ja neviem, ako to účtovne vysporiadať. Viem, že mám naúčtovať prebytok, ale neviem v akej OC. A následne o ňom účtovať ako predaj účet 642???? Prosím poradte ako postupovať.

    Prebytok vznikol asi tak, že do účtovníctva nebola v minulosti evidovaná fa....K zámene kus za kus určite neprišlo, ďakujem za rady.

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    Ľudia prosím vás pomôžte mi. Vzniknutý prebytok v drobnom majetku o 1 sadu prac.náradia mám účtovať na účet 022/648???? a predaj 311/642????, ale to by som mala 2 x vo výnosoch....

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Drobný majetok sa účtuje priamo do spotreby takže prebytok 501/648. Následný predaj 311/642.

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    Ester plus ďakujem ti. A prosím ťa ešte mi poraď, ako mám stanoviť obstaravaciu cenu? pre účtovanie 501/648?

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    V tomto prípade by sa mala použiť tzv. reprodukčná cena, t.j. cena v tomto čase vzhľadom na opotrebenie. Najlepšie je zistiť čo by to stálo ako nové a potom znížiť o opotrebenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.